назад
18.03.16

«Ми поступово переходимо від моделі Legal Aid – чистої правової допомоги, – до моделі Legal Empowerment – посилення правової спроможності територіальних громад», – Андрій Вишневський

IMG 1321Про це учора, 17 березня 2016 року, розповів директор Координаційного центру з надання правової допомоги Андрій Вишневський у своїй презентації в America House (м. Київ). Він розповів про досвід системи безоплатної правової допомоги в Україні у питаннях подолання корупції, запобігання катуванням та порушенням прав людини.

Розмова з аудиторією розпочалась з історії розвитку системи БПД в Україні, яка пройшла шлях від прийняття ЗУ «Про безоплатну правову допомогу» у 2011 році, створення регіональних центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги у 2013 році для забезпечення доступу до правосуддя у кримінальних провадженнях, відкриття у 2015 році місцевих центрів для забезпечення доступу до БВПД у цивільних та адміністративних судових спорах – до посилення правової спроможності громад шляхом утворення в поточному році понад 400 бюро правової допомоги, у яких мешканці навіть невеличких містечок зможуть отримати доступ до якісної правової допомоги (юридичні консультації, доступ до он-лайн сервісів Міністерства юстиції, а також представництва інтересів у суді). Бюро працюватимуть у кожному районі та місті обласного значення як відокремлені структурні підрозділи місцевих центрів з надання БВПД.

IMG 1319

Андрій Вишневський відзначив значну та безперервну роботу експертів, громадських організацій та Міжнародного фонду «Відродження», яка передувала створенню системи безоплатної правової допомоги в Україні і створила міцний фундамент для неї.

«Від самого початку для нас було очевидним, що система надання безоплатної вторинної правової допомоги – захист або представництва інтересів громадян у суді – апріорі не може бути ефективною, якщо немає ефективного надання первинної правової допомоги. Тобто, доступу до правової інформації та юридичних консультацій на досудовому етапі і на рівні територіальних громад», – зазначив Андрій Вишневський.

Зазначаючи у цьому зв’язку про подальший розвиток системи БПД, Андрій Вишневський підкреслив: «Поступово ми переходимо від моделі Legal Aid – чистої правової допомоги – до моделі Legal Empowerment – посилення правової спроможності територіальних громад». Саме у цьому, за його словами, полягає місія новостворюваних бюро правової допомоги.

IMG 1327

У продовження розмови директор Координаційного центру розповів про результати, досягнуті системою БПД за 2015 рік у кримінальних провадженнях. Так, зокрема, він повідомив, що завдяки професійній роботі адвокатів, які надавали безоплатну правову допомогу у кримінальних провадженнях, було досягнуто близько 500 виправдувальних вироків та закриття провадження за відсутності складу чи події злочину; зафіксовано близько 1500 відмов у задоволенні клопотання прокурора, слідчого щодо обрання підозрюваному, обвинуваченому запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою; майже 7000 звільнень від відбування покарання з випробуванням; 9000 призначень мінімального строку (розміру) покарання або призначень більш м’якого покарання, ніж передбачено законом.

Андрій Вишневський детально розповів по механізм забезпеченням раннього доступу до правової допомоги, який реалізується шляхом негайного інформування регіональних центрів з надання БВПД про затримання громадян. Так, відповідно до ЗУ «Про безоплатну правову допомогу» протягом однієї години відбувається призначення адвоката для захисту інтересів затриманої особи та протягом ще однієї години адвокат прибуває до відділку, де утримується його клієнт.

«В жодній іншій країні, навіть США та Канаді, не забезпечується можливість конфіденційного побачення адвоката та затриманого до першого допиту. В Україні ж ця можливість і це право реалізовані та закріплені на законодавчому рівні», – підкреслив він.

IMG 1322

Статистика системи БПД говорить про те, що у 89% випадках затримані користуються своїм правом на безоплатну правову допомогу та не відмовляються від послуг адвоката, призначеного центром, навіть коли надалі вони планують залучити адвоката за договором у приватному порядку.

«У разі, якщо механізм сповіщення про затримання особи правоохоронними органами не спрацював, сама затримана особа, або її родичі можуть сповістити регіональний центр з надання БВПД про факт затримання, зателефонувавши на єдиний номер системи БПД в Україні: 0-800-213-103», – додав Андрій Вишневський.

20160317 144402

Саме цей механізм дозволив ефективно реагувати на затримання активістів Майдану із перших днів протистоянь. Загалом під час тих подій регіональні центри прийняли 389 повідомлень про затримання активістів, пов’язаних з масовими мирними акціями протесту, 277 затриманих скористалися захистом, правовим гарантованим державою. Так, завдяки роботі системи БПД у період Майдану адвокатам вдалося зафіксувати 39 випадків катувань та нелюдського поводження із затриманими протестувальниками, у 92 із 114 випадків захисниками оскаржувалося обрання затриманим особам запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою (більша частина таких скарг була задоволена апеляційними судами повністю або частково).

IMG 1373

IMG 1331

У цьому зв’язку свої міркування висловив Євген Бистрицький, виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження»: «На Майдані викарбувалося гасло, яке усі поділяють – це людська гідність. Це досить конкретне поняття, яке мусить бути захищеним. Чим більше люди будуть знати свої права і звертатися до таких центрів, знати, як захищати свої права – тим більше вони відстоюватимуть свою гідність. Це те, чого країні і досі не дуже вистачає. У мене ці два поняття збігаються – безоплатна правова допомога і громадянська, людська гідність, яка завдяки цьому розвивається. А значить, що за допомогою чітко фіксованих правових інституцій, таких як центри безоплатної правової допомоги, ми досягнемо того, що Україна стане європейською країною, де поняття «гідність» буде в центрі захисту прав людини».

{source}  {/source}

Про неупередженість і об’єктивність системи БПД говорить той факт, що послугами адвокатів за державний кошт можуть скористатися усі, хто відповідно до закону має на це право. Виключенням не є ані особи, що підозрюються у сепаратизмі чи терористичній діяльності, ані особи, що не є громадянами України, як, наприклад, затримані в зоні АТО спецназівці ГРУ Російської Федерації Александров та Єрофєєв, яким держава Україна забезпечила захисників. Виключенням не стали й політично-резонансі справи, як-то справа Геннадія Корбана, якому також був наданий адвокат системи БПД для захисту протягом перших 72-х годин після затримання.

«Усі ці справи продемонстрували відсутність будь-яких впливів та повну незалежність як адвокатів, які безпосередньо надають правову допомогу за призначенням, так і системи БПД як інституції в цілому», – підкреслив Андрій Вишневський.

Звертаючись до аудиторії, директор Координаційного центру нагадав, що позитивний вплив системи БПД у сфері кримінальної юстиції в Україні відзначають правозахисники. Зокрема, згадавши Євгена Захарова, директора Харківської правозахисної групи, який відзначив, що наявність безоплатного адвоката є другим за значущістю фактором (після скорочення кількості затримань) зменшення чисельності випадків застосування незаконного насильства правоохоронцями.

Серед корупційних проблем, які фіксує система безоплатної правової допомоги – проблема так званих «міліцейських адвокатів», які недобросовісно діють у зв’язці зі слідчими супроти інтересів клієнтів. Андрій Вишневський нагадав приклад резонансної справи на Львівщині, пов’язаної з фактом усунення від кримінального провадження незалежного захисника з активною професійною позицією та нав’язування іншого адвоката підозрюваному, обвинуваченому у вчиненні особливо тяжких злочинів всупереч його волі та закону. У результаті захисту, здійснюваного під час судового розгляду адвокатом за доручення Регіонально центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Львівській області, обвинуваченого у здійсненні особливо тяжкого злочину було виправдано судом. Суд апеляційної інстанції залишив у силі вирок суду першої інстанції та зафіксував факт порушення права на захист та незаконної участі нав’язаного слідством адвоката на стадії досудового розслідування. Слідчого було притягнуто до дисциплінарної відповідальності. Однак за скаргою виправданого до кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури Львівської області на дії цього адвоката – у відкритті дисциплінарного провадження КДКА відмовила.

{source}  {/source}

«Система безоплатної правової допомоги привабила нову генерацію адвокатів, тих, хто не згоден грати за корупційними правилами, а прагне бути справжніми захисниками в процесі», – зазначив Андрій Вишневський.

Завершував презентацію Андрій Вишневський статистикою щодо звернень громадян до нещодавно утворених 100 місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Так, протягом 8 місяців (від початку роботи центрів з 1 липня 2015 року) до них звернулося понад 58 тисяч осіб, 20% з яких скористалися послугами адвоката для представництва своїх інтересів у суді. Решта клієнтів, які звернулися до місцевих центрів, отримали юридичні консультації з питань, що їх турбували. За словами Андрія Вишневського, це усі ті питання, з якими стикаються українці у своєму повсякденному житті. Зокрема, як повідомив він, близько 15 % звернень складають питання соціального забезпечення, житлові питання – 12 %, питання у сфері сімейного права – 10 %, ще 10% складають питання у сфері спадкового права, по 8% – земельні питання та питання у сфері договірного права, близько 5 % – питання трудових спорів.

20160317 145440

«Ми дуже пишаємося тим, що система БПД, з однієї сторони фінансується державою, а з іншою – функціонує незалежно. І у багатьох спорах із державою адвокати допомогли захистити права громадян. Наприклад, є багато справ пов’язаних із недорахуванням пенсій. У спорах із управліннями Пенсійного фонду адвокатам вдається не лише відновити права, а й запобігти порушенню службовцями цих прав. І в цьому є важливий системний сплив системи БПД. По мірі наростання такої практики у майбутньому мотивація у чиновників до порушення прав громадян зменшуватиметься», – зазначив він, – Це означає, що коштом платників податків не лише надається правова допомога бідним людям, а й попереджаються порушення прав людини зі сторони чиновників».

Переглянути презентацію «Подолання корупції, запобігання катуванням та порушенням прав людини: досвід системи безоплатної правової допомоги в Україні»

Серед гостей заходу були присутні представники міжнародних організацій-донорів, які опікуються питанням реформи системи кримінальної юстиції в Україні, громадських та професійних адвокатських організацій, представники органів адвокатського самоврядування, адвокати, журналісти та прості громадяни.

IMG 1461

Так, менеджер проекту Ради Європи «Подальша підтримка реформи кримінальної юстиції» Кетеван Цхомалідзе повідомила: «Та співпраця, яка відбувалася в рамках проекту, який імплементується із 2013 року – дуже важлива для нас і головне – результативна. Рада Європи, незалежні експерти, вважаємо, що створено сильний пул адвокатів, які надають БПД, та які є так званими «agents of change» – агентами змін у сфері кримінальної юстиції. Які розповсюджують знання про Європейську конвенцію з прав людини і спряють правильній імплементації нового КПК. Ми вважаємо це вагомим досягненням системи БПД і реформи кримінальної юстиції у цілому в Україні». За її словами, ці результати стали підставою для Ради Європи для запуску другої фази Проекту, де одним із бенефіціарів є система безоплатної правової допомоги.

{source}  {/source}

Про подальшу підтримку висловився й Євген Бистрицький: «Ми будемо продовжувати давати гранти, аби адвокати, які чесно та якісно виконують свою роботу, продовжували це робити».

Повний відеозапис заходу

Досвід системи БПД в подоланні корупції, запобіганні катувань та порушень прав людини (частина 1)

Досвід системи БПД в подоланні корупції, запобіганні катувань та порушень прав людини (частина 2)

Досвід системи БПД в подоланні корупції, запобіганні катувань та порушень прав людини (частина 3)

Досвід системи БПД в подоланні корупції, запобіганні катувань та порушень прав людини (частина 1)

Фотогалерея

{module Презентація в America House Kyiv}  

Участь у заході взяли й представники Національної асоціації адвокатів України, пряма мова яких наведена без коментарів.

{source}  {/source}

{source}  {/source}

 


Приєднуйтесь до сторінок Координаційного центру з надання правової допомоги у соціальних мережах:

Facebook Facebook YouTube YouTube Google Google+  тTwitter