назад
23.03.17

Підтримка сімей з дітьми – одне з першочергових завдань держави

1«Найкращий спосіб зробити дітей хорошими – зробити їх щасливими», – казав видатний англійський письменник та майстер афоризмів Оскар Уайльд. Але в Україні через економічну, соціальну та політичну нестабільність спостерігається стрімке падіння народжуваності. За даними статистики, в нашій країні близько 400 тисяч багатодітних сімей – це 4 % від загальної кількості українських сімей, втім близько 76,4 % багатодітних родин живуть за межею бідності. Ось така сумна статистика. Тому підтримка сімей з дітьми є одним із першочергових завдань держави, тим більше, що через низьку народжуваність Україна щорічно втрачає (порівняно з 1990 роком) приблизно 170 тис. населення.

Фахівці Регіонального центру з надання БВПД у Херсонській області розкажуть, які пільги отримують багатодітні сім´ї та як підтвердити статус багатодітної родини.

Слід зазначити, що правову основу соціального захисту багатодітної родини становлять такі Закони України: «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям», «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», «Про охорону дитинства».

Хто вважається багатодітною сім’єю?

2Відповідно до Закону України «Про охорону дитинства», багатодітною вважається сім’я, в якій подружжя перебуває у зареєстрованому шлюбі та виховує трьох або більше дітей, а також один батько чи одна мати, що проживає разом з трьома або більше дітьми та самостійно їх виховує.

Не варто забувати, що до складу багатодітної сім’ї включаються також діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах, – до закінчення, але не довше ніж до досягнення ними 23 років.

Важливо: Дитячим будинкам сімейного типу та прийомним сім’ям, в яких не менше року проживають відповідно троє або більше дітей, а також сім’ям (крім багатодітних сімей), в яких не менше року проживають троє і більше дітей, враховуючи тих, над якими встановлено опіку чи піклування, надаються також певні пільги, які передбачені для багатодітних сімей.

Документом, що підтверджує статус багатодітної сім’ї та її право на отримання пільг є посвідчення батьків та дитини з багатодітної сім‘ї.

Для отримання посвідчення одному з батьків потрібно звернутися до Управління праці та соціального захисту населення Херсонської міської ради за місцем його реєстрації.

3Адреси управлінь праці та соціального захисту населення районних у місті Херсоні рад:

Дніпровський район: м.Херсон, вул. Перекопська, 166; тел. (0552) 35-49-99;

Суворовський район: м.Херсон, вул. Маяковського, 8; тел. (0552) 22-32-24;

Корабельний район: м.Херсон, вул. Суворова, 29; тел. (0552) 22-96-79.

Перелік документів, необхідних для отримання посвідчення:

  • заява батька або матері про видачу посвідчень;
  • копії свідоцтв про народження дітей;
  • копії свідоцтва про шлюб (крім батька або матері, які виховують дітей самостійно);
  • копії сторінок паспорта батька та матері з даними про прізвище, ім’я, по батькові, дату його видачі і місце реєстрації;
  • довідка про склад сім’ї (форма № 3); 
  • фотокартки (батьків та дітей) розміром 30 х 40 мм;
  • довідки із загальноосвітнього, професійно-технічного, вищого навчального закладу (для осіб від 18 до 23 років у разі, коли вони навчаються за денною формою навчання);
  • довідка структурного підрозділу про те, що за місцем реєстрації батька або матері посвідчення не видавалися (у разі реєстрації батьків за різною адресою).

Посвідчення видаються одному з батьків багатодітної сім’ї протягом одного місяця після подання усіх4 необхідних документів. Дітям з багатодітної сім’ї посвідчення видаються з шести років.

Законом України «Про охорону дитинства» (ч. 3 ст. 13) встановлені такі пільги для багатодітних сімей:

  1. 50-відсоткова знижка плати за користування житлом (квартплата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. м загальної площі житла на кожного члена сім’ї, який постійно проживає в жилому приміщенні (будинку), та додатково 10,5 кв. м на сім’ю);
  2. 50-відсоткова знижка плати за користування комунальними послугами (газопостачання, електропостачання та інші послуги) та вартості скрапленого балонного газу для побутових потреб. Площа житла, на яку надається знижка при розрахунках плати за опалення, становить 21 кв. м опалюваної площі на кожного члена сім’ї, який постійно проживає в жилому приміщенні (будинку), та додатково 10,5 кв. м на сім’ю;
  3. 50-відсоткова знижка вартості палива, у тому числі рідкого, у разі якщо відповідні будинки не мають центрального опалення;
  4. позачергове встановлення квартирних телефонів. Абонентна плата за користування квартирним телефоном встановлюється у розмірі 50 відсотків від затверджених тарифів.

Пільги щодо плати за користування житлом (квартирної плати), комунальними послугами та вартості палива надаються багатодітним сім’ям незалежно від виду житла та форми власності на нього.

Пільги дітям із багатодітних сімей (згідно з ч. 4 ст. 13 Закону України «Про охорону дитинства»):

  1. безоплатне одержання ліків за рецептами лікарів;
  2. щорічне медичне обстеження і диспансеризація в державних та комунальних закладах охорони здоров’я із залученням необхідних спеціалістів, а також компенсація витрат на зубопротезування;
  3. першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках та першочергова госпіталізація;
  4. безоплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту (крім таксі), автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрішньорайонних, внутрішньо- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання;
  5. безоплатне одержання послуг з оздоровлення та відпочинку відповідно до Закону України «Про оздоровлення та відпочинок дітей» (за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, коштів підприємств, установ та організацій, професійних спілок і фондів, добровільних внесків юридичних та фізичних осіб та інших джерел).

5Діти з багатодітних сімей, у складі яких є п’ятеро і більше дітей, а також особи віком від 18 до 23 років із таких сімей звільняються від плати за навчання у вищих навчальних закладах державної та комунальної форми власності усіх рівнів акредитації за умови, що певний освітньо-кваліфікаційний рівень вони здобувають вперше (згідно з ч.10 ст.19 Закону «Про охорону дитинства»).

Крім цього, окремі види пільг передбачені іншими законами, зокрема:

  1. матері, які народили п’ятеро і більше дітей та виховали їх до 6-річного віку, мають право на отримання пенсії за особливі заслуги перед Україною (при цьому враховуються діти, усиновлені в установленому законом порядку) у випадку виходу на пенсію за віком, за інвалідністю, по втраті годувальника та за вислугою років у розмірі від 35 до 40 % прожиткового мінімуму (п. 1 ст. 1 Закону «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною»);
  2. жінці, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину-інваліда, або яка усиновила дитину; одинокій матері, батьку, який виховує дитину без матері (у тому числі й у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла дитину під опіку, надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів (ст. 182-1 Кодексу законів про працю України, ст. 19 Закону «Про відпустки»). 
    За наявності декількох підстав для надання цієї відпустки її загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів. Ця відпустка надається понад щорічні відпустки і переноситься на інший період або продовжується у порядку, визначеному Кодексом законів про працю;
  3. платник податку, який має і виховує трьох або більше дітей, має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного на території України від одного працедавця у вигляді заробітної плати, на суму податкової соціальної пільги у розмірі, що дорівнює 200 % від половини суми мінімальної заробітної плати у розрахунку на кожну таку дитину (ст. 6 Закону «Про податок з доходів фізичних осіб»);
  4. сім’ї, які мають п’ятьох і більше дітей, та у разі народження  у однієї жінки одночасно трьох і більше дітей, мають право на позачергове отримання квартир або садибних (одноквартирних) жилих будинків із житлового фонду соціального призначення, а також позачергове право отримання житлового приміщення відповідно до ст. 46 Житлового кодексу України  (ст. 11 Закону «Про житловий фонд соціального призначення»).

6

Прожитковий мінімум у 2017 році

Ст. 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2017 рік» передбачено підвищення у 2017 році прожиткового мінімуму тричі – з 1 січня, з 1 травня та з 1 грудня.

Так, прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць з 1 січня 2017 року становить 1544 грн., з 1 травня – 1624 грн., з 1 грудня – 1700 грн.,

для основних соціальних і демографічних груп населення він наступний:

  • для дітей віком до 6 років: з 01.01.2017 р. – 1355 грн., з 01.05.2017 р. – 1426 грн., з 01.12.2017 р. – 1492 грн.
  • для дітей віком від 6 до 18 років: з 01.01.2017 р. – 1689 грн., з 01.05.2017р. -1777 грн., з 01.12.2017р. – 1860 грн.

Допомога при народженні дитини

Якщо раніше за кожну дитину давали все більшу суму, то сьогодні допомога при народженні дитини виплачуватиметься у розмірі, який  не залежить від того, яка по рахунку дитина в сім’ї  – перша, друга чи третя.

Відтепер загальний розмір даних виплат становить 41280 грн. Проте, ця соціальна допомога виплачується не разово, а в два етапи. Перша виплата – це одноразова допомога, як складає 10320 грн. Друга виплата – це кошти, що залишились, і сума складає 30960 грн. Ця сума виплачуються рівними частинами по 860 грн. протягом 3 років.