назад
30.10.18

Правова допомога внутрішньо переміщеним особам

1 РЦ26 жовтня 2018 року з метою вирішення правових потреб переселенців та надання їм юридичної допомоги фахівцями Золотоніського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, Канівського бюро правової допомоги спільно з представником Вінницької правозахисної групи, адвокатом Валентиною Ткач, яка надає юридичну підтримку внутрішньо переміщеним особам та постраждалому від конфліктів населенню України на території Черкаської області, на базі Канівського бюро правової допомоги проведено інформаційну зустріч з ВПО, які проживають у Каневі та Канівському районі щодо актуальних правових питань.

Присутнім роз’яснено, що всі громадяни України, в тому числі внутрішньо переміщені особи (ВПО) та ті, хто проживають на непідконтрольній Уряду України території, є рівними перед законом. Відтак кожному громадянину України на рівні Конституції і законів гарантовано право на отримання пенсії. Та незважаючи на це, повсякденною практикою стало припинення виплат пенсії як пенсіонерам, що проживають на непідконтрольній Уряду України території, так і переселенцям. Водночас, керуючись постановою Кабінету Міністрів України №365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» від 8 червня 2016 року, відбуваються масові порушення права на пенсійне забезпечення.

На сьогодні відновлення виплати пенсії можливе лише у судовому порядку. За захистом порушених прав пенсіонери, що проживають на непідконтрольній території, та ВПО за допомогою правозахисників активно звертаються до суду. Увагу наголошено на тому, що для захисту порушених прав рекомендовано з’ясувати причину припинення виплати пенсії у територіальному органі Пенсійного фонду України за місцем свого фактичного проживання (згідно з довідкою ВПО). Для цього до органу ПФУ необхідно надіслати цінним листом з повідомленням про вручення або особисто подати у канцелярію органу ПФУ (з отриманням відмітки про прийняття на другому примірнику) письмовий запит про роз’яснення причини припинення виплат.

Найпоширенішою причиною припинення може бути виїзд ВПО за кордон, на тимчасово окуповану або непідконтрольну територію України на строк понад 60 днів.

Для відновлення виплати пенсії рекомендовано подати позовну заяву до суду.

Для того, щоб не заплутатися в процесуальних нормах, бажано звернутися за юридичною допомогою до центру правової допомоги та написати звернення для отримання безоплатної вторинної правової допомоги, а також надати відповідні документи. До таких документів належать: паспорт; картка фізичної особи-платника податків; довідка ВПО; пенсійне посвідчення; документи, отримані за результатами вашого звернення від територіального органу Пенсійного фонду України; виписка з банківського рахунку, на який Ви отримуєте пенсію (за можливості); оригінал квитанції про сплату судового збору за подання адміністративного позову (окрім пільгових категорій громадян, які звільнені від сплати судового збору відповідно до статті 5 Закону України «Про судовий збір»). І вже в судовому порядку переселенцю допоможуть відновити своє порушене право.

2 РЦ

Не менш важливим питанням для ВПО стало отримання  житлової субсидії. Особливо актуальною ця норма законодавства є для внутрішньо переміщених осіб, які змушені орендувати житло. Однак багато хто з переселенців не користується цим правом через недостатню інформованість. Присутнім повідомлено, що субсидія призначається ВПО, які не зареєстровані в житловому приміщенні, але фактично проживають у ньому без укладеного договору оренди житла, лише на підставі заяви і декларації, з зазначенням складу домогосподарства.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 № 329 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 р. № 1022», якою впроваджено оновлений порядок надання житлових субсидій (набрала чинності з 01.05.2018 року) для внутрішньо переміщених осіб житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком призначається за рішенням комісії з місяця звернення до кінця опалювального (неопалювального) сезону.

Орендарям, внутрішньо переміщеним особам, громадянам, які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також домогосподарствам, у яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб у попередньому сезоні менша, ніж кількість зареєстрованих осіб, призначення житлової субсидії на наступний опалювальний (неопалювальний) сезон здійснюється після подання нових заяви та декларації.

Учасників зустрічі поінформовано про запровадження загальнонаціонального проекту Міністерства юстиції України «Я МАЮ ПРАВО!», який полягає у підвищенні рівня знань громадян щодо своїх прав, правової свідомості та спроможності захищати свої права. Поширено інформаційні буклети «Безоплатна правова допомога в Україні», «Безоплатна правова допомога внутрішньо переміщеним особам» та проекту Мін»юсту «Я МАЮ ПРАВО!» – «Як протидіяти домашньому насильству?».