назад

images10На жаль, непорушною істиною є те, що навіть діти, народжені у шлюбі і за взаємної згоди, раптом можуть стати для когось із батьків лише неприємним спогадом про минуле. Найчастіше кинути свою дитину, позбавити його не тільки моральної підтримки, а й батьківської любові та уваги здатні саме тата. Саме таких батьків мами, які змушені ростити дітей самі, і намагаються позбавити батьківських прав.

       Але позбавлення одного з батьків батьківських прав дуже складний процес, і підстави для винесення такого серйозного судового рішення повинні бути дійсно вагомими і зафіксованими документально. Тому, якщо ви не відчуваєте підтримки з боку батька вашої дитини і не хочете, щоб колись постарілий біологічний батько сів на шию того, кому він після розставання з вами нічого доброго не зробив, зберіть волю в кулак і починайте рішуче діяти.

Підстави позбавлення батьківських прав

       Позбавлення батьківських прав застосовується до батьків, які не забезпечують належне виховання своїх дітей і застосовується лише за рішенням суду.
Підстави, за яких батьки можуть бути позбавлені батьківських прав:

  1. Не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров’я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування.
  2. Експлуатують дитину, примушують її до жебракування, бродяжництва,  непосильної праці, заняття проституцією, злочинною діяльністю. 
  3. Засуджені за вчинення умисного злочину щодо дитини.
  4. Жорстоко поводяться з дитиною: вчиняють фізичне чи психічне насильство, принижують гідність дитини тощо.
  5. Є хронічними алкоголіками або наркоманами і це підтверджено відповідними медичними висновками.
  6. ухиляються від виконання своїх обов’язків по вихованню дитини. 

       УВАГУ! Ухилення батьків від виконання своїх обов’язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, наприклад: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини і це негативно впливає на її фізичний розвиток; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її виховання; не надають дитині доступу до культурного і духовного розвитку; не виявляють інтересу до життя; не створюють умов для отримання освіти.

       Вказані фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов’язками.

       Найбільш розповсюдженим у практиці є позбавлення батьківських прав тих батьків, які здійснюють шкідливий вплив на дітей своєю аморальною, антисуспільною поведінкою — хронічних алкоголіків, наркоманів, токсикоманів.
       У цих випадках, навіть тоді, коли батьки не здійснюють будь-яких шкідливих дій щодо своїх дітей, але їх особисте життя — пияцтво, розпуста, паразитичний спосіб життя — не тільки не сприяє нормальному вихованню дітей, але й приховує в собі реальну загрозу їх моральності, вони можуть бути позбавлені своїх батьківських прав. bosanma399
Слід враховувати: 

  1. Підстави для позбавлення батьківських прав відсутні при вчиненні злочину батьками з необережності (наприклад, випадкове заподіяння шкоди здоров’ю дитини у ході гри, при домашніх роботах і т. п.). 
  2. Винність обвинуваченого у вчиненні злочину може бути встановлена виключно вироком суду. 
  3. Винність батьків (одного з батьків) у вивченні будь-якого іншого злочину, спрямованого не у відношенні дітей не може бути підставою для позбавлення батьківських прав. 

       Не може бути позбавлена батьківських прав особа, яка не виконує своїх батьківських обов’язків внаслідок душевної хвороби, недоумства, тривалого відрядження, утворення перешкод з боку іншого з батьків, з яким проживає дитина. 

Порядок позбавлення батьківських прав

       Позбавлення батьківських прав допускається тільки лише щодо дітей, які не досягли 18 років.
Для позбавлення батьківських прав необхідно:

  1. Встановити, що особа свідомо порушує батьківські обов’язки, злісно не виконує вимог та рекомендацій органів опіки і піклування, служб у справах неповнолітніх, навмисно ухиляється від лікування (хронічні алкоголіки, наркомани, токсикомани).
  2. Звернутись до органу опіки та піклування з тим, щоб отримати висновок щодо умов життя і виховання дитини, поведінку батьків, їх взаємини з дітьми та відношення до виконання своїх батьківських обов’язків. 
  3. Звернутись до суду з заявою про позбавлення батьківських прав. 

Суд розглядає справи про позбавлення батьківських прав розглядаються за заявою: 

  • одного із батьків, опікуна, піклувальника, особи в сім’ї якої проживає дитина;
  • закладу охорони здоров’я, навчального або іншого дитячого закладу, в якому вона перебуває;
  • органу опіки та піклування;
  • прокурора;
  • самої дитини, яка досягла чотирнадцяти років.

УВАГА! У всіх випадках органи опіки та піклування, а також прокурор приймають  участь у розгляді кожної справи про позбавлення батьківських прав. 
       Якщо позов про позбавлення батьківських прав пред’явлений до одного з батьків, суд повинен притягти до участі в справі другого з батьків з тим, щоб вирішити питання про передачу йому дитини на виховання.
       Якщо дитина проживала з обома батьками, то у разі позбавлення батьківських прав одного з них, вона лишається на вихованні у другого з батьків. 
       Якщо ж позбавлені прав обоє з батьків, дитина передається під опіку органам опіки та піклування. Ці органи вирішують, яким особам або установам слід передати дитину на виховання: призначають опікуна (піклувальника) або, в залежності від віку та стану здоров’я, віддають дитину до дитячого будинку, сімейного дитячого будинку, школи-інтернату.
       Батьки, позбавлені батьківських прав, втрачають всі права, засновані на факті родинності з дитиною:

  • на виховання дітей з усіма пов’язаними з цим наслідками;
  • на утримання від своїх дітей (отримання в майбутньому від дітей аліментів у випадку своєї непрацездатності);
  • отримання спадщини після дітей, щодо яких були позбавлені батьківських прав.

       Однак, позбавлення батьківських прав, як наслідок винної поведінки батьків, не може означати їх повного звільнення від батьківських обов’язків по утриманню дітей. Аліменти на дітей стягуються з батька, позбавленого батьківських прав на користь другого з батьків (опікуна, піклувальника), у яких знаходиться дитина на утриманні, чи організації, де дитина знаходиться на вихованні.

За безоплатною правовою допомогоююридичними консультаціями та роз’ясненнями законодавства звертайтесь до установ системи безоплатної правової допомоги:

  • Бердянський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги  –  м. Бердянськ, вул. Свободи, 115/Богуславського, буд. 8,  1-й поверх (будівля санепідемстанції),  тел. (06153) 4-89-42, скайп: berdyansk_center, ел.адреса:  berdyansk.zaporizhya@legalaid.gov.ua
    • Гуляйпільське бюро правової допомоги – м. Гуляйполе, вул. Соборна, 103, тел.: (06145) 4-25-14, huliaipilske@legalaid.zp.ua
    • Пологівське бюро правової допомоги –  м. Пологи, пров. Некрасова, 2,  тел.: (06165) 2-21-25, polohivske@legalaid.zp.ua
    • Приморське бюро правової допомоги – м. Приморськ, вул. Центральна, 38, тел.: (06123) 7-45-14,  prymorske@legalaid.zp.ua
    • Більмацьке бюро правової допомоги – смт Більмак, вул. Запорізька, 28-а,тел.: (06147) 2-20-74, bilmakske@legalaid.zp.ua
    • Чернігівське бюро правової допомоги – смт Чернігівка, вул. Соборна, 448, тел.: (06140) 9-11-97,  chernihivske@legalaid.zp.ua