Всеукраїнський тиждень права, до проведення якого активно долучилися фахівці системи безоплатної правової допомоги Сумщини, ознаменувався проведенням ряду інформаційно–роз’яснювальних заходів (навчань, лекцій, бесід, екскурсій, виступів у засобах масової інформації, висвітлення у соціальних мережах тощо) з питань забезпечення додержання та поваги до прав і свобод людини й громадянина, запобігання їх порушенням з метою підняття рівня правової культури населення.
Так, фахівці Регіонального центру з надання БВПД у Сумській області провели правопросвітницькі заходи для різних цільових аудиторій. Зокрема, ще до початку проведення Тижня права задля поінформованості громадян заступник директора Регіонального центру Валентина Волобуєва спільно із суддею-спікером Ковпаківського районного суду м. Суми Владиславом Костенком взяли участь у записі передачі «Відверта розмова» на телеканалі «ATV», у якій ознайомили телеглядачів із метою проведення Всеукраїнського тижня права, його реалізацією на Сумщині. Також обговорили судову реформу, рівний доступ осіб до правосуддя, діяльність центрів та бюро правової допомоги.
Юрист Олексій Рибалка з метою підвищення рівня правової освіти працівників Департаменту агропромислового розвитку Сумської облдержадміністрації провів внутрішнє навчання, висвітливши питання міжнародно-правових стандартів у сфері захисту прав людини, поняття і сутності прав людини, основних механізмів їх захисту.
![]() |
![]() |
Фахівчиня Регіонального центру Юлія Андріянова в межах Тижня права провела тематичну зустріч із працівниками Державного архіву Сумської області. Юрист ознайомила присутніх із системою безоплатної правової допомоги, проектом «Я МАЮ ПРАВО!», розповіла про співпрацю з адвокатами, роз’яснила, яким чином громадяни можуть отримати первинну та вторинну правову допомогу. Після заходу в індивідуальному порядку працівники архіву отримали юридичні консультації та роз’яснення.
Комунікатор Регіонального центру Олена Омельченко спільно з бібліотекарями забезпечили виставку правової літератури для того, щоб усі відвідувачі Сумської обласної універсальної наукової бібліотеки та Сумської міської центральної бібліотеки ім. Т. Г. Шевченка мали змогу ознайомитися з інформаційними буклетами, виданнями системи БПД, різноманітними матеріалами юридичного спрямування й, відповідно, підвищити свої знання й отримати необхідну інформацію.
![]() |
Численні правопросвітницькі заходи провели й фахівці центрів та бюро правової допомоги Сумщини. Так, з членами Університету III віку відділення Буринського територіального центру соціального обслуговування населення фахівці Буринського бюро правової допомоги провели зустріч-спілкування «Права людини». Також працівники Буринського бюро спільно з завідуючою Буринського районного сектору управління міграційної служби та головним спеціалістом апарату Буринської РДА з питань запобігання та протидії корупції провели прийом громадян у мобільному пункті, що розташований в міграційній службі, а начальник Буринського бюро на базі Буринського районного військового комісаріату інформувала учасників АТО з приводу отримання житла.
Семінар «Універсальність прав людини» для громадських активістів та лідерів думок пройшов на базі Конотопського місцевого центру з надання БВПД. Присутні обговорювали питання, чи є універсальними права людини?
Для осіб, які перебувають на обліку в Липоводолинській філії Сумського обласного центру зайнятості, спеціаліст Липоводолинського бюро правової допомоги провів семінар на тему: «Вирішення життєвих проблем у правовий спосіб».
Обговоронення трудових прав у педагогічному колективі Конотопського центру дитячо-юнацької творчості відбулося 11 грудня в межах Всеукраїнського тижня права. Працівників цікавили питання незаконного звільнення, конфлікту інтересів, виплати оздоровчих, нарахування субсидій.
Усього Конотопським місцевим центром з надання БВПД під час Тижня права проведено 21 правопросвітницький захід. Опубліковано 23 статті в засобах масової інформації та організовано виставку правової літератури в кожному бюро та Конотопському місцевому центрі.
У межах Всеукраїнського тижня права юрист Тростянецького бюро правової допомоги Валерій Лебідь провів тематичну зустріч з вихователями та батьками дошкільного навчального закладу «Калинка» м. Тростянець. Година спілкування спільно зі спеціалістами Тростянецького районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді проведена на тему: «Домашнє насильство та права дитини». Усім присутнім розповіли, що собою являє домашнє насильство, визначили його види та можливі способи надання допомоги та захисту постраждалим особам. Юрист звернув увагу присутніх на відповідальність за вчинення насильства в сім’ї, а також на психологічні та фізичні наслідки для тих, хто потерпає від домашнього насильства. Особлива увага під час проведення заходу приділялась питанням захисту прав дітей, профілактики агресивності, поняття насильства та його видів, виховання толерантності у ставленні до оточуючих. «Потрібно пам’ятитати, що порушення прав та інтересів дитини та жорстоке поводження з нею, за сімейним законодавством, може бути підставою для позбавлення батьківських прав», – зауважив Валерій Лебідь.
![]() |
![]() |
З метою підвищення правової обізнаності працівників Великописарівського територіального центру соціального обслуговування юристами Великописарівського бюро правової допомоги проведено інформаційну бесіду на тему: «ЄСПЛ як позанаціональна інстанція захисту прав». Юрист наголосив, що ЄСПЛ – міжнародний судовий орган, юрисдикція якого поширюється на всі держави-члени Ради Європи, що ратифікувалиКонвенцію про захист прав людини і основоположних свобод, і включає всі питання, які стосуються тлумачення і застосування конвенції, включаючи міждержавні справи і скарги окремих осіб.
Також начальник бюро Євген Мороз в межах Тижня права здійснив виїзний прийом до Кириківської територіальної громади. За час візиту надано консультування з питань: про встановлення факту родинних зв’язків; про встановлення факту належності правовстановлюючих документів; про підтвердження страхового стажу.
![]() |
![]() |
Начальниками Білопільського, Краснопільського та Путивльського бюро правової допомоги проведені заходи для суб’єктів пробації, у рамках яких Альона Бовкун, Наталія Удод та Сергій Куцеренко нагадали про основні права людини та громадянина, закріплені Конституцією України та Загальною декларацією прав людини. Фахівці наголосили, що права людини – це її можливість діяти в рамках закону, щоб забезпечити своє нормальне існування, розвиток і задоволення власних потреб.
![]() |
Про права людини та можливості системи БВПД для їх захисту для співробітників Державної установи «Сумський слідчий ізолятор» розповідала юрист Сумського місцевого центру з надання БВПД Любов Воробчак.
Окрім цього, начальником Путивльського бюро правової допомоги Наталією Удод проведено захід у відділі освіти, молоді та спорту Новослобідської сільської ради.
Спеціаліст Білопільського бюро правової допомоги Аліна Ольховик спільно з представниками Управління соціального захисту населення Білопільської районної державної адміністрації та Білопільської районної філії Сумського обласного центру зайнятості провели правовий діалог для працівників школи під гаслом «Я знаю свої права!».
Начальник Краснопільського бюро правової допомоги Сергій Куцеренко зустрівся з колективом Славгородської сільської ради, де спільно з головою сільради обговорили питання правового статусу воєнного стану в області, правові питання мобілізаційного характеру тощо. Також присутні змогли отримати відповіді на правові питання, що їх цікавили.
У межах Тижня права Володимир Пилипець взяв участь у семінарі в Краснопілської філії Сумського обласного центру занятості, де інформував учасників заходу про пільги працівникам в разі їх мобілізації.
Фахівчиня Сумського місцевого центру з надання БВПД Любов Воробчак провела лекційне заняття в Сумському міському центрі зайнятості з питань трудових прав громадян та гарантій держави в порядку їх реалізації, а також обговорено переваги легальної зайнятості.
Начальник Білопільського бюро взяла участь у засіданні «круглого столу», що відбулося в Білопільському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України за участі представників підрозділу державної виконавчої служби, управління соціального захисту населення, центру зайнятості, бюро надання правової допомоги та служби пробації. У ході спілкування соціальні партнери обговорювали необхідність проведення спільних ефективних методів захисту пенсійних та соціальних прав громадян, зокрема для застрахованих осіб, з метою усунення «ризиків», які виникають у них внаслідок тіньової зайнятості та виплати заробітної плати «в конверті», наявності заборгованості зі сплати страхових внесків тощо.
Юристи Сумського місцевого центру з надання БВПД провели ряд консультацій в приміщеннях бібліотек Сумської міської централізованої бібліотечної системи. До даного заходу приєдналися і Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради та Сумський обласний центр соціально-психологічної допомоги, направивши спеціалістів відповідних служб для проведення консультацій. Такі ж консультації проводили спеціалісти Білопільського, Путивльського та Краснопільського бюро.
![]() |
![]() |
На всіх проведених заходах обговорювалися питання стосовно практичної реалізації прав людини і громадянина та гарантії їх дотримання і реалізації в державі.
Одним із вагомих кроків, яких вдалося досягти працівникам Кролевецького бюро правової допомоги в межах Тижня права, стало придбання тематичного білборду, пазлів та футболки з логотипом «Безоплатна правова допомога» на виконання заходів Програми безоплатної правової допомоги населенню Кролевецької міської об’єднаної територіальної громади на 2017-2019 роки, затверджених рішенням Кролевецької міської ради від 22 грудня 2017 року.
![]() |
![]() |
Також у межах Тижня права на базі Кролевецької філії Сумського обласного центру зайнятості начальником Кролевецького бюро правової допомоги Наталією Денисенко та заступником начальника СП Кролевецького відділення поліції Глухівського ВП ГУНП в Сумській області капітаном поліції Олександром Яскевичем проведено тематичний захід з безробітними на тему «Жінки проти злочинності та насильства».
Відповідно до плану заходів щодо проведення Всеукраїнського тижня права, з метою запобігання випадків правової незахищеності громадян та поширення серед громадян інформації про систему безоплатної правової допомоги, начальник Ямпільського бюро правової допомоги Володимир Лящевський на базі Ямпільського районного центру зайнятості провів інформаційно-тематичний семінар для безробітних на тему: «Твої права – твій захист».
На базі Шосткинської міської центральної бібліотеки відбулося засідання «круглого столу» «Основні питання реалізації прав учасників АТО та бойових дій». Захід відбувся в форматі «питання-відповідь». Студенти ДПТНЗ «Шосткинське вище професійне училище» ставили запитання, що стосувалися проходження військової служби в зоні АТО, прав, обов’язків та пільг військовослужбовців.
У рамках Тижня права на базі Громадської організації «Організація переселенців «Потрібні люди» відбулося засідання «круглого столу» «Актуальні проблеми внутрішньо переміщених осіб та шляхи їх подолання». Під час заходу розглядалися питання пенсійного забезпечення внутрішньо переміщених осіб, актуальні питання правового захисту.
Також на базі Шосткинського міського центру естетичного виховання відбувся показ документального фільму «Бабця» у рамках традиційного Мандрівного міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA. До перегляду й обговорення стрічки долучилися працівники Шосткинського місцевого центру з надання БВПД.
Тож, упродовж Всеукраїнського тижня права фахівці центрів та бюро правової допомоги Сумщини здійснили широкомасштабну правопросвітницьку діяльність, яка забезпечила правову поінформованість та обізнаність з різних галузей права численну кількість жителів регіону.
= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =
За отриманням безоплатної правової допомоги звертайтеся до
місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги:
Конотопський місцевий центр –
41615, м. Конотоп, вул. Братів Лузанів, 43, тел. (05447) 6-23-47
Охтирський місцевий центр –
42700, м. Охтирка, вул. Перемоги, 13. тел. (05446) 4-22-23
Сумський місцевий центр –
40000, м. Суми, вул. Покровська 9/1. тел. (0542) 66-51-08; 066-771-32-61; 098-380-69-38.
Шосткинський місцевий центр –
41100, м. Шостка, вул. Горького, 4. тел. (05449) 7-30-94
= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =
Окрім того, в Україні діє єдиний номер з надання безоплатної правової допомоги –
0-800-213-103 (Цілодобово, в межах України – безкоштовно)
Зателефонувавши за ним, Ви зможете дізнатися адреси та контакти центрів у всіх регіонах України та отримати консультацію фахівців.