назад

1425В зв’язку з наближенням Міжнародного дня молоді у Мелітопольському районному центрі зайнятості головним спеціалістом відділу правопросвітництва та взаємодії з суб’єктами надання безоплатної первинної правової допомоги Мелітопольського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Іриною Максименко було проведено семінар на тему: «Соціальні гарантії для молодих спеціалістів, які вперше працевлаштовуються».

       Як правило, основні права та свободи молоді не відрізняються від прав і свобод не молодого громадянина України. Про це свідчить той факт, що в Основному Законі – Конституції України – відсутнє слово «молодь».

       Однак, розуміючи, що молодь є особливо активною складовою українського суспільства, яка потребує підвищеної уваги з боку держави, законодавець прийняв Закон України «Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні» від 5 лютого 1993 року,  у якому, зокрема, визначив, що таке молодь та молоді громадяни, молода сім’я, перше робоче місце тощо.

       Так, молодь та молоді громадяни, відповідно до ст. 1 вказаного Закону – це громадяни України віком від 14 до 35 років, а молода сім’я – це подружжя, у якому вік чоловіка та дружини не перевищує 35 років, або неповна сім’я, у якій мати (батько) віком до 35 років.

       Згідно із ст. 7 Закон України «Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні» держава гарантує працездатній молоді рівне з іншими громадянами право на працю.

       Так, держава забезпечує працездатній молоді надання першого робочого місця на строк не менше двох років після закінчення або припинення навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних і вищих навчальних закладах, завершення професійної підготовки і перепідготовки, а також після звільнення зі строкової військової або альтернативної (невійськової) служби. Дворічний строк першого робочого місця обчислюється з урахуванням часу роботи молодого громадянина до призову на строкову військову або альтернативну (невійськову) службу.

       Молоді громадяни, які звернулися до державної служби зайнятості в пошуках роботи, одержують безоплатну інформацію та професійну консультацію з метою вибору виду діяльності, професії, місця роботи, а також, у разі необхідності, проходять професійну підготовку і перепідготовку.

       Також держава сприяє створенню молодіжних центрів праці, молодіжних громадських організацій (агентства, біржі, бюро та інші) для забезпечення працевлаштування молоді, реалізації програм професійного навчання молоді та вдосконалення її професійної майстерності.

       Квота робочих місць для працевлаштування молоді визначається місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в межах, встановлених Законом України “Про зайнятість населення”. Працевлаштування молоді з інвалідністю здійснюється в межах нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів, визначених згідно із Законом України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”.

       У  разі  відмови в прийомі на роботу молодих громадян у межах встановленої   квоти   з   підприємств,   установ  та  організацій стягується  штраф  у розмірі, встановленому частиною другою статті 53 Закону України “Про зайнятість населення”, а саме стягнення штрафу за кожну необґрунтовану відмову у працевлаштуванні таких осіб у межах відповідної квоти у двократному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої на момент виявлення порушення.

       Державна служба зайнятості разом з органами виконавчої влади, центрами соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді надає учням, студентам та аспірантам денної форми навчання допомогу в працевлаштуванні у позанавчальний час.

       Держава забезпечує умови і для вторинної зайнятості молоді.

       Державна служба зайнятості надає місцевим органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, молодіжним центрам праці, центрам соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів.

       Держава гарантує надання роботи за фахом на період не менше трьох років молодим спеціалістам – випускникам державних професійно-технічних та вищих навчальних закладів, потреба в яких була визначена державним замовленням.

Інформацію підготував Мелітопольський місцевий центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, який розташований за адресою:

Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Вакуленчука, 99

телефон: 096-523-98-55, (0619)43-00-58, (0619)43-00-59,

електронна адреса: melitopol.zaporizhya@legalaid.zp.u або

skype зв’язок: Мелітопольський місцевий центр з надання БВПД