назад
03.02.20

«Право знати»: допомога при народженні дитини

Кому надається допомога при народженні дитини та як її оформити;  куди звертатися та які документи для цього потрібні; за яких обставин допомога не призначається або припиняється; який розмір державної допомоги передбачений на цей рік – про все це розповіла в суботньому випуску авторської програми «Право знати» заступниця директора Регіонального центру з надання БВПД у Херсонській області Олена Іпатенко.

Завантажити консультацію юристки можна за посиланням або перейти далі по тексту.

Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» визначено, що допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною.

Допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини. Опікунам зазначена допомога призначається на підставі рішення про встановлення опіки. Одноразова допомога, призначена опікуну, вважається власністю дитини.

  • для призначення допомоги при народженні дитини до органу праці та соціального захисту населення одним з батьків (опікуном) пред’являється:
  • паспорт або інший документ, що посвідчує особу;
  • свідоцтво про народження дитини;
  • заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, та копія свідоцтва про народження дитини.
  • копію рішення про встановлення опіки (для опікунів);
  • жінки, які мають зареєстроване місце проживання на території України і народили дитину під час тимчасового перебування за межами України, подають видані компетентними органами країни перебування і легалізовані в установленому порядку документи, що засвідчують народження дитини, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.

Даний перелік документів є вичерпним.

Орган праці та соціального захисту населення за місцем проживання одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина, має право отримувати від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій відомості, необхідні для призначення допомоги при народженні дитини.

Допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.

У разі народження мертвої дитини допомога при народженні дитини не призначається.

Допомога при народженні дитини в разі її смерті виплачується на підставі копії свідоцтва про народження дитини або витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження дитини та копії свідоцтва про смерть.

У разі народження дитини під час перебування жінки у слідчому ізоляторі або установі виконання покарань адміністрація ізолятора або установи у десятиденний строк після отримання заяви матері про призначення допомоги при народженні дитини подає її заяву і копію свідоцтва про народження дитини органу соціального захисту населення.

Виплата допомоги при народженні дитини припиняється у разі:

  • позбавлення отримувача допомоги батьківських прав;
  • відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав;
  • тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання;
  • припинення опіки або звільнення опікуна від його повноважень щодо конкретної дитини;
  • нецільового використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини;
  • у разі виникнення інших обставин.

Розмір допомоги при народженні дитини

Допомога при народженні дитини наразі призначається на рівні минулого року  – 41 тис. 280 грн. За інформацією Мінсоцполітики, розмір допомоги при народженні дитини у 2020 році змінюватися не буде.

Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10 тис. 320 грн., решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Особам, які на 30 червня 2014 року мали право на отримання допомоги при народженні дитини у розмірі, встановленому на першу дитину, після досягнення дитиною двох років на наступні 12 місяців призначається щомісячна допомога у розмірі 130 грн., в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Наступний випуск правової передачі «Право знати» вийде в ефір 8 лютого і продовжить цикл, присвячений пільгам для різних категорій громадян.

Якщо виникли додаткові питання – телефонуйте до Єдиного контакт-центру  0 800 213 103 (цілодобово, безкоштовно в межах України), де ви отримаєте наступну інформацію: контакти та зв’язок з усіма центрами з надання БВПД та бюро правової допомоги; консультації та роз’яснення з правових питань; інформацію про гарячі телефонні лінії щодо надання соціальних послуг та захисту прав людини.