Сучасні заклади освіти й виховання зберігають статус одного з основних інститутів соціалізації особистості, її становлення і розвитку. Відповідно дорослі, які здійснюють контроль за навчальними закладами, і які працюють у них, зобов’язані забезпечити умови, які б сприяли утвердженню гідності дитини та її розвитку.
«Ми проти насильства!» – з такими словами 3 жовтня начальник Буринського бюро правової допомогиМарія Бондаренко спільно з Тетяною Нечипоренко, практичним психологом спеціалізованої школи І – ІІІ ступенів №1 ім. Кравченка, провели правопросвітницький захід серед учнів 5 класів.
Його мета – навчити школярів розрізняти види насильства, давати їм характеристику, виховати в дітях людську гідність. Проблема насильства над дітьми залишається актуальною для України, незважаючина те, що на законодавчому рівні будь-які прояви насильства по відношенню
до дитини, зокрема фізичне покарання, заборонені. Держава визнає, що насильство над дітьми трапляється в різних сферах життя – вдома, при контакті з представниками правоохоронних органів, у закладах опіки, у навчальних закладах. Насильство може чинитися як дорослими щодо дітей, так і самими дітьми відносно один до одного.
Оскільки діти проводять багато часу саме в навчальних закладах, то школи мають відігравати одну з ключових ролей у справі захисту дітей від насильства.
Бондаренко Марія та Нечипоренко Тетяна зупинились на видах та характеристиках насильства:
1. Приниження особи, брудні лайки, образи – психологічне насильство.
2. Побиття – фізичне насильство.
3. Примус до сексуальних дій – сексуальне насильство.
4. Тілесні ушкодження – фізичне насильство.
5. Повне вилучення або обмеження коштів – економічне насильство.
6. Вигнання дитину з дому – психолог насильство.
7. Спроби задушення – фізичне насильство.
8. Проституція – сексуальне насильство.
9. Втягнення дітей до вживання алкоголю та наркотиків – психологічне насильство.
10. Обмеження свободи дій – психологічне насильство.
11. Жебракування – економічне насильство.
Після заходу фахівчиня бюро всім учням роздала брошури “Ні – насильству” та буклети “Твої права – твій захист”.
Цього ж дня фахівці Охтирського місцевого центру з надання БВПД у межах проекту «Я МАЮ ПРАВО!» теж спілкувалися зі школярами щодо важливості протидії випадкам насильства у суспільстві і в шкільному середовищі зокрема. Юрист центру Марина Лапоног спільно зі спеціалістами Охтирської міськрайонної філії Сумського обласного центру зайнятості Олексієм Бейсом та Костянтином Казанцевим у Чернеччинській загальноосвітній школі ім. Героя Радянського Союзу М. В. Пиплипенка для учнів 7, 8 та 10-х класів провели правопросвітницьку годину «СтопБулінг».
Марина Лапоног розповіла, що булінг – це агресивна поведінка однієї дитини чи групи дітей по відношенню до іншої, що супроводжується фізичним і психічним впливом. Присутніх проінформовано про ознаки боулінгу, за допомогою яких можна відрізнити цькування від сварки. «Булінг супроводжується агресивною та жорстокою поведінкою, вчиняється навмисно та систематично, як правило, сильнішими дітьми над слабшими», – розповіла фахівець.
Школярі дізналися про відповідальність за вчинення боулінгу, а також надано пояснення, якщо неповнолітні не досягли віку юридичної відповідальності – за них відповідатимуть батьки: відшкодовуватимуть збиток, сплачуватимуть штраф або неповнолітнього можуть поставити на облік у відділенні Поліції.
Крім того, із учнями проведено 2 практичні вправи: «Як побороти в собі «Буллі» та «Стоп «Буллі».
Також зі школярами проведено бесіду щодо протидії торгівлі людьми та переглянуто документальний фільм їз даної тематики.
Усі учні отримали інформаційні буклети: «Захисти свої права».
= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =
За отриманням безоплатної правової допомоги звертайтеся до
місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги:
Конотопський місцевий центр –
41615, м. Конотоп, вул. Братів Лузанів, 43, тел. (05447) 6-23-47
Охтирський місцевий центр –
42700, м. Охтирка, вул. Перемоги, 13. тел. (05446) 4-22-23
Сумський місцевий центр –
40000, м. Суми, вул. Покровська 9/1. тел. (0542) 66-51-08; 066-771-32-61; 098-380-69-38.
Шосткинський місцевий центр –
41100, м. Шостка, вул. Горького, 4. тел. (05449) 7-30-94
= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =
Окрім того, в Україні діє єдиний номер з надання безоплатної правової допомоги –
0-800-213-103 (Цілодобово, в межах України – безкоштовно)
Зателефонувавши за ним, Ви зможете дізнатися адреси та контакти центрів у всіх регіонах України та отримати консультацію фахівців.