назад

Підміна трудових відносин: відповідальність роботодавця та працівника

LogoНерідко роботодавці підміняють факт трудових відносин з працівником шляхом укладання цивільно-правової угоди на виконання певної роботи. У такому випадку працівник допускається до роботи без укладення трудового договору та без повідомлення територіального органу Державної фіскальної служби України. Детальніше про відповідальність за підміну трудових відносин, в рамках проекту «Я маю право!», розповіли фахівці Житомирського місцевого центру з надання БВПД.

Цивільно-правові договори, які оформляються при цьому містять ознаки трудових, зокрема: працівник виконує роботу протягом певного часу, має відповідне робоче місце, дотримується режиму роботи закладу, не може на власний розсуд організувати свій режим роботи та відпочинку, не має права самовільно залишити робоче місце, виконує вказівки роботодавця щодо послідовності проведення робіт, не має права передоручити роботу іншій особі.
Відповідно до статті 265 Кодексу законів про працю України за фактичний допуск до роботи найманого працівника без оформлення трудового договору встановлено штраф у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати за кожного працівника, щодо якого скоєне порушення.
У такому випадку територіальні органи Державної служби України з питань праці за порушення частини 1 та частини 3 статті 24 КЗпП України можуть застосувати до роботодавця штрафну санкцію у розмірі 96 тис. грн.
Слід звернути увагу, що для фізичної особи, яка не має статусу підприємця і регулярно виконує роботи за цивільно-правовими договорами є ризик визнання такої діяльності підприємницькою і застосування адмінвідповідальності на підставі статті 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
За ведення господарської діяльності без державної реєстрації ця стаття КупАП передбачає штраф у розмірі від 1 000 до 2 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17 000 до 34 000 грн.) з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини і грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення.
Більше інформації про проект «Я МАЮ ПРАВО!» – на сайті pravo.minjust.gov.ua та за номером 0 800 213 103(єдиний контакт-центр надання безоплатної правової допомоги).

{module Житомирський МЦ}