Івано-Франківським міськрайонним відділом філії Державної установи «Центр пробації» в Івано-Франківській області спільно з Регіональним центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Івано-Франківській області та Всеукраїнською громадською організацією «Громадянська мережа ОПОРА» 6 березня проведено правопросвітницький захід для клієнтів пробації на тему «Виборче право громадян та правові наслідки у разі їх порушення».
На зустрічі розглянули механізм забезпечення конституційних прав громадян на участь у виборах: загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування. А також, право на участь у виборах внутрішньо переміщених осіб, обговорили законодавство про вибори Президента України, процедуру голосування, алгоритм дій у разі порушення таких прав.
Начальник відділу забезпечення якості правової допомоги та підвищення якості її надавачів Регіонального центру з надання БВПД в області Мирослава Аннюк розповіла присутнім про порядок голосування, в тому числі, внутрішньо переміщених осіб. Вона зазначила, що 25 березня 2019 року внутрішньо переміщені особи (ВПО) можуть подати заяви про тимчасову зміну місця голосування за спрощеною процедурою.
Для цього потрібно:
- Знайти відділення ведення Державного реєстру виборців, яке буде найближчим до вас на день проведення виборів, або за місцем реєстрації як ВПО.
- Взяти паспорт громадянина України (обов’язково) і довідку внутрішньо переміщеної особи (бажано) й звернутися до обраного відділення ведення Державного реєстру виборців.
- У відділенні написати заяву про зміну місця голосування. Відповідно до Постанови ЦВК від 5 вересня 2018 року №129, виборці, чия виборча адреса знаходиться на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей, можуть не додавати до заяви документи, що підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування.
- На підставі поданої заяви одразу отримати посвідчення, яке підтверджує тимчасову зміну місця голосування. Посвідчення діятиме у день проведення виборів Президента України саме на тій виборчій дільниці, яку ви обрали. У разі якщо буде оголошено другий тур виборів, цю процедуру треба буде повторити.
Громадський омбудсмен з виборчих прав ВГО «Громадянська мережа ОПОРА» Зорян Пілянський надав присутнім інформацію про виборче право громадян, правові наслідки у разі їх порушення та розповів як діяти у разі виявлених порушень.
Тема зустрічі викликала жваві дискусії та чимало запитань у присутніх.
Нагадуємо, що Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Івано-Франківській області працює за адресою:
вул. Грюнвальдська, 8, м. Івано-Франківськ.
Телефон: (034) 255-61-13,
Е-mail: office.frankivsk@legalaid.gov.ua.
Всеукраїнська гаряча лінія правової допомоги 0-800-213-103 (цілодобово та безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів у межах України)