назад

1281092 5b696088e43c8Особа з інвалідністю – це особа зі стійким розладом функцій організму, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження її життєдіяльності, внаслідок чого держава зобов’язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист. 

       Обов’язком держави і суспільства є забезпечення належного соціального захисту і підтримки, створення рівних можливостей для самореалізації, повноцінного життя, здобуття освіти і працевлаштування, залучення до духовного, культурного, спортивного життя. Ці положення закріплені в Конституції України, законах України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», «Про реабілітацію в Україні», «Про соціальні послуги», «Про державні соціальні стандарти і державні соціальні гарантії» та ін.

       Одним з основних напрямків соціальної політики держави та невід’ємним правом осіб з інвалідністю є забезпечення їх працевлаштування, незважаючи на обмежену працездатність. Для підприємств, установ і організацій, для використання праці зазначеної категорії осіб, встановлено зменшений розмір страхових внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Люди з інвалідністю мають право на освіту, охорону здоров’я, працевлаштування, участь у політичному та культурному житті, доступу до правосуддя та до інформації. Право на освіту гарантує стаття 53 Конституції України та чинне законодавство. Особи з інвалідністю мають можливість вільно обирати та бути обраними під час виборів.

       Літніми прийнято вважати людей у віці 60-65 років. При досягненні пенсійного віку, кожна людина має право на отримання пенсії.

       Згідно статті 46 Конституції України – пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

       Громадяни похилого віку користуються всіма соціально-економічними і особистими правами і свободами, що закріплені Конституцією України та іншими нормативно-правовими актами. Держава має забезпечити право людей літнього віку на гідний рівень життя, соціальне забезпечення та безкоштовне медичне обслуговування. Це право гарантується виплатою пенсій, соціальної допомоги у грошовому та натуральному вигляді, наданням соціальних послуг.

        Не потрібно бути юристом-практиком, аби зрозуміти, що головною невирішеною справою осіб з інвалідністю є те, що підприємства прагнуть позбавитися «малоефективних» кадрів, а основною проблемою літніх людей залишається відсутність дієвого механізму реалізації права на соціальний захист.

Тому, в котре наголошуємо, вітчизняне законодавство націлене лише на благо громадян, кожен українець має право на гідне життя. Пам`ятайте, ваші права гарантовані державою, тож аби відстояти свої законні інтереси, звертайтесь до:

  • Бердянський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги – м. Бердянськ, вул. Свободи, 115/8,  тел. (06153) 4-89-43, скайп: berdyansk_center, ел.адреса:berdyansk.zaporizhya@legalaid.zp.ua
  • Постійнодіючий дистанційний пункт доступу до безоплатної правової допомоги Бердянського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги – м. Бердянськ, вул. Шмідта, 20, тел. (06153) 4-45-35,  скайп: berdyansk_center, ел.адреса:   berdyansk.zaporizhya@legalaid.zp.ua
  • Відділ «Гуляйпільське бюро правової допомоги» – м. Гуляйполе, вул..Соборна, 103, 2-й поверх, тел.: (06145) 4-25-13, електронна пошта huliaipilske@legalaid.zp.ua.

А також за єдиним телефонним номером системи безоплатної правової допомоги

0-800-213-103 (діє цілодобово і безкоштовно).