Як же під час проведення Всеукраїнського тижня права не поговорити із студентами про їхні права та обов’язки, а також про винагороду за їхні старання – про стипендію.
Згідно чинного законодавства студенти мають право на два види стипендій — соціальні (для соціально незахищених громадян, пільговиків) і академічні (за досягнення в навчанні).
Говорячи про соціальну стипендію, то критерієм при визначенні права студента на таку стипендію являються не лише успіхи у навчанні, але й сам матеріальний стан сім’ї тобто рівень доходу сім’ї.
Хто ж має право на отримання соціальної стипендії? Отже, право на соціальні стипендії мають студенти , які не перебувають в академічній відпустці, із числа:
1) дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;
2) шахтарів, які мають стаж підземної роботи не менш як три роки;
3) осіб, визнаних учасниками бойових дій відповідно;
4) дітей, зареєстрованих як внутрішньо переміщені особи ;
5) діти, які залишилися у віці 18 -23 роки без батьків;
6) дітей з інвалідністю та осіб з інвалідністю I-III групи;
7) особи, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи;
8) дітей, один із батьків яких загинув (пропав безвісти) у районі проведення антитерористичної операції, бойових дій чи збройних конфліктів або помер внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних у районі проведення антитерористичної операції, бойових дій чи збройних конфліктів;
9) дітей, один із батьків яких загинув під час масових акцій громадянського протесту або помер внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час масових акцій громадянського протесту;
10) студентів) із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України “ Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям”;
11) осіб, яким призначені соціальні стипендії Верховної Ради України для студентів вищих навчальних закладів з числа дітей-сиріт та дітей з малозабезпечених сімей.
Для отримання соціальної стипендії студенти маю звернутися з письмовою заявою на ім’я ректора, в якій зазначаються такі відомості:
-прізвище, ім’я та по батькові;
-число, місяць, рік народження;
-зареєстроване та фактичне місце проживання;
– підстава для отримання соціальної стипендії, тобто копії або оригінали документів, що підтверджують їх статус.
Що ж стосується академічної стипендії, то у 2018 році її отримуватимуть не всі студенти, а лише ті які за екзаменаційну сесію матиме гарні оцінки і займе високі місця в рейтингу вищого навчального закладу. Чинне законодавство не передбачає єдиної рейтингової системи для усіх навчальних закладів. Кожний ВУЗ може самостійно розробити свої критерії для складання рейтингу успішності, про те є одна закономірність, що на 90% місце студента у рейтингу безпосередньо залежить від його успішних оцінок та на 10% залежить від діяльності студента ( громадської, наукової чи спортивної).
Студентам які отримують соціальні стипендії та займають високі позиції у рейтенгу успішності, маю право на отримання призначених академічних стипендій за особливі заслуги, які складають різницю між даними видами виплат.
Що ж стосується спірних питань щодо призначення стипендії, то такі питання розглядаються спеціальною стипендіальною комісією, до складу якої входить керівник навчального закладу, представники фінпідрозділів, декани факультетів,Є а також представники органів студентського самоврядування, які мають становити не менше 50% складу комісії.
Про стипендії і про права та обов’язки студентів КОГПА відповідно до правил внутрішнього трудового розпорядку говорили 13 грудня 2018 року фахівці Кременецького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Тетяна Точинська та Ольга Бондар на навчальному семінарі «Правовий статус студентів», який проводився у Читальній залі КОГПА ім. Тераса Шевченка, за участі та сприяння проректора з виховної роботи академії Миколи Сиротюка та голови громадської організації «Молодь Кременеччини» Сергія Колісецького.
Додатково інформуємо, що отримати правову допомогу жителі Збаразького, Зборівського, Кременецького Лановецького, та Шумського районів можуть, зателефонувавши до Кременецького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за номером: (03546) 2-52-33, або за допомогою скайп-зв’язку: kremeneckiy_mc. Місцевий центр розташований за адресою: вул. Шевченка, 59А, м. Кременець.
Для цілодобового доступу громадян до безоплатної вторинної правової допомоги діє єдиний телефонний номер 0-800-213-103.