8 грудня фахівець Регіонального центру із надання безоплатної вторинної правової допомоги у Тернопільській області Сергій Сливка провів навчальну дискусію: “Як діяти під час затримання. Адвокат за рахунок держави” із студентами юридичного факультету Тернопільського національного економічного університету. Дискусія стосувалася проблемних питань адміністративного затримання правоохоронними органами. Того ж дня у Тернопільській ЗОШ № 28 відбувся урок правових знань для школярів 8 класу, який провели працівники Регіонального центру Олег Кононенко та Софія Пасічник на тему: “Адміністративні правопорушення, що посягають на громадський порядок і громадську безпеку. Кримінальна відповідальність неповнолітніх”.
Сергій Сливка обговорив із студентами ТНЕУ ряд гострих питань, які виникають у процесі здійснення працівниками Національної поліції адміністративних затримань. Ця тема викликала у студентів значний інтерес і багато запитань. Студенти юридичного факультету поділилися своїми думками та розповіли деякі приклади адміністративного затримання працівниками Управління патрульної поліції, про які вони дізналися з різних джерел.
Студенти також цікавилися визначенням факту затримання: “Якщо на особу надягають кайданки, чи лише тоді вона вважається затриманою?” Сергій Сливка наголосив, що особа вважається затриманою, коли є необхідність такого затримання відповідно до ст. 260 Кодексу України про адміністративні правопорушення та коли вона, підкоряючись волі поліцейського, виконує його законні вимоги. Адміністративне затримання є засобом припинення адміністративного правопорушення. Відтак, застосування кайданок має характер крайнього засобу та є способом забезпечення адміністративного затримання, коли особа чинить опір законним вимогам патрульного. “Проте поліцейському забороняється застосовувати кайданки більш ніж 2 години безперервного використання або без послаблення їх тиску; так регламентує Закон України “Про Національну поліцію”, — відзначив Сергій Сливка.
Працівник Регіонального центру наголосив, що кожна затримана особа має право на безоплатну правову допомогу з моменту затримання працівниками правоохоронних органів. Сергій Сливка також повідомив, що протягом години з моменту отримання Регіональним центром повідомлення про затримання громадянина від працівників поліції, особі призначать адвоката для захисту її прав та законних інтересів. Повідомити про затримання також можуть самі затримані особи, близькі родичі та члени їх сімей на єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги в Україні 0 800 213 103.
Того ж дня у Тернопільській ЗОШ № 28 відбувся урок правових знань для школярів 8 класу, який провели фахівці Регіонального центру Олег Кононенко та Софія Пасічник на тему: “Адміністративні правопорушення, що посягають на громадський порядок і громадську безпеку. Кримінальна відповідальність неповнолітніх”.
У контексті цього заходу Олег Кононенко розповів учням 8 класів про систему безоплатної правової допомоги, категорію осіб, які можуть скористатися послугами адвоката, а також різницю між первинною та вторинною правовою допомогою. Як роз’яснили школярам працівники центру, ці та інші питання регулюються Законом України “Про безоплатну правову допомогу”.
“Право на безоплатну вторинну правову допомогу у цивільних та адміністративних справах та як потерпілі і свідки у кримінальних провадженнях мають, зокрема, діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, діти, які перебувають у складних життєвих обставинах, діти, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів”, — проінформував школярів Олег Кононенко.
Софія Пасічник розповіла дітям про особливості адміністративної відповідальності неповнолітніх. Серед суб’єктів адміністративних правопорушень вирізняються так звані спеціальні суб’єкти, наголосила вона. До них, зокрема, належать неповнолітні.
“Згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення, скоєння адміністративного проступку неповнолітнім є обставиною, що пом’якшує відповідальність”, — продовжила Софія Пасічник.
“Особу, якій на момент скоєння злочину не виповнилося 18 років, не можуть засудити до довічного ув’язнення. Це пояснюється особливістю статусу таких категорій осіб, як неповнолітні.” — доповнив Олег Кононенко.
Варто знати, що відповідно до Кримінального кодексу України кримінальна відповідальність, на відміну від адміністративної, може наставати і з 14-річного віку. Це стосується особливо небезпечних суспільних діянь.
Також фахівці системи безоплатної правової допомоги роздали слухачам лекцій інформаційні буклети та брошури із контактною інформацією центрів системи БПД на Тернопільщині.
В області працює три місцеві центри з надання БВПД та чотирнадцять бюро правової допомоги. Їх контакти можна переглянути тут: