назад

Правова година «Викресли булінг!» пройшла для учнів 8 класу ЗОШ №37 та для учнів молодших класів школи № 25

01539F79-8B47-4450-8F79-40187726BDB4 До підлітків завітали  інтегратор Маріупольського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги та  представники Головного територіального управління юстиції у Донецькій області та  раз’яснили, що таке булінг і як з ним боротися .  Лекція відбулась для дітей загальноосвітньої школи № 25 

 Булінг (від англійського bullying) – тривалецькування, залякування, агресивне переслідування одного з членів колективу з боку інших представників колективу. Така поведінка має на меті самоствердитися за рахунок когось, підпорядкувати особистість своїм інтересам або заслужити собі загальний авторитет. Можна виділити чотири форми булінгу:

Вербальний (словесний) булінг – це словесне знущання або залякування за допомогою образливих слів, яке включає в себе постійні образи, погрози й некоректні коментарі про кого-небудь (про зовнішній вигляд, релігію, етнічну приналежність, інвалідність, особливості стилю одягу тощо).

Фізичний булінг – це фізичне залякування , яке полягає в ударах, стусанах, підніжках, поштовхах і дотиках небажаним і неналежним чином.

Соціальний булінг – це соціальне залякування або булінг із застосуванням тактики ізоляції особи від колективу.

Кібербулінг – полягає у звинуваченні когось з використанням образливих слів, брехні та неправдивих чуток за допомогою електронної пошти, текстових повідомлень і повідомлень соціальній павутині. Особливо, дітям було цікаво, які прояви негативної поведінки в соціальній мережі можна віднести до кібербулінгу. Не поодинокі випадки, коли діти викладують роліки з бійкою в ютубі або створюють сторінки у фейсбуці чи контакті, думаючи, що відповідальності за це не буде. Однак, електронні джерела також являються належними та допустимими доказами для суду.

Булінг завжди був поширеним серед дітей, зараз в сучасному світі це активно обговорюється. Булінг- це не просто слово, не просто образи та негативний плив на психіку або на фізичний стан іншої людини, але й порушення законодавства!

Головний міжнародний документ у цій сфері є Конвенція ООН з прав дитини, яка проголошує, що усі діти від народження рівні та мають право на безпечні та сприятливі умови життя.

Конституція України проголошує, що найвищою соціальною цінністю є людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека. Крім того, Основний Закон нашої держави проголошує, що будь-яке насильство над дитиною та її експлуатація переслідуються за законом.

Закон України «Про охорону дитинства» прямо передбачає захист дитини від усіх форм насильства.

Відповідно до ч.2 ЗУ «Про освіту» обов’язок педагогічних закладів, у тому числі, захищати здобувачів освіти під час освітнього процесу від будь-яких форм фізичного та психічного насильства, приниження честі та гідності, дискримінації за будь-якою ознакою, пропаганди та агітації, що завдають шкоди здоров’ю здобувача освіти, запобігати вживанню ними та іншими особами на території закладів освіти алкогольних напоїв, наркотичних засобів, іншим шкідливим звичкам.

Діти повинні розуміти, що ображаючи, обзиваючи, штовхаючи, чи інший фізичний вплив може призвести не тільки до адміністративної відповідальності, але й до кримінальної. Дійсно, у законодавстві немає такого поняття як «булінг», однак є таке поняття як хуліганство, нанесення тілесних ушкоджень легкої, середньої тяжкості чи тяжке тілесне ушкодження відповідно до ст. ст. 122, 123, 125 Кримінального кодексу України. Також відповідно до ст. 120. Кримінального кодексу України , передбачається кримінальну відповідальність за доведення до самогубства. Дійсно, образи та приниження можуть призвести до непоправимих наслідків! Загальний вік для притягнення адміністративної та кримінальної відповідальності- 16 років, однак за найтяжчі злочини з 14 років. (умисне вбивство, нанесення тяжких чи середньої тяжкості тілесних ушкоджень, зґвалтування, крадіжку, умисне знищення майна, хуліганство та деякі інші тяжкі злочини) Кожна дитина повинна знати свої права та юридичну відповідальність за свої дії!

За безоплатною правовою допомогою, юридичними консультаціями та роз’ясненнями законодавства звертайтесь до установ системи безоплатної правової допомоги:

Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Донецькій та Запорізькій областях – м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 77, 8-й поверх, тел. (061) 224-44-50, офіційний сайт: zaporizhya.legalaid.gov.ua, ел.адреса:office.zaporizhya@legalaid.gov.ua

Маріупольський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги – м. Маріуполь, пр. Нахімова 82, тел : (0629)474-695, (050) 951-28-81, електронна адреса:   mariupol.donetsk@legalaid.gov.ua

Краматорський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги – м. Краматорськ, вул. Академічна, буд.20, телефони: 099-266-91-62, електронна пошта:   kramatorsk.donetsk@legalaid.dn.ua