23 березня 2017 року у місті Гребінка, уперше у цьому році, відбувся кущовий семінар на тему «Актуальні питання розвитку правової спроможності територіальних громад на Полтавщині». Протягом минулого року подібні заходи були проведені в рамках реалізації Програми правової освіти населення області на 2016-2020 роки у м.Миргороді, Лубнах, селищах Машівка та Нові Санжари. Семінари відбулися за ініціативи Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області, Полтавської обласної ради та за підтримки Полтавської обласної державної адміністрації.
Метою кущових семінарів є посилення правової спроможності територіальних громад, сприяння оптимізації доступу громадян до надання безоплатної правової допомоги. Слухачами семінару стали селищні, сільські голови, секретарі відповідних рад, представники органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, голови та члени громадських рад при адміністраціях Гребінківського, Пирятинського та Оржицького районів Полтавської області.
Відкриття заходу відбулося за участю заступника голови Полтавської обласної державної адміністрації Олега Пругла, заступника керівника апарату-керуючої справами виконавчого апарату Полтавської обласної ради Оксани Черкас, директора Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області Олександра Черчатого. З вітальним словом до учасників семінару також звернулися очільники місцевої влади.
«Процес децентралізації публічного управління передбачає посилення спроможності територіальних громад у всіх сферах їх діяльності. Першочерговим завданням, яке наразі постає перед системою безоплатної правової допомоги є забезпечення не лише громадян, а цілих територіальних громад необхідним обсягом правових знань, що сприятиме належному захисту їх прав та реалізації повноважень територіальних громад» – зазначив Олександр Черчатий відкриваючи захід.
Учасники заходу заслухали доповіді щодо виконання основних завдань Регіонального та місцевих центрів у напрямку забезпечення надання безоплатної правової допомоги, реалізації Закону України «Про безоплатну правову допомогу» на регіональному рівні. Відзначено, що уведення в дію з 5 січня 2017 року змін до Закону України «Про правову допомогу» значно полегшило доступ громадян до безоплатної первинної та вторинної правової допомоги.
Під час заходу керівник системи БВПД області звернув увагу присутніх на пріоритетні напрями роботи у поточному році. Так, діяльність системи буде спрямована на вивчення потреб територіальних громад у правовій та методичній допомозі; координацію та методичне забезпечення роботи юристів органів державної виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з питань захисту прав громадян; проведення кущових та інших семінарів з питань посилення правової спроможності територіальних громад та забезпечення захисту прав громадян; завершення розробки та прийняття змін до програм правової освіти населення чи спеціальних програм надання правової допомоги з виділенням цільових коштів; організацію та проведення на рівні територіальних громад комунікативних заходів, спрямованих на інформування громадськості про систему правової допомоги та механізми захисту їх прав; забезпечення висвітлення інформації про права громадян та механізми їх захисту у ЗМІ.
Слухачі мали змогу ознайомитися не лише з системою надання правової допомоги в регіоні, а й з актуальними правовими питаннями, зокрема: забезпеченням дотримання прав затриманих осіб правоохоронними органами, сприяння зайнятості громадян, їх пенсійному забезпеченню та соціальному захисту.
Доповідачами з основних питань виступили представники постійних партнерів Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області – Полтавського обласного центру зайнятості, Головного управління Національної поліції у Полтавській області, Головного управління пенсійного фонду України в Полтавській області.
З актуальними питаннями проходження служби в органах місцевого самоврядування ознайомив слухачів Артем Тімощук, заступник начальника Міжрегіонального управління Нацдержслужби у Полтавській та Кіровоградській областях. Під час семінару учасники дізналися про особливості правового статусу посадових осіб органів місцевого самоврядування, специфіку проходження та припинення служби в ОМС, матеріального та соціально-побутового забезпечення посадових осіб органів місцевого самоврядування.
З метою забезпечення оптимального надання безоплатної правової допомоги у регіоні серед учасників семінару провели анкетування та розповсюдили буклети, що стосуються системи БВПД в Полтавській області та інституцій,що здійснюють захист прав та інтересів громадян.
Нагадуємо, що Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області працює за адресою: м. Полтава, вул. Європейська (Фрунзе), 37/40.
Для забезпечення оперативного реагування на повідомлення про затримання осіб, на звернення громадян про надання правової допомоги та на проблемні питання, які вони порушують, а також для надання роз’яснень законодавства у сфері безоплатної правової допомоги, цілодобово функціонує єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги – 0 800 213 103. Дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів в межах України безкоштовні.