«Зміцнення професіоналізму адвокатів в Україні» – саме так називатиметься проект міжнародної технічної допомоги Україні від Уряду Сполучених Штатів Америки, План дій щодо реалізації якого сьогодні, 31 березня, підписали Міністр юстиції України Павло Петренко та Посол США в Україні Марі Йованович.
Проект має на меті зміцнити потенціал адвокатів, які забезпечують захист клієнтам системи безоплатної правової допомоги у кримінальних провадженнях, шляхом створення умов для їх професійного розвитку, а також підтримати українські неурядові організації, які долучаються до розвитку системи БПД.
Заплановано, що проект триватиме до 30 вересня 2018 року та передбачатиме виділення фінансових ресурсів у розмірі 1 млн. 100 тисяч доларів США на заходи, що здійснюватимуться спільно Координаційним центром з надання правової допомоги та Відділом з правоохоронних питань Посольства США в Україні та включатимуть:
– розвиток п’яти міжрегіональних ресурсно-комунікаційних платформ з метою проведення на їх базі дистанційного та он-лайн навчання, семінарів та тренінгів, а також проведення інших заходів, спрямованих на надання можливості адвокатам системи безоплатної вторинної правової допомоги, працівникам територіальних відділень Координаційного центру, місцевим неурядовим організаціям та приватним адвокатам проводити навчальну роботу, надавати консультативні послуги клієнтам та здійснювати інші професійні заходи;
– забезпечення платформ необхідним обладнанням;
– надання грантів неурядовим організаціям, які діють на території України з метою розвитку та підтримки системи безоплатної правової допомоги;
– запровадження інших заходів, спрямованих на розвиток системи безоплатної вторинної правової допомоги в аспекті надання кваліфікованих послуг захисту клієнтів у кримінальних провадженнях.
Переглянути ПЛАН СПІЛЬНИХ ДІЙ щодо реалізації проекту міжнародної технічної допомоги
To view JOINT ACTION PLAN for the implementation of an international assistance project
Під час заходу з підписання плану дій реалізації згаданого проекту директор Координаційного центру з надання правової допомоги Андрій Вишневський зазначив, що сьогодні система БПД забезпечує надання правових послуг, які фінансуються державою, через мережу із понад 500 офісів безоплатної правової допомоги по всій країні. За його словами, з початку роботи системи у 2013 майже 400 тис. громадян отримали БПД у кримінальних провадженнях, і така ж приблизно кількість – у цивільних та адміністративних справах, починаючи із липня 2015 року. Щодо останніх, то це найбільш незахищені категорії громадян: малозабезпечені – понад 40%, більше 25% – люди з інвалідністю, більше 30% – ветерани війни, включно з учасниками АТО.
«Робота системи базується на 5-ти основних цінностях: гідність та права людини, довіра та партнерство, прозорість та підзвітність, незалежність, інновації та прагнення до досконалості», – наголосив директор Координаційного центру.
Важливим елементом системи, за його словами, є постійні інвестиції в розвиток людського потенціалу. Це, зокрема, каскадні тренінги для адвокатів, які надають БПД – як з питань процесуально-матеріального права так і з розвитку т.з. м’яких навичок; а також – тренінги для штатного персоналу системи. «Значна частина тренінгів проводилася і проводиться за підтримки Уряду США, за що ми надзвичайно вдячні, адже ці тренінги мали суттєвий вплив на впровадження нового КПК, який діє в Україні з кінця 2012 року», – Андрій Вишневський.
Він повідомив, що 5 міжрегіональних ресурсно-комунікаційних платформ будуть відкриті в середині цього року у п’яти містах – Києві, Дніпрі, Львові, Харкові та Одесі. Вони здійснюватимуть активну правопросвітницьку роботу в громадах та організацію обміну досвідом і навчання представників правничої спільноти (адвокатів, юристів, працівників центрів з надання БВПД, правозахисних громадських організацій, громадських активістів, волонтерів, які займаються захистом прав людини). «Ми вдячні Уряду США за підтримку в тому, аби обладнати ці платформи необхідним сучасним обладнанням і мати можливість розпочати проведення на базі платформ заходів з підвищення професійного рівня адвокатів, які надають БВПД у кримінальних справах», – директор Координаційного центру.
«Успіхів, яких вдалося досягти системі безоплатної правової допомоги дійсно вражають. Дуже відрадно, що ми маємо можливість бути асоційовані із цим», – зазначила під час заходу Посол США в Україні Марі Йованович, додавши: «Я рада, що сьогодні ми зможемо концептувати нашу успішну співпрацю, яка відбувалася та буде відбуватися в майбутньому».
За її словами, створена система безоплатної правової допомоги – один із найспішніших проектів у сфері кримінальної юстиції в Україні. Пані Посол відзначила значущу роль адвокатів системи у захисті прав людей, зокрема, факт прибуття такого адвоката до кожної затриманої особи впродовж двох годин з моменту затримання, що як відзначає правозахисна спільнота, мало значний вплив на зменшення випадків порушення прав затриманих, жорстокого поводження із ними та катування.
«У рамках цього проекту ми будемо покращувати спроможність адвокатів системи БПД успішно захищати права клієнтів у кримінальних провадженнях через підтримку тренінгів та інших заходів підвищення кваліфікації», – Марі Йованович.
За її словами той факт, що надання правової допомоги незахищеним верствам населення організовано не лише у кримінальних, а й у адміністративних та цивільних справах, демонструє, що Україна захищає права людини у відповідності до міжнародних стандартів.
«Для мене велика честь підписати сьогодні план спільних дій, який передбачає розширення нашого співробітництва та надання допомоги американською стороною. Ми допомагатимемо у розвитку регіональних ресурсно-комунікаційних платформ, які мають стати т.з. хабами обміну знаннями, онлайн-навчання чи проведення тренінгів і семінарів. Ми допомагатимемо у придбанні необхідного обладнання, а також організуємо грантову програму для ГО, які підтримують розвиток надання БВПД в Україні», – повідомила пані Посол, додавши: «Ми пишаємося нашою співпрацею задля покращення доступу до правосуддя для усіх в Україні».
«Для нас дуже важлива підтримка Уряду США у сфері розбудови верховенства права і захисту прав людини. Це фундамент сильної демократичної і незалежної української держави», – зазначив Міністр юстиції Павло Петренко.
Він наголосив, що успішна реалізація цього проекту є предметом його особистої уваги, адже розвинена система надання правової допомоги громадянам здатна зробити Україну сильнішою, а кожного українця – більш захищеним.
Очільник Мін’юсту запевнив: розвиток системи безоплатної правової допомоги – пріоритетний напрямок роботи, який закріплено у програмі дій Уряду. «Ми будемо й надалі підтримувати і розвивати систему безоплатної правової допомоги в Україні. Вдячний Уряду Сполучених Штатів Америки за допомогу, яка дає нам можливість ставати інституційно спроможнішими і сильнішими, а кожному українцю – реалізовувати своє конституційне право», – Павло Петренко.
Переглянути презентацію Андрія Вишневського (укр.)
To view presentation by Andriy Vyshnevsky (in eng.)
Приєднуйтесь до сторінок Координаційного центру з надання правової допомоги у соціальних мережах: