назад

50412305 2021562798136666 2228936263954595840 nНерідко отримання коштів від продажу молока чи м’ясної  продукції для жителів села є значним внеском у сімейний бюджет. Однак, щоб здійснювати цю торгівлю на законних підставах та без загрози для здоров’я покупців, потрібно проводити ідентифікацію та реєстрацію сільськогосподарських тварин. 

Ідентифікація – процес   ототожнення тварини шляхом присвоєння їй ідентифікаційного номера з використанням візуальних, електронних  та  змішаних засобів залежно від виду тварини з подальшим внесенням ідентифікаційного номера до Єдиного державного реєстру тварин. Реєстрація тварин є частиною державної політики України, впроваджується на державному рівні в галузі тваринництва і є обов’язковою для господарств всіх форм власності та закріплена на законодавчому рівні, а саме Законом України “Про ідентифікації та реєстрації тварин”, згідно якого в країні запроваджується обов’язкова ідентифікація і реєстрація всіх сільськогосподарських тварин.

Обов’язок  ідентифікації тварин поширюється і на юридичних, і на фізичних осіб, які займаються розведенням та утриманням тварин, проводять продаж, забій, утилізацію, надають послуги з штучного осіменіння та організовують виставки тварин та має на меті створення системи постійного контролю за станом здоров’я тварин та походження тваринницької продукції на всіх етапах обігу – від її виробництва до реалізації.

Об’єктом  ідентифікації  та реєстрації тварин є сільськогосподарські тварини: велика рогата худоба, коні, свині, вівці, кози.

Процес ідентифікації і реєстрації тварин включає в себе:

– прикріплення вушних бирок з нанесеним на них ідентифікаційним номером, проведення графічного та письмового опису відмітин і прикмет із присвоєнням ідентифікаційного номера для коней;

– заповнення реєстраційного документа;

– проведення реєстрації тварин в Єдиному державному реєстрі тварин;

– оформлення та видача ідентифікаційного документа на тварину.

Усі тварини, що утримуються у господарстві, повинні бути ідентифіковані за допомогою двох бирок єдиного зразка. Бирка – вушний знак встановленого зразка з нанесеним ідентифікаційним номером, що є знаком суворого обліку, та використовується виключно для ідентифікації визначеного виду тварин. Замовлення бирок і обладнання для прикріплення бирок проводиться власником виключно в державному підприємстві «Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин». Бирки повинні прикріплюватися на кожну тварину, що народилася в господарстві, не пізніше семи днів від моменту її народження, але раніше, ніж тварина залишить господарство.

Реєстрацію ідентифікованої тварини провидить адміністратор  Єдиного  державного  реєстру  тварин.

Для реєстрації ідентифікованої тварини у Реєстрі тварин власник або утримувач подає адміністратору Реєстру тварин заповнені реєстраційні документи на тварину залежно від виду тварини.

Реєстраційні документи подаються у паперовому або електронному вигляді. Реєстраційні документи у паперовому вигляді підписуються особою, що їх заповнює. Достовірність даних у реєстраційних документах забезпечує власник або утримувач тварини.

Адміністратор Реєстру тварин вносить до Реєстру тварин дані про ідентифіковану тварину, її переміщення, забій, загибель, падіж, утилізацію протягом 10 робочих днів, а щодо коней – протягом 25 робочих днів після отримання від власника або утримувача тварини відповідних реєстраційних документів.

Датою реєстрації у Реєстрі тварин даних про ідентифіковану тварину, її переміщення, забій, утилізацію, загибель, падіж вважається дата внесення відповідних даних до Реєстру тварин.

Адміністратор Єдиного державного реєстру тварин зобов’язаний протягом 5 робочих днів з дня отримання даних щодо реєстрації тварин оформляти ідентифікаційні документи та видавати оформлені ідентифікаційні документи за вимогою власника або утримувача тварин, тобто після проведення ідентифікації тварини та реєстрації її у Єдиному державному реєстрі тварин залежно від виду тварини власник отримує ідентифікаційний документ, а саме:

– на велику рогату худобу – паспорт великої рогатої худоби;

– на коня (віслюка, мула, лошака) – паспорт коня (віслюка, мула, лошака);

– на свиней – реєстраційне свідоцтво свиней (за бажанням власника племінних свиней);

– на товарних свиней фізичних осіб – реєстраційне свідоцтво свиней;- на овець та кіз – реєстраційне свідоцтво овець/кіз.

За порушення вимог законодавства про ідентифікацію та реєстрацію тварин передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу за статтею 107-2 Кодексу України про адміністративне правопорушення.

Відповідь на це та інші питання надала фахівець Лановецького бюро правової допомоги Неля Данилюк під час проведення інформаційного семінару з колективом Лановецької районної державної лікарні ветеринарної медицини. Даний правопросвітницький захід проводився з метою  інформування громадян про їхні права та механізми їх захисту. Керівник бюро  ознайомила колектив з основними змінами до Закону України “Про безоплатну правову допомогу”, напрямками роботи бюро правової допомоги та проінформувала присутніх про Загальнонаціональний правопросвітницький проект Міністерства юстиції України «Я МАЮ ПРАВО!».

Додатково інформуємо, що отримати правову допомогу можна звернувшись до Лановецького бюро правової допомоги розміщене  за адресою: м. Ланівці, вул. Незалежності, 20А (4 поверх); тел. (03549) 2-24-59  та Кременецького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, яке знаходиться за адресою: м. Кременець, вул. Шевченка, 59А; тел. (03546) 2-52-33, Skype: kremeneckiy_mc.

Для цілодобового доступу громадян до безоплатної вторинної правової допомоги діє єдиний телефонний номер 0-800-213-103.