назад
22.09.17

Правові орієнтири для кожної дитини: навчальні семінари для старшокласників Кропивницького

0120-22 вересня 2017 року, представники системи безоплатної вторинної правової допомоги провели навчальні семінари для учнів 9, 10, 11 класів комунального закладу «Навчально-виховне об’єднання – «Спеціалізований загальноосвітній навчальний заклад школа І ступенів «Гармонія» – гімназія імені Тараса Шевченка – центр позашкільного виховання «Контакт».
У заходах взяли участь – Олена Шишкарьова, в.о. директора Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Кіровоградській області, Ольга Салоїд, начальник відділу комунікацій та забезпечення доступу до публічної інформації та Анастасія Шепеленко, адвокат, який співпрацює з центрами безоплатної правової допомоги.
Олена Шишкарьова нагадала учням, що їхні права закріплені  «Конвенцією ООН про права дитини, Конституцією України, Цивільним кодексом України, Сімейним кодексом України, Законом України «Про охорону дитинства», Законом України «Про освіту» та Законом України «Про загальну середню освіту».
 
02
 
Окремо в.о. директора Регіонального центру з надання БВПД у Кіровоградській області наголосила, що з 14 років діти можуть самостійно звертатись до суду за захистом своїх прав та інтересів, подавати позов про позбавлення батьків батьківських прав, звертатися до суду про скасування усиновлення та визнання його недійсним, самостійно визначити своє місце проживання з одним із батьків, брати участь в укладенні договору про припинення права на аліменти для тебе у зв’язку з передачею прав на будинок/квартиру або земельну ділянку, самостійно розпоряджатися своїм заробітком, стипендією або іншими доходами, самостійно укладати договір банківського вкладу та розпоряджатися коштами на рахунку, займатись творчою діяльністю.
 
03
 
04
 
Також Олена Шишкарьова зауважила, що батьки або особи, які їх замінюють, зобов’язані: виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до сім’ї та родини, народу, Батьківщини, піклуватися про здоров’я, фізичний, духовний та моральний розвиток дитини, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя, поважати дитину, піклуватися про дитину навіть у випадку передачі її на виховання іншим особам, якщо після повноліття дитина продовжує навчання і у зв’язку з цим потребує матеріальної допомоги. Батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею, або ним двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу; якщо дитина має особливі потреби чи обмежені фізичні можливості і проживає з одним із батьків та потребує матеріальної допомоги – інший з батьків зобов’язаний її утримувати, якщо він може таку матеріальну допомогу надавати.
 
05
 
З-поміж іншого, Олена Шишкарьова поінформувала учнів про те, що нещодавно стартував загальнонаціональний проект «Я маю право!». Суть і зміст цього проекту полягає в тому, щоб навчити громадян тих прав, які їм гарантуються Конституцією, законами, і тих прав, які гарантуються їм від народження.
 
06
 
Анастасія Шепеленко навела приклади з адвокатської практики захисту підлітків, які вчинили злочини, наслідки яких були непоправними. «Навесні цього року наше місто сколихнуло вбивство таксиста. Підозрюваними по даній справі виявилися двоє мешканців Кропивницького, віком 27 та 15 років. По даній справі була розпочата кримінальна справа. За ці дії хлопцям загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 10 до 15 років, або довічне ув’язнення», – розповіла адвокат.
Також вона поінформувала учнів про те, що є випадки, коли діти потрапляють у сексуальне рабство.
«Так, дві жінки та чоловік тримали в Києві 15-річну дівчинку у сексуальному рабстві. Дівчина приїхала до столиці із Житомирщини, аби влітку підзаробити. У одній із соцмереж знайшла оголошення, що потрібна няня. Коли дівчинка поїхала за вказаною адресою, то потрапила у сексуальне рабство. Протягом шести днів її били, погрожували, «накачували» алкоголем. Врятуватись їй вдалось лише завдяки власній наполегливості. Дівчинка писала записки про допомогу, і за нагоди, кидала у вікно. Перехожий, прочитавши цю записку, викликав патрульних. Поліцейським вдалось визволити дівчинку», – розповіла Анастасія Шепеленко.
 
07
 
Ольга Салоїд порадила учням бути обережними, щоб не потрапити у такі складні життєві ситуації. «Для цього потрібно знати свої права та вміти цими знаннями користуватися. Зокрема, потрібно знати про те, що, якщо вчиняється будь-яке насилля, можна звернутись до поліції, центрів безоплатної вторинної правової допомоги, служби у справах дітей, центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді», – наголосила Ольга Салоїд.
 
08
 
Наприкінці заходу фахівці Регіонального центру з надання БВПД у Кіровоградській областіподарували у шкільну бібліотеку школи збірку «ПРОти НАСильства», в якій зібрані новели  проти насильства, коментарі психологів, які допомагають розібратися в ситуації, а також поради адвокатів, як діяти, куди звертатися, які документи подавати, коли відбувається насилля.
Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Кіровоградській області працює за адресою: вул. Дворцова, 32/29, м. Кропивницький, тел. (0522) 37-12-50, 32-07-97, 0991048038.
Місцеві центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги знаходяться за адресами:
Голованівський місцевий центр з надання БВПД
смт Голованівськ, вул. Ціолковського, 1
Тел.: (05252) 2-25-83, 068 834 77 45, 093 423 33 73
Кропивницький місцевий центр з надання БВПД
м. Кропивницький, вул. Архітектора Паученка, 64/53
Тел.: 095 87 662 33, (0522) 32-08-24
Олександрійський місцевий центр з надання БВПД
м. Олександрія, вул. Першотравнева, 18
Тел.: (05235) 7-04-40, 7-04-04.
Для цілодобового доступу громадян до безоплатної вторинної правової допомоги діє єдиний телефонний номер 0-800-213-103.
Адреси бюро правової допомоги:
 Бобринецьке бюро правової допомоги
м. Бобринець, вул. Незалежності, 80
 Гайворонське бюро правової допомоги
м. Гайворон, вул. Великого Кобзаря, 20
 Маловисківське бюро правової допомоги
м. Мала Виска, вул. Центральна, 62
Новоукраїнське бюро правової допомоги
м. Новоукраїнка, вул. Покровська, 67
 Благовіщенське бюро правової допомоги
м. Благовіщенське, вул. Ореста Гуменюка, 8
 Вільшанське бюро правової допомоги
смт Вільшанка, вул. М. Лагонди, 30
 Добровеличківське бюро правової допомоги
смт Добровеличківка, вул. Центральна, 1037
 Новоархангельське бюро правової допомоги
смт Новоархангельськ, вул. Пушкіна, 28
 Долинське бюро правової допомоги 
м. Долинська, вул. Шевченка, 59
 Компаніївське бюро правової допомоги
смт Компаніївка, вул. Паркова, 4 
 Новомиргородське бюро правової допомоги
м. Новомиргород, вул. Соборності, 106
 Новгородківське бюро правової допомоги 
смт Новгородка, вул. Центральна, 1 
 Устинівське бюро правової допомоги
смт Устинівка, вул. Благодатна, 1
 Знам’янське бюро правової допомоги
м. Знам’янка, вул. Героїв  Крут, 9
 Світловодське бюро правової допомоги
м. Світловодськ, вул. Павлівська, 13 А
 Петрівське бюро правової допомоги
смт Петрове, вул. Центральна, 21
 Олександрівське бюро правової допомоги
смт Олександрівка, вул. Незалежності України, 63
 Онуфріївське бюро правової допомоги
смт Онуфріївка, вул. Толстого, 68.