Координаційний центр з надання правової допомоги (КЦ) докладатиме максимум зусиль, аби найкращий світовий досвід та практики системи оцінювання рівня адвокатів та юристів – peer review – нарешті був упроваджений в правове поле України. Про це заявив директор КЦ Олексій Бонюк за підсумками візиту до Единбургу (Шотландія, Велика Британія). Він наголосив, що обговорення цієї потреби точиться ще з 2013 року, тож настав час і Україні долучитись до числа розвинених країн, де ця система або вже діє, або впроваджується. Серед країн, які використовують peer review (прим. – експертна оцінка адвокатських кейсів) як дієвий механізм – Велика Британія, Канада, Фінляндія, Китай та ін.
Під час ознайомчого візиту представники системи БПД зустрілися з фахівцями Шотландської ради з правової допомоги (Scottish Legal Aid Board – SLAB), Спілки правників Шотландії та відвідали установу, що здійснює peer review.
Серед питань, які вивчались та обговорювались: що таке SLAB та важливість її незалежності; як має працювати консультативна або наглядова Рада; як забезпечується якість правової допомоги в кримінальних справах, що розглядаються за повною або за скороченою процедурами, та ін. Окрему увагу учасники зустрічі приділили порядку виставлення оцінок адвокатам, вивченню матеріалів справ та опрацюванню статистичних результатів.
«Саме 15-річний досвід peer review в цивільних та 6-річний у кримінальних справах ми вивчали з «творцями» цього механізму в Шотландії, мали можливість особисто пересвідчитись у дієвості механізму, спілкуючись з шотланськими соліситерами та адвокатами», – зазначив Олексій Бонюк.
Він поінформував, що згадану систему peer review утворюють відібрані на конкурсних засадах адвокати-оцінювачі, а Комісії із забезпечення якості формуються спільно органами адвокатського самоврядування, БПД та представниками громадянського суспільства.
«Peer review гармонійно взаємодіє з іншими елементами системи управління якістю: адвокатами-наставниками (найкращі з оцінювачів, які допомагають колегам, які не зовсім “успішно» пройшли peer review), тренінговими програми з підвищення кваліфікації (для колег, які не мали успіху за результатами peer review)», – розповів Бонюк.
За його словами, система діє чітко, прозоро та зрозуміло: протягом кількарічного циклу оцінювачами вибірково вивчаються досьє (від 5 до 8 досьє) усіх юристів, що надають БПД, за результатами чого складаються звіти та виставляються оцінки (1, 2 – не пройшов, 3 і вище – пройшов). Кожен звіт переглядається Комісією із забезпечення якості.
«Результат такої системи peer review – стабільно висока якість правової допомоги, яка забезпечується через описаний проактивний механізм. Механізми скарг – це реактивний мезанізм, повністю виведений за межі цієї системи», – підкреслив голова КЦ.
Він подякував Офісу Ради Європи в Україні за підтримку в організації навчального візиту для фахівців системи БПД та анонсував проведення найближчим часом обговорення здобутого досвіду з метою імплементації найкращих світових практик у систему БПД України.
Приєднуйтесь до сторінок Координаційного центру з надання правової допомоги у соціальних мережах: