назад

Про особливості укладення договору дарування будинку консультують фахівці Перечинського бюро правової допомоги

house gift    22 березня  заступник начальника Перечинського бюро правової допомоги Тетяна Кость разом із фахівцями Ужгородського МЦ з надання безоплатної вторинної правової допомоги провели виїзні прийоми у віддаленій сільській місцевості: селі Мокра на базі загальноосвітньої школи І ст., с. Раково – в сільській бібліотеці та сільському клубі, у с. Завбуч  Перечинського району.
    Працівники БПД провели вуличні інформування у вищезгаданих населених пунктах, розклеїли інформаційні повідомлення «До відома громадян» та розповсюдили  інформаційні матеріали, в яких зазначено основні види послуг та адреси бюро правової допомоги.
    Місцеві мешканці охоче звертались за юридичними консультаціями до фахівців, цікавились послугами, які можна отримати у бюро правової допомоги та місцевому центрі. Найактуальнішими були питання щодо порядку приватизації земельної ділянки; переліку документів для оформлення субсидії; оформлення права власності на нерухоме майно; порядок оформлення договору дарування. Присутнім було надано фахові консультації з порушених питань відповідно до чинного законодавства.  Зокрема, щодо укладення договору дарування будинку фахівці надали наступну консультацію.
    Особливості укладення договору дарування будинку
   Дарування або, як його прийнято називати, дарча, оформляється у вигляді нотаріально засвідченого договору дарування. Головною відмінністю договору дарування від інших договорів є його БЕЗОПЛАТНИЙ характер. У результаті укладення договору дарування ваше право власності припиняється, і виникає право власності у Обдаровуваного, у свою чергу, Обдаровуваний не здійснює у Ваших інтересах будь-які дії.
    Оскільки договір дарування – це безоплатний договір, то ви не можете зобов’язати обдаровуваного вчинити на вашу користь будь-які дії: майнові або немайнові.
    При здійсненні договору дарування будинку не варто забувати про земельну ділянку, на якій розташований сам будинок. Якщо земельна ділянка приватизована і належить власнику будинку, то треба переоформляти право власності будинку одночасно з переоформленням права власності на земельну ділянку. Тобто, окрім договору дарування будинку, треба ще оформляти і договір дарування земельної ділянки.
    Земельна ділянка може бути передана власнику будинку в тимчасове користування з комунальної власності. У подібному випадку в договорі дарування будинку описується ця земельна ділянка, вказується її кадастровий номер, і укладати окремий договір дарування земельної ділянки не треба.
    Нині нотаріус, засвідчуючи договір дарування будинку, одночасно обов’язково в Державному реєстрі речових прав самостійно реєструє на нового власника право власності. Тобто, Обдаровуваний стає вже у нотаріуса повноправним власником будинку, і немає необхідності вам додатково реєструвати своє право власності в будь-яких інших органах.
    При посвідченні договору дарування нотаріус ретельно перевіряє усі документи, подані для укладення договору, наявність арештів і заборон на відчуження будинку, що фігурує в договорі, дійсність довіреності (якщо договір укладається представником).
    Слід вказати, що при укладенні договору дарування, в якому сторонами виступають члени сім’ї першого ступеня спорідненості (згідно із законом до них відносяться батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені) дохід, отриманий як подарунок, підлягає оподаткуванню за нульовою ставкою. При оформленні договору дарування в інтересах інших осіб розмір податку складатиме 5%.
    Необхідно пам’ятати, що для укладення договору дарування до нотаріуса звертаються як Дарувальник, так і Обдаровуваний, їх особиста присутність є обов’язковою умовою для нотаріального посвідчення договору.
    Документи, необхідні для оформлення договору дарування будинку в Україні:
    1. Паспорти і реєстраційні номери облікової картки платника податків (раніше згадуваний як ІПН) сторін договору, для неповнолітнього – свідоцтво про народження.
    2. Документи, що підтверджують право власності будинку (свідоцтво про право власності, свідоцтво про право на спадщину, договори купівлі-продажу/дарування/міни, довічного утримання  й інші).
    3. Якщо у будинку прописані неповнолітні особи або вони виступатимуть сторонами договору, то на укладення договору потрібний дозвіл опікунського органу (якщо сторона договору – неповнолітня особа, то потрібна ще згода батьків на підписання нею договору).
    4. Довідка про кількість прописаних осіб у будинку.
    5. Звіт про експертну грошову оцінку будинку.
    6. Витяг з Державного земельного кадастру відносно земельної ділянки, на якій розташований будинок.
    7. Якщо нерухоме майно було придбане в шлюбі або дарувальник в даний момент перебуває в шлюбі, в обов’язковому порядку потрібна згода подружжя на укладення договору, свідоцтво про шлюб або свідоцтво про розірвання шлюбу.
    8. Якщо договір укладатиметься від вашого імені представником за довіреністю, то потрібна така довіреність, паспорт і реєстраційний номер облікової картки платника податків (раніше згадуваний як ІПН) повіреного.
    Нагадуємо, що Перечинське бюро правової допомоги знаходиться за адресою: м. Перечин, пл. Народна, 16 (кабінет 112). Контактний телефон: (03145) 2-34-57.