Постановою КМУ від 18 жовтня 2017 року №793 внесено зміни до Порядку інформування центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги про випадки затримання, адміністративного арешту або застосування запобіжного захожу у вигляді тримання під вартою. У зв’язку з цим 6 листопада 2017 року Регіональним центром за участі директора Олени Демченко, заступника директора Валентини Волобуєвої,
начальника відділу організації надання безоплатної вторинної правової допомоги Володимира Жалковського та заступника начальника відділу забезпечення якості правової допомоги та підвищення кваліфікації її надавачів Юлії Омельченко проведено робочу зустріч з регіональним координатором Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Іриною Білик та старшим інспектором з особливих доручень УЗПЛ НПУ Аліною Куровою.
В ході робочої зустрічі директор Олена Демченко зазначила, що вказані зміни надають затриманим особам доступ до системи безоплатної вторинної правової допомоги в першу чергу скористатись правом на захист та мати захисника за рахунок держави.
Також, зв’язку з підписаним 12 лютого 2016 року Меморандумом про співпрацю між Національною поліцією України та Міністерством юстиції України у сфері надання безоплатної правової допомоги (далі – Меморандум), яким передбачено проведення моніторингу стану забезпечення прав, свобод та законних інтересів громадян, зокрема виявлення, запобігання та недопущення випадків затримання осіб без належного оформлення їх статусу, та з метою здійснення системного аналізу та узагальнення випадків, що свідчать про порушення територіальними органами поліції вимог кримінального процесуального законодавства та Порядку інформування центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги про випадки затримання, адміністративного затримання, адміністративного арешту або застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, Регіональним центром постійно здійснюється такий моніторинг стану забезпечення прав, свобод та законних інтересів громадян.
Начальником відділу організації надання безоплатної вторинної правової допомоги Володимиром Жалковським повідомлено,що під час здійснення своєї діяльності Регіональним центром виявлено непоодинокі випадки порушення вимог частини четвертою статті 213 Кримінального процесуального кодексу України та Порядку. Так за період з 01 січня 2017 року по сьогоднішній день до Регіонального центру надійшло 73 повідомлення від суб’єктів подання інформації про випадки затримань осіб за підозрою у вчиненні злочину, що надійшли з порушенням вищезазначених норм чинного законодавства України в частині несвоєчасного повідомлення про факти затримань. Різниця у часі фактів неповідомлення про випадки затримань становить від 60 хвилин до понад 24 годин.
За словами, заступника директора Валентини Волобуєвої відповідно до вищезазначеного Меморандуму, між Регіональним центром та територіальним підрозділами поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області проводиться щоквартальна звірка відомостей щодо кількості переданих та зареєстрованих повідомлень про випадки затримання, адміністративного арешту або застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Так за результатами звірок за три квартали 2017 року, Регіональним центром виявлено 10 випадків не повідомлень Регіонального центру про випадки затримань осіб за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, що свідчить про недотримання та порушення вимог частини четвертою статті 213 Кримінального процесуального кодексу України та Порядку, службовими особами територіальних підрозділів поліції Сумської області, що мають право на здійснювати такі затримання. Більш того вказані випадки свідчать про порушення конституційних прав затриманих осіб, зокрема права на захист, що передбачено статтею 59 Конституції України.
Як зазначила, заступник начальника відділу забезпечення якості правової допомоги та підвищення кваліфікації її надавачів Юлія Омельченко про кожний з випадків несвоєчасного повідомлення а також неповідомлення про випадки затримань, адміністративного арешту та застосування до осіб запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, відповідними листами Регіонального центру було повідомлено керівника Головного управління Національної поліції в Сумській області для здійснення службових перевірок відносно суб’єктів подання інформації. За результатами вказаних службових перевірок, окремих службових осіб територіальних підрозділів поліції притягнуто до дисциплінарної та матеріальної відповідальності. Однак вказані вище факти неповідомлення та несвоєчасного повідомлення мають місце систематичного повторення.
В ході обговорення проблемних питань, Регіональний центр запропонував регіональному координатору Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, у разі виявлення фактів неповідомлення чи несвоєчасного повідомлення про випадки затримання, адміністративного арешту та застосування до осіб запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, суб’єктами подання інформації, що передбачено частини четвертою статті 213 Кримінального процесуального кодексу України та Порядку, надавати таку інформацію у вигляді листів з метою забезпечення прав, свобод та законних інтересів громадян в частині забезпечення гарантованого Конституцією України та іншими нормативними та підзаконними актами, права на захист.
За результатами робочої зустрічі було погоджено інформування Регіональним центром регіонального координатора Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини про випадки порушень Порядку та норм кримінального процесуального законодавства України.
Крім того, було обговорено механізм забезпечення виконання Порядку під час повідомлення про затримання, адміністративного арешту,обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою регіонального координатора Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.