Довірливі, юридично не обізнані та мало поінформовані – такими є більшість людей поважного віку. І, на жаль, доволі частими є випадки, коли ця категорія громадян стикається з низкою правових проблем, зокрема що стосуються порушення їхніх майнових прав. Тому проєкт «Захист майнових прав людей поважного віку», що реалізує ГО «Суспільство і право» спільно із системою безоплатно правової допомоги та іншими громадськими організаціями, є актуальним та необхідним для цієї вразливої категорії населення. На Сумщині для колективу народного аматорського вокального ансамблю «Ветеран» (м. Білопілля) фахівці Регіонального центру з надання БВПД у Сумській області разом із ГО «Північна правозахисна група» провели тренінг у межах даного проєкту.
На зустріч, що відбулася на базі Білопільського будинку культури, завітав колектив народного аматорського вокального ансамблю «Ветеран». Усі його учасники – люди поважного віку, зокрема багатьом з вокалістів понад 80 років. Незважаючи на вік, це активні, творчі особистості, які також цікавляться захистом своїх прав і неодноразово були учасниками правопросвітницьких заходів, які проводили для них юристи Білопільського бюро правової допомоги.
Цього разу колектив мав можливість взяти участь у тренінгу в межах проєкту «Захист майнових прав людей поважного віку». У своєму вітальному слові виконавча директорка ГО «Північна правозахисна група» Наталія Єсіна розповіла присутнім про співпрацю із системою безоплатної правової допомоги, поінформувала, яка мета заходу і які питання будуть розглянуті під час тренінгу.
Тренером заходу виступила заступниця директора Регіонального центру з надання БВПД у Сумській області, адвокат Валентина Волобуєва. Фахівчиня акцентувала увагу на питанні договорів. Зокрема:
- Договір довічного утримання
- Договір дарування
- Спадкування за законом та заповітом
Доступною мовою (що є вкрай важливо для аудиторії людей поважного віку) юристка роз’яснила особливості кожного поняття, навели приклади із судової практики, розповіла, у яких випадках можуть виникнути проблемні питання та як їх можна вирішити.
«У договорі довічного утримання потрібно чітко визначати, у чому саме полягатиме догляд. Це, зокрема, може бути вид і кількість харчування, медичне обслуговування, підтримання у належному стані приміщення будинку чи квартири тощо. Розірвання договору можливе за рішенням суду», – пояснила Валентина Волобуєва.
Також фахівчиня розповіла про черги спадкування за законом і роз’яснила, хто до якої черги відноситься. Що ж стосується спадкування за заповітом, то юристка нагадала, що малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов’язкова частка).
«Чи обов’язково, щоб мій син був прописаний у квартирі, яка йому перейде у спадок?», «Які строки звернення до нотаріуса?», «Який варіант передачі майна кращий?» – ці та багато інших запитань лунало від учасників тренінгу. На їх всі юристка надала вичерпні відповіді, а також наголосила на тому, що потрібно обов’язково читати та ознайомлюватися з усіма документами, які необхідно підписати.
Наприкінці заходу усі учасники отримали інформаційні буклети системи безоплатної правової допомоги, а також матеріали, виготовлені в межах проєкту «Захист майнових прав людей поважного віку».
Довідково: метою проєкту є сприяння захисту майнових прав громадян похилого віку та здійснення профілактичних заходів із запобігання втрати майна шляхом підвищення правової обізнаності людей похилого віку через проведення інформаційно-просвітницьких заходів.