назад

На Донеччині успішно завершилась перша справа пілотного проекту з застосування Програми відновлення для неповнолітніх.

39c8c2754563771e74881363acd0cee3Нинішня міжнародна та європейська концепція захисту прав людини відходить від виключно карального реагування на злочин. Такий підхід не може в належний спосіб забезпечити прав потерпілих і кривдників.

 Відновне правосуддя – це можливість для учасників кримінальної ситуації – потерпілого і неповнолітнього правопорушника, самим брати участь у вирішенні питань пов’язаних з наслідками вчиненого правопорушення та запобіганням скоєнню подібних вчинків у майбутньому. Крім того застосування відновного правосуддя дозволяє сформувати у правопорушників почуття відповідальності за власні дії.

 Першу заяву про участь у Програмі відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчинені злочину Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Донецькій та Запорізькій областях від прокуратури отримав 21 березня 2019 року. Хлопець підозрювався у вчиненні таємного викрадення чужого майна спільно з групою осіб (ч.2 ст.185 КК України).

Цього ж дня було прийнято рішення про застосування програми. У ролі посередника було залучено адвоката Оксану Константинову, яка пройшла відповідне навчання.

 28 березня 2019 року у приміщенні Регіонального центру відбулась зустріч медіатора Оксани Константинової з хлопцем у присутності його законного представника. Під час проведення премедіаційної процедури медіатором було з’ясовано причини які підштовхнули неповнолітнього до скоєння злочину.

Як з’ясувалось, парубок з багатодітної родини, яка проживає без батька, тому на хлопця покладені усі чоловічі обов’язки, адже він єдиний чоловік у сім’ї.
Металевий брухт, який хлопець вкрав спільно з дорослими знайомими з подвір’я сусідки, здали до пункту прийому металу, а на виручені кошти парубок мріяв відремонтувати свій моторолер, який так необхідний для щоденного використання у господарстві, адже сім’я мешкає у сільській місцевості.

В рамках проведення медіації наступного дня відбулась спільна зустріч сторін. Хлопець повністю визнав свою провину, щиро розкаявся, вибачився. Між сторонами була підписана угода про застосування Програми.

Потерпіла, жінка поважного віку, маючи великий життєвий досвід, оцінила складну життєву ситуацію, у яку потрапив неповнолітній. Навіть почала перейматися його долею як допомогти правопорушнику влаштуватися на роботу, як уберегти від негативного впливу знайомих, спілкування з якими підштовхнуло неповнолітнього до вчинення правопорушення та як обмежити спілкування з ними.

Потерпілій була відшкодована заподіяна матеріальна шкода. Крім того, згідно з досягнутими між сторонами домовленостями, хлопець впродовж квітня двічі на тиждень допомагав потерпілій поратись по господарству, а жінка, у свою чергу, проводила профілактичні бесіди, направлені на запобігання повторним правопорушенням, ділилась своїм життєвим досвідом.                                                    

Завдяки такому спілкуванню, між жінкою та парубком була відновлена довіра.

Даний приклад доводить, що під час виконання умов угоди, що досягаються між сторонами під час медіації також можливо нормальне спілкування сторін, це допоможе відновленню зав’язків між людьми, на які вплинуло правопорушення.

 Звісно, це допомагає правопорушнику усвідомити до яких наслідків призвели його дії і виправитися в своїх очах і очах потерпілої, мешканців громади.

14.05.2019 року інформація про завершення виконання угоди направлена до органів прокуратури, з відповідними висновками, для прийняття відповідного процесуального рішення.  
    Прокуратура, в свою чергу, підготувала клопотання до суду про звільнення неповнолітнього від кримінальної відповідальності в порядку ст.48 КК України та керуючись ст.ст 285-287 КПК України. 

   Відновне правосуддя це не спосіб уникнення відповідальності, а інструмент для глибинного усвідомлення наслідків злочину і спроби виправити ситуацію.

 Довідково. Пілотний проект «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину» впроваджений Міністерством юстиції України, Генеральною прокуратурою України на базі системи надання безоплатної правової допомоги за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні та ГО «Платформа прав людини» та реалізується у шести регіонах – Донецькій, Одеській, Львівській, Луганській, Миколаївській та Харківській областях.