Днями у Синельниківському міськрайонному центрі зайнятості відбувся інформаційний семінар для безробітних громадян. Від фахівців Синельниківського бюро правової допомоги вони дізнались про наслідки оформлення трудових відносин поза законодавством, а також про трудові права осіб з інвалідністю.
Отже, невід’ємним правом осіб з інвалідністю є право на працю, незважаючи на обмежену працездатність. Працевлаштування людей з інвалідністю – це обов’язок роботодавців, передбачений законодавством України. Законодавство не тільки передбачає обов’язок підприємств щодо працевлаштування осіб з інвалідністю, але й встановлює певні вимоги до кількості людей з інвалідністю, яких необхідно працевлаштувати кожному роботодавцю.
Так, підприємства зобов’язані створювати для працевлаштування осіб з інвалідністю робочі місця, вживати додаткових заходів безпеки праці, які відповідають специфічним особливостям цієї категорії працівників, забезпечувати інші встановлені для людей з інвалідністю соціально-економічні гарантії.
Законодавство не містить прямої заборони на працю за певними професіями або роботами для людей з інвалідністю. Однак від кандидатів на окремі роботи вимагається проходження медичного огляду, який має підтвердити певний рівень здоров’я. Це, фактично, унеможливлює працевлаштування за цими професіями людей з інвалідністю або із певними видами захворювань. Наприклад, незрячого не допустять до роботи водія, а людина, яка має інвалідність внаслідок туберкульозу легень, не може бути зайнята у харчовій промисловості тощо. Проте таких законодавчо встановлених обмежень небагато й вони належать, переважно, до робітничих професій із важкими та шкідливими умовами праці та робіт, що потребують професійного добору. Всі інші професії є потенційно доступними для людини з інвалідністю.
Отже, якщо при прийомі на роботу кандидат відповідає всім критеріям і відмінно проходить конкурс відбору кандидатів, то його повинні прийняти на роботу.
Кожна відмова роботодавця повинна бути мотивована лише невідповідністю певним критеріям прийому на роботу і може бути оскаржена у судовому порядку.
Якщо вам потрібна правова інформація та консультація або якщо ваші права порушені, звертайтеся до Синельниківського бюро правової допомоги за адресою: м. Синельникове, вул. Богми, 4а, тел.: (095)502-83-30, (05663) 4-14-35.
Перший дніпровський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги працює за адресою: м. Дніпро, вул. Старокозацька, 52, тел.(056) 742-82-32, (099) 232-77-89.
Детальну інформацію з питань отримання безоплатної правової допомоги можна отримати за номером цілодобової телефонної лінії – 0 800 213 103 або на веб-сайтах Міністерства юстиції та Координаційного центру з надання правової допомоги.