назад
18.07.17

Лекція про діяльність Краснопільського бюро правової допомоги в центральній районній бібліотеці

SUM 2017 07 11  biblioteka 111 липня в приміщенні Краснопільської центральної районної бібліотеки з лекцією на тему «Безоплатна правова допомога та її роль у вирішенні правових питань людей» виступив керівник Краснопільського бюро правової допомоги Сергій Куцеренко.

 

Мова йшла про шляхи подолання правових проблем як у цивільному, так й у кримінальному законодавстві. Присутнім були наведені приклади реального захисту прав та інтересів громадян. «Ось, наприклад до бюро звертаються люди, що проживають в багатоквартирних будинках застарілого фонду , які скаржаться на те, що працівники електромереж офіційно їх попередили, що вони будуть відключені від електропостачання в зв’язку з тим, що до цього часу, відповідно до Закону України «Про Об’єднання співвласників багатоквартирних будинків» (далі – ОСББ), мешканцями таких квартир не утворені структури, що мають управляти житлово-комунальним господарством, з якими РЕМ має укласти відповідні угоди. Крім того, такі будинки не перебувають на балансі комунального підприємства селищної ради. Утворення ОСББ мешканцями окремих будинків та взяття всіх витрат ЖКГ на свої плечі непосильне для людей, а тому, на адресу селищної ради були направлені клопотання про взяття таких будинків на баланс комунального підприємства. Крім того, роз’яснені положення відповідного Закону про можливість утворення ОСББ мешканцями не одного будинку, а декількома, якщо у них є спільна інфраструктура, територія та інше, для чого потрібно провести відповідний моніторинг фінансових  витрат. Але, для вирішення цього питання потрібна активна позиція самих людей», – доповів присутнім Сергій Куцеренко.

Також керівник бюро зазначив, що почастішали випадки звернень внутрішньо-переміщених осіб за правовою підтримкою – це й випадки, коли у людей на непідконтрольній території України народились діти, померли близькі родичі, чи вони уклали шлюб, а також питання, пов’язані з переоформленням нерухомості. Не завжди, навіть законодавчо, мається готова відповідь на ці питання. Видані невизнаними органами документи не мають юридичної сили, а тому факти смерті , народження, чи укладення шлюбу підлягають визнанню та легалізації в судовому порядку. Саме тоді на допомогу приходить безоплатна правова допомога. Працівники бюро допомагають людям скласти відповідні заяви про встановлення юридичних фактів та надають правову підтримку в судах. Багато питань у людей  стосуються сімейного законодавства, а це – розірвання шлюбу, відмови від батьківства, усиновлення, стягнення аліментів, інше. І тут правові поради бюро завжди стануть у пригоді.

«Сімя – основа нормального розвитку та виховання дитини, функціонування самої держави, яка гарантує захист дітей. Але, не завжди все так добре і у випадках, коли батьки ігнорують права дітей, унеможливлюють їх нормальний розвиток та виховання, можливо краще  йти на кардинальні заходи – позбавляти таких батьків батьківства, та навіть й розірвати шлюб. Та такі заходи є крайніми і вирішуються у кожному випадку по-різному. Для надання сім’ї психологічних, соціальних, медичних та правових порад є спеціальні органи, які також відслідковують та контролюють питання захисту дітей, але ж і ми не сидимо без діла. Намагаємося співпрацювати як з місцевим центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, так й з іншими органами влади – центральною районною лікарнею, відділом освіти, управлінням соціального захисту населення, центром зайнятості, територіальним центром соціального обслуговування, відділком поліції, сектором з надання пробації і т.д.», – говорить Сергій Куцеренко.

Як зауважив керівник бюро, багато людей, особливо передпенсійного віку,  звертаються з питаннями щодо наявних помилок у їхніх трудових книжках в написанні прізвищ, імен, по батькові. В свій час певні документи видавались російською мовою і в деяких випадках при написанні прізвищ, імен виникали помилки у їхньому перекладі. Хоча, відповідно до граматики, такі переклади допустимі, та органи Пенсійного фонду України досить прискіпливі в цьому питанні, адже це пов’язано з виплатою коштів, а тому, відповідно до законодавства, факти належності правовстановлюючих документів певній особі визнаються судами. Немало питань соціального характеру – це й порядок призначення, виплати субсидій, порядок призначення пільг, виплати матеріальної допомоги, особливо малозабезпеченим, інвалідам, іншим людям вразливої категорії.

«У співпраці з працівниками управління соціального захисту, з якими у нас склались надійні партнерські стосунки, багато питань намагаємось вирішити безпосередньо розібравшись в тій чи іншій ситуації без звернення до суду. Є питання та скарги щодо бездіяльності працівників поліції при виконанні своїх посадових обов’язків, тяганини в розслідуванні злочинів, дотриманні кримінально-процесуального законодавства та інше. У співпраці з керівництвом місцевої поліції та органів прокуратури намагаємося подолати недоліки в роботі правоохоронних органів, що є надійною запорукою дотримання прав та свобод громадян. До нас звертаються також ветерани війни, учасники бойових дій. Їхні питання стосуються недоліків в роботі системи Міністерства оборони щодо надання статусу учасника бойових дій та тяганини в наданні інформації щодо проведених виплат військовослужбовцям. За їхніми проханням ми допомагаємо людям в написанні клопотань, скарг, безпосередньо зв’язуємося з Міністерством оборони України, намагаємося вплинути на подолання бюрократичних перепон. Допомагаємо людям в розв’язанні різних спірних питань, що стосуються цивільного законодавства, щоб уникнути судового втручання. Безпосередньо приймаємо участь в судових розглядах, тобто здійснюємо представництво наших клієнтів в судах нарівні з адвокатами. Так, не все й ми знаємо, постійно вчимося, накопичуємо досвід, адже наше законодавство нестабільне, в деяких випадках  має протиріччя. Й саме тут ми направляємо наших клієнтів до відповідних органів влади, які більш компетентні в своїх питаннях, та намагаємося знайти з ними порозуміння для того, щоб допомогти людині вирішити її проблеми чи дохідливо роз’яснити причини неможливості прийняти потрібне рішення», – розповідає керівник бюро.

Чимало запитань надходить від людей у галузі спадкового права. Спадкове законодавство досить об’ємне і пов’язане безпосередньо з іншими галузями юриспруденції, потребує постійного вивчення.

«Спочатку ми не були готові, можливо деяким людям надавали не зовсім точну правову інформацію, але завдяки нашим партнерам – досвідченим нотаріусам, які є приватними (місцева державна нотаріальна контора ліквідована) і працюють у нашому нотаріальному окрузі, та з якими знайдено порозуміння, а не конкуренція, ми рекомендуємо людям звертатися за додатковою інформацію, саме до них, щоб уникнути помилок. «Не допускає помилок лише той, хто не працює» – так звучить народна мудрість, і тому, тісна співпраця з спеціалістами різних галузей права надає можливість максимально задовольнити правові потреби людей. Спектр питань, з якими звертаються до нас люди, досить широкий і кожне питання має свої особливості і свій підхід до його вирішення. Наостанок свого виступу керівник бюро відповів на запитання присутніх, розмірковуючи над тим, що у системи безоплатної правової допомоги є право на існування навіть в зв’язку з тим, що людині надано вибір, куди їй звернутися – безпосередньо до органів влади, до нотаріуса чи до  адвоката, чи в систему безоплатної правової допомоги, яка також, хоча й має свої недоліки, та має бажання і готовність удосконалюватись, аби підтримати та захистити права та інтереси незахищених  людей», – говорить Сергій Куцеренко.

Присутні отримали відповідну інформаційну літературу, брошури, буклети, візитівки.

Відділ  «Краснопільське бюро правової допомоги» Сумського місцевого центру з надання безоплатноївторинної правової допомоги

 

Адреса: 42400 Сумська обл. смт. Краснопілля, вул. Перемоги, 2 Тел. (05459) 7 11 24