назад
19.01.18

Консультують юристи: чи передбачена автоматична зміна розміру аліментів?

dutuna groshi     У зв’язку із прийняттям змін до законодавства України щодо стягнення аліментів, які набрали чинності з 09 липня 2017 року та які мають на меті покращити захист права дітей на належне утримання, виникає абсолютно логічне запитання: як збільшити аліменти, якщо їхній розмір, визначений судом до цього, є меншим від законодавчо встановленого мінімуму (50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку)? Крім того, юристів часто запитують, чи здійснюється така зміна розміру аліментів автоматично, чи слід звертатися до суду за видачею судового наказу. Відповіді на ці запитання в рамках загальнонаціонального проекту Міністерства юстиції України «Я МАЮ ПРАВО!» підготували фахівці Нетішинського бюро правової допомоги.

     Сімейний кодекс України передбачає, що розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути змінений. Підставами для зміни розміру аліментів є такі обставини:

1) зміна матеріального стану платника або одержувача аліментів (наприклад, перехід на іншу, більш оплачувану роботу, або навпаки – звільнення з роботи, втрата стабільного джерела доходів);

2) зміна сімейного стану платника або одержувача аліментів (наприклад, одруження вдруге, народження у новому шлюбі дітей);

3) інші випадки, передбачені Сімейним кодексом України.

     Прийняття Верховною Радою України рішення щодо внесення останніх змін до законодавства в частині встановлення нового мінімального рівня аліментів слід вважати тим випадком, що дозволяє звернутися до суду щодо зміни їх розміру.

     Ініціювати питання зміни розміру аліментів може як платник, так і одержувача.

     У випадку, коли виплата аліментів здійснюється за участю третьої особи (за місцем роботи, через органи державної виконавчої служби), треба пояснити, чи не повинна така третя сторона автоматично здійснити дії, спрямовані на  збільшення розміру аліментів.

     Відповідно до положень Сімейного кодексу України особа, на користь якої присуджено аліменти на дитину, може самостійно подати заяву з виконавчим листом про відрахування аліментів із заробітної плати або іншого доходу платника аліментів безпосередньо за місцем виплати платникові аліментів заробітної плати. На підставі заяви такої особи аліменти відраховуються із заробітної плати або іншого доходу платника аліментів у розмірі, зазначеному у виконавчому листі, і перераховуються особі, на користь якої присуджені аліменти.

     Зважаючи не те, що утримання із заробітної плати здійснюється виключно на підставі заяви та у розмірі, що визначений у виконавчому листі, суб’єкт виплати заробітної плати не має прямих повноважень щодо зміни розміру аліментів. А тому зміна одержувачем розміру аліментів здійснюється шляхом подання відповідного позову до платника аліментів. При цьому перед судом варто ініціювати питання про призначення збільшеного розміру не з моменту подачі позовної заяви, а саме з часу набуття останніх змін щодо збільшення мінімального розміру аліментів – 08 липня 2017 року.

*   *   *

Шепетівський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги

(м. Шепетівка, вул. Героїв Небесної Сотні, 44, тел. (03840) 4-00-15)

Білогірське бюро правової допомоги — смт Білогір’я, вул. Шевченка, 44, тел. (03841)2-04-68.

Ізяславське бюро правової допомоги — м. Ізяслав, вул. Жовтнева, 16а тел. (03852)2-61-70.

Нетішинське бюро правової допомоги — м. Нетішин, пр. Незалежності, 12 тел. (03842)9-04-05.

Полонське бюро правової допомоги — м. Полонне, вул. Л.Українки, 101 тел. (03843)2-03-52.

Славутське бюро правової допомоги — м. Славута, вул. Миру, 15 тел. (03842)7-06-14.

Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги — 0-800-213103.