назад
25.10.19

Монітори НПМ обстежили умови перебування дітей у Плужнянській санаторній школі

Моніторингова група на чолі з Оксаною Кізаєвою, представницею Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Хмельницькій області, відвідала Плужнянську санаторну школу Хмельницької об

ласної ради. До складу групи увійшла, зокрема, громадський монітор від системи безоплатної правової допомоги Оксана Банкова. Візит, що мав на меті перевірити умови перебування неповнолітніх в освітньому закладі та дотримання їхніх прав, відбувся 24 жовтня.

На навчання в закладі зараховують дітей з малими і неактивними формами туберкульозу для здобуття базової середньої освіти у процесі відновлення здоров`я. На момент візиту в Плужнянській санаторній школі налічувалося 176 дітей, з-поміж яких одна дитина має статус дитини-сироти та дев’ятеро перебувають в складних життєвих обставинах. У закладі діти перебувають цілодобово: навчаються, отримують відповідне лікування, проводять дозвілля та відпочивають.

Моніторингова група оглянула, зокрема, навчальний і житлові корпуси школи, медичну частину, кухню та їдальню, лазню та інші.

Під час перевірки встановлено, що в закладі створено хороші умови для перебування учнів: передбачено п’ятиразове харчування (крім того, для старших хлопців ввели додатковий прийом їжі після вечері), раціон поживний та різноманітний; належно організовані навчальний процес та дозвілля (діють різноманітні гуртки, діти ходять на прогулянки до лісу).

Для заохочення дітей до навчання та гарної поведінки, а також для сприяння фінансовій грамотності учнів у школі запровадили власні гроші «плінти», які нараховують за успіхи в навчанні, добрі справи тощо. Витрачати зароблене школярі можуть у спеціальному шкільному магазині.

Водночас моніторингова група виявила низку недоліків. Так, упродовж трьох років вихованцям закладу не надається психологічна допомога в зв`язку з відсутністю штатного психолога; в багатьох кімнатах розміщено зайві ліжка, натомість немає столів, за якими учні могли б виконувати домашнє завдання; потребують заміни малі та незручні ліжка у кімнаті, де мешкають другокласники; у лазні не обладнано душових кабінок, що порушує право дітей на приватність. На момент візиту в стоматологічному кабінеті було виявлено прострочені ліки.

В закладі немає стенду з інформацією про те, куди у разі порушення прав і свобод можуть звернутися діти за допомогою. Для інформування вихованців школи про можливість отримати безоплатну правову допомогу адміністрації було надано інформаційні матеріали.

Порушення права дітей на безоплатну правову допомогу не виявлено. Нещодавно заклад уклав меморандум про співпрацю з Ізяславським бюро правової допомоги.

За результатами моніторингу будуть направлені відповідні звіти із рекомендаціями щодо усунення виявлених порушень.

Для довідки. 25 травня 2018 року між Координаційним центром з надання правової допомоги та Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини укладено Меморандум про співпрацю, метою якого є консолідація зусиль для недопущення порушень прав і свобод людини, зокрема й права на безоплатну правову допомогу. Одним із напрямів співпраці, що визначені в Меморандумі, є залучення працівників системи безоплатної правової допомоги до спільних моніторингових візитів до місць несвободи, які здійснюються Національним превентивним механізмом.