назад
23.01.25

Перші результати пілотного проєкту з відновного правосуддя за 2024 рік: укладено 18 угод

9 вересня 2024 року розпочалась реалізація пілотного проєкту «Програма відновного правосуддя за участю неповнолітніх, які є підозрюваними, обвинуваченими у вчиненні кримінального правопорушення». За цей час до центрів з надання БПД надійшло 47 справ на участь у Програмі – найбільше у Вінницькій області. 

Мета Програми — забезпечити: 

  • впровадження відновного підходу щодо реагування на кримінальне правопорушення; 
  • належні правові процедури до учасників кримінального провадження щодо неповнолітніх;
  • відшкодування завданої потерпілому шкоди;
  • ресоціалізацію неповнолітніх та зменшення впливу факторів ризику, які зумовлюють їх протиправну поведінку;
  • запобігання вчиненню неповнолітніми кримінальних правопорушень повторно.

Залучення до Програми медіаторів

Для забезпечення реалізації Програми по всій території України, Координаційний центр з надання правничої допомоги з 30 серпня по 1 листопада 2024 року провів конкурсний відбір медіаторів, які залучаються центрами з надання БПД. За результатом до Реєстру, які залучаються центрами з надання БПД було включено 30 медіаторів. Загалом станом на 31 грудня до реєстру включено 134 медіатор, з них 38 підтвердили спеціалізацію медіатора за найменуванням спеціалізації «медіація у відновному правосудді за участю неповнолітніх осіб».

В межах Програми медіатори можуть надавати послуги з медіації очно або онлайн, в тому числі за межами району, в якому вони проживають або в якому зареєстроване їх місце діяльності. Разом з цим залучення медіаторів очно залишається пріоритетом. З 9 вересня по 31 грудня 2024 року центри залучили у межах Програми для надання послуг з медіації 23 медіатори, з них у 14 випадках очно, а у 40 – онлайн. 

Якщо центр отримує заяви про участь у Програмі в межах одного кримінального провадження щодо двох або більше неповнолітніх, в тому числі яких визнано потерпілим у кримінальному провадженні, центр шляхом видачі окремих доручень для надання послуг з медіації залучає для реалізації Програми двох медіаторів (за наявності). Протягом звітного періоду центри залучили у межах Програми двох медіаторів для 7 випадків.

Найближчим часом відбудеться додатковий конкурсний відбір медіаторів, які, зокрема, залучатимуться до проєкту з відновного правосуддя за участю неповнолітніх. Це дозволить розширити можливості пілотного проєкту та підвищити його ефективність. Детальніше: https://legalaid.gov.ua/novyny/systema-nadannya-bpd-nezabarom-ogolosyt-konkurs-z-vidboru-mediatoriv/

Співпраця з органами пробації

Для реалізації у межах Програми аспекту ресоціалізації, Координаційний центр та Державна установа «Центр пробації» підписали спільний наказ, яким визначили порядок взаємодії. 

Цим порядком передбачено, що за запитом центру уповноважений орган пробації надає консультативну підтримку щодо обрання можливих додаткових засобів ресоціалізації та розвитку особистості конкретного неповнолітнього, який є підозрюваним чи обвинуваченим у вчиненні кримінального правопорушення та готує інформаційну довідку щодо неповнолітнього. Детальніше в новині.

Станом на 31 грудня органи пробації одержали запити центрів стосовно 50 неповнолітніх. Інформаційні довідки відносно 30 неповнолітніх містять рекомендації можливих додаткових засобів ресоціалізації та розвитку особистості. Загалом такі рекомендації стосуються проведення заходів, спрямованих на:

  • корекцію поведінки;
  • розвиток особистих якостей;
  • мотивування до навчання та корисного проведення дозвілля;
  • покращення взаємовідносин з батьками або законними представниками; посилений соціальний нагляд;
  • розвиток навичок асертивності;
  • відвідування гуртків тощо.

Результати реалізації Програми

З 9 вересня по 31 грудня 2024 року у 47 випадках дізнавачі, слідчі, прокурори направили згоди сторін кримінально-правового конфлікту на участь в Програмі. Згоди від адвокатів (захисників, представників потерпілого у кримінальному провадженні) до центрів не надходили.

Кримінальні провадження в яких підозрювались, обвинувачувались неповнолітні, що погодилися брати участь в Програмі, у відсотковому значенні розподіляються наступним чином:

  • 80% – тяжкі злочини за різними статтями Кримінального кодексу України (далі – КК України) (зокрема, частина 4 ст. 185, частина 4 ст. 186, частина 2 ст. 286, частина 2 ст. 289 КК України);
  • 15% – нетяжкі злочини за різними статтями КК України (зокрема, частина 1 ст. 122, частина 4 статті 185, частина 1 ст. 190, частина 1 чи частина 2 ст. 296, КК України);
  • 5% – кримінальні проступки за ч. 1 ст. 125 КК України.

Протягом реалізації Програми укладено 18 угод між учасниками медіації – потерпілим та неповнолітнім, який  є підозрюваним чи обвинуваченим у вчиненні кримінального правопорушення, його законними представниками.

Аналізуючи домовленості, щодо яких сторони дійшли згоди, виділяються наступні умови: 

  • сторони згоди щодо примирення між собою;
  • неповнолітній визнав завдану вчиненим кримінальним правопорушенням шкоду та вибачився перед потерпілим;
  • неповнолітній повністю відшкодував шкоду чи зобовʼязується вжити заходів до повного відшкодування шкоди в певний строк;
  • потерпілий жодних претензій щодо відшкодування шкоди не має, вибачення прийняв;
  • неповнолітній зобов’язується виконати рекомендовані заходи ресоціалізації та розвитку.

У 50 % випадків сторони узгодили, що частина зобов’язань (відшкодування шкоди та/або виконання заходів ресоціалізації) буде виконуватись неповнолітніми протягом певного часу, після підписання угоди. Водночас існують випадки, коли потерпілі та неповнолітні не повідомляють центри про стан виконання зобов’язань за угодою за результатами медіації, строки яких визначено після дати укладання угоди.

За звітний період до центрів надійшло 4 вироки/ухвали у межах кримінальних проваджень щодо неповнолітніх, які брали участь у Програмі. 1 вирок суду містить інформацію про участь неповнолітнього у Програмі.

Система надання БПД висловлює вдячність медіаторам за співпрацю у межах Програми.

Довідково. Системою надання БПД спільно з партнерами випущено нові інформаційні матеріали про механізм Програми відновного правосуддя за участю неповнолітніх, які є підозрюваними, обвинуваченими у вчиненні кримінального правопорушення: