На сьогоднішній день, в нашій країні офіційно зареєстровано майже 1,5 мільйони внутрішньо переміщених осіб, переважна частина з яких бажає виконати свій громадянський обов’язок шляхом прийняття участі в виборах президента України.
Саме з метою роз’яснення виборчого законодавства, процедури зміни місця голосування та можливості реалізувати своє конституційне право голосу, на базі Бердянського місцевого центру з надання безоплатної правової допомоги спільно з громадської організації «Об’єднання вимушених переселенців «Балто», було організовано та проведено правопросвітницький захід з питань реалізації виборчих прав для внутрішньо переміщених осіб.
Модератором та експертом в питаннях реалізації виборчих прав ВПО виступила заступник директора Місцевого центру Валентина Матвєєва, яка до цього пройшла навчальний курс на тему: «Як внутрішньо переміщеним особам реалізувати право голосу на виборах», організований та проведений для працівників системи безоплатної правової допомоги у Києві.
Під час заходу Валентина Матвєєва надала вичерпну інформацію щодо особливостей участі вимушених переселенців у загальнодержавних виборах Президента України, що відбудуться 31 березня 2019 року: від подачі заяви на включення до списку виборців до отримання виборчого бюлетеня під час голосування.
В процесі обговорення були також розглянуті питання конституційно-правової відповідальності за порушення виборчого законодавства, у тому числі питання оскарження дій чи бездіяльності виборчої комісії, її членів, інших учасників виборчого процесу.
Усім присутнім, заступник директора розповіла про можливість он-лайн перевірки включення громадянина в реєстр виборців за допомогою безкоштовного програмного ресурсу «Особистий кабінет виборця» та з метою практичного застосування продемонструвала навчальний відеоролик, підготовлений та відзнятий фахівцями Третього апеляційного адміністративного суду м. Дніпро.
Корисною також була інформація про можливість тимчасової зміни місця голосування без зміни виборчої адреси. Фахівчиня місцевого центру звернула увагу присутніх, що заява виборця про тимчасову зміну місця голосування подається до органу ведення Державного реєстру виборців особисто, надсилання вказаної заяви поштою (електронною поштою) законодавством не передбачено. Окремо, Валентина Матвєєва наголосила, що вразі призначення другого туру виборів, внутрішньо переміщеним особам, які бажатимуть проголосувати, слід повторно пройти процедуру зміни місця голосування.
Приємно було почути від переселенців, що вони серйозно та свідомо налаштовані прийняти участь в майбутніх виборах так як розуміють, що в тому числі і від них, залежить подальший розвиток, успіх та майбутнє країни в цілому, побудоване на принципах справедливості й верховенстві права, в якому найвищою соціальною цінністю є людина та її життя.
Нагадуємо, Бердянський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги буде працювати в черговому режимі безпосередньо й в день проведення виборів президента України (30 та 31 березня 2019 року). Тож, кваліфіковані працівники Бердянського МЦ будуть готові оперативно надати вичерпні юридичні консультації, скласти відповідні правові документи й ефективно швидко відреагувати на усі порушення виборчих прав громадян, які можуть виникнути протягом виборчого процесу.
Звертайтесь за правовою допомогою до:
- Бердянський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги – м. Бердянськ, вул. Свободи, 115/8, тел. (06153) 4-89-43, скайп: berdyansk_center, ел.адреса: berdyansk.zaporizhya@legalaid.zp.ua
- Постійнодіючий дистанційний пункт доступу до безоплатної правової допомоги Бердянського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги – м. Бердянськ, вул. Шмідта, 20, тел. (06153) 4-45-35, скайп: berdyansk_center, ел.адреса: berdyansk.zaporizhya@legalaid.zp.ua
А також за єдиним телефонним номером системи безоплатної правової допомоги
0-800-213-103 (діє цілодобово і безкоштовно).