Як реалізувати виборче право людям, які працюють чи навчаються не за місцем реєстрації свого проживання? Чи є ви у списках виборців і що робити, якщо такі відомості відсутні, що потрібно для цього знати і куди звертатися, аби не втратити можливість проголосувати? Саме ці та інші питання, пов’язані з виборами Президента України, розглядалися на засіданні круглого столу, організованого фахівцями Регіонального центру з надання БВПД у Рівненській області спільно із активістами громадської організації “Активна Громада” у м. Рівне.
Участь у заході взяли також працівники МЦ з надання БВПД, адвокати, правозахисники, представники Нацполіції.
Кожен виборець має право проголосувати лише на тій дільниці, де він включений у список, – зазначив у своєму виступі заступник директора Регіонального центру з надання БВПД Микола Павлюк. Однак, якщо людина працює чи навчається одному місті, а зареєстрована в іншому населеному пункті, то вона має право використати своє право голосу і бути включена до списків виборців не за місцем реєстрації. Що для цього потрібно? Насамперед, звернутися до найближчого Державного реєстру виборців (зазвичай це приміщення адміністрацій) і надати такі документи, як паспорт, довідку з місця роботи чи навчання, а також написати заяву з проханням тимчасово змінити місце голосування, вказавши ту виборчу дільницю, де має бажання голосувати. Таку заяву можна подати не пізніше ніж за 5 днів до голосування, тобто до 25 березня.
Микола Павлюк також розповів про сервіси, за якими можна перевірити, чи є ви у списках виборців і за якою адресою знаходиться виборча дільниця, де будете голосувати, зокрема, скористувавшись сайтом Державного реєстру виборців в кабінеті виборця – www.drv.gov.ua, чи знайти відповіді на інші правові питання за допомогою системи WikiLegalAid – wiki.legalaid.gov.ua.
Не обминув виступаючий і питання, як використати право голосу тим молодим людям, які голосуватимуть вперше, а також нагадав, що внутрішньо переміщеним особам аби проголосувати на президентських виборах, не потрібно додавати до заяви документи, які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування.
Присутні на засіданні представники Нацполіції акцентували увагу на важливості взаємодії з правоохоронними органами щодо випадків порушень виборчих прав громадян, а громадські активісти наголошували на ролі громадських організацій у виборчій кампанії, проведені спільних заходів, спрямованих на підвищення рівня правової поінформованості громадян, адже лише об’єднавши зусилля державного та громадського секторів, можна забезпечити належну реалізацію та захист виборцями їхніх прав.
Довідково: з питань правової допомоги, а також питань, пов’язаних з виборчим процесом , просимо звертатися до Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, що знаходиться за адресою: м. Рівне, вул. Кавказька, 7. Тел. (0362) 46-01-09, (067) 604-59-55 (цілодобово). Телефон безкоштовної гарячої лінії 0 800 213 103 (цілодобово).