назад
25.01.18

Про роль БПД

25.01.2018 nasilstvo 925 січня у Києві громадська організація «Ла Страда-Україна» представила результати моніторингу обізнаності осіб, що постраждали від ґендерно зумовленого насильства про можливість отримати БПД та якість отриманих послуг.

Відповідний круглий стіл організувала громадська організація «Ла Страда-Україна». Він проходив у рамках реалізації грантового проекту «Покращення правової допомоги шляхом посилення спроможностей центрів безоплатної правової допомоги щодо захисту прав постраждалих від ґендерно зумовленого насильства» (далі – проект) за підтримки Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Нове правосуддя».

Захід також мав на меті обговорити роль та функції системи безоплатної правової допомоги щодо захисту прав постраждалих від ґендерно зумовленого насильства, відповідно до нещодавно прийнятого Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству». Нагадаємо, що 7 січня цього року набрав чинності Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», яким внесено зміни до Закону України «Про безоплатну правову допомогу». Зокрема, розширено доступ до безоплатної вторинної правової допомоги для осіб, які постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статі, а також – для дітей.

Систему БПД на заході представили начальниця Управління забезпечення доступу до правової допомоги Координаційного центру з надання правової допомоги Олена Сінчук та її заступниця Наталія Марчук, директорка Регіонального центру з надання БВПД у м. Києві Оксана Василяка, директор Третього київського місцевого центру з надання БВПД Юрій Рудих в.о. директора Четвертого київського місцевого центру з надання БВПД Сергій Бреус, заступниця начальника відділу правової інформації та консультацій Четвертого київського місцевого центру з надання БВПД Олена Маньківська.

25.01.2018 nasilstvo 3

25.01.2018 nasilstvo 5

«Сьогодні ми говоримо про тих осбі, які постраждали від насильства у сім’ї та ґендерно зумовленого насильства, про здобутки, проблеми та виклики, з якими зіштовхуються фахівці системи БПД у зв’язку зі змінами в законодавстві», – зазначила, відкриваючи захід, президентка ГО «Ла-Страда» Катерина Левченко.

25.01.2018 nasilstvo 4

РЕЗУЛЬТАТИ МОНІТОРИНГУ

Упродовж серпня-вересня 2017 року ГО «Ла Страда-Україна», вивчаючи доступ постраждалих від ґендерно зумовленого насильства до правосуддя, провела опитування абонентів Національної «гарячої лінії» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації з метою проаналізувати обізнаність громадян щодо можливості отримати безоплатну правову допомогу та якість отриманих послуг.

Серед опитаних 84 % складали жінки, 14 % чоловіки, 2 % людей, чию стать по голосу не вдалося ідентифікувати. Віковий розподіл опонентів від 30 до 50 років. Ці люди здебільшого страждали від домашнього насильства, серед якого найбільш популярне психологічне насильство.

50 % осіб, які зверталися на «гарячу лінію» мали спеціальний статус: ВПО, малозабезпечені, пенсіонери, ветерани війни тощо.

80% опитаних не мали досвіду звернень до центрів з надання БВПД чи бюро правової допомоги. Серед 20 % громадян, які зверталися за допомогою, 80% схвально оцінили їх роботу, та були задоволені наданими послугами.

«Моніторинг важливий для того, щоб виявити тенденції і проблеми. І він дуже чітко показує, в якому напрямку нам далі працювати – інформувати громадян, навчати фахівців, формувати гендерну чуйність, у тому числі у фахівців системи БПД», – зауважила президентка ГО «Ла-Страда», представляючи результати моніторингу.

ВИКЛИКИ ДЛЯ СИСТЕМИ БПД

Говорячи про роль та функції системи БПД, Олена Сінчук нагадала присутнім про її становлення та розвиток, а також про те, хто має на різні види безоплатної правової допомоги (первинної та вторинної).

Вона наголосила, що одним із пріоритетних напрямів правопросвітницької роботи, які проводять фахівці системи, визначено тему щодо запобігання та попередження домашнього насильства.

«У контексті прийняття Закону України «Про запобігання та протидію домашнього насильства» суб’єктами права на безоплтану вторинну правову допомогу визнані особи, які постраждали від насильства. Це сприятиме забезпеченню доступу жертв насильства до усіх видів правової допомоги та захисту їх прав. Але, водночас, це створює перед системою БПД нові виклики», – зазначила начальниця управління.

25.01.2018 nasilstvo 10

Серед основних викликів – підвищення обізнаності таких осіб про систему БПД, зокрема про діяльність центрів. «Про це свідчать й представлені сьогодні результати моніторингу, – наголосила Наталія Марчук.Тому ми ставимо собі за мету, співпрацюючи з ГО «Ла-Страда», й надалі проводити правопросвітницьку роботу, виїзні прийоми громадян у віддалені райони».

Ще одним викликом, за її словами, є налагодження взаємодії центрів з надання БВПД з іншими установами, що захистом постраждалих від насильства та протидією домашньому насильству – з метою максимально ефективного забезпечення прав та захисту постраждалих.

Фахівці Четвертого київського місцевого центру з надання БВПД рохзповіли про досвід співпраці з ГО «Ла-Страда», зокрема, про долучення фахівців центру до консультування на Національній «гарячій лінії» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації, а також про те, з якими викликами вже вдалося впоратися.

«Співпрацю з ГО «Ла-Страда» вдалося налагодити ще 2016 році. Фахівці системи БПД на «гарячій лінії» надавали не тільки роз’яснення жертвам насильства в сім’ї, але й розповідали про роботу системи БПД, – зауважив Сергій Бреус.Один із важливих заходів, який відбувся у 2017 році – для консультантів «гарячої лінії», під час якого ми роз’яснили їм, чим саме займаються центри та бюро правової допомоги».

25.01.2018 nasilstvo 1

Також він розповів, що спільно з ГО «Ла-Страда» фахівці системи БПД провели значну кількість правопросвітницьких заходів, які покликані підвищити правову спроможність громадян, насамперед це Школа активних громадян для молоді та студентів, яка покликана підвищувати правову спроможність киян для вирішення їх повсякденних проблем у правовій площині.

Також, як розповів в.о. директора Четвертого київського місцевого центру з надання БВПД, не оминають увагою й людей з інвалідністю. Спільно з ГО «Ла-Страда» у 2017 році фахівці центру провели дві «Школи рівних можливостей» для людей з вадами слуху. На шрифті Брайля був розроблений буклет про можливість отримання безоплатної правової допомоги. Незабаром на шрифті Брайля вийде ще й інформаційний буклет про протидію домашнього насильства.

20180125 122949

З метою посилення спроможності центрів з надання БВПД щодо захисту постраждалих від домашнього та ґендерно зумовленого насильства, було проведено серію тренінгів для консультантів Національної «гарячої лінії» та надавачів безоплатної правової допомоги. Зокрема, один із таких тренінгів відбувся 29-30 листопада у Києві.

Нагадаємо, що наприкінці 2016 року побачила світ збірка «ПРОти НАСильства» – літературний проект соціальної дії, спрямований на висвітлення та подолання проблеми домашнього насильства. Збірка є частиною літературно-медійно-правозахисної ініціативи, що реалізується Громадським радіо за підтримки Уряду Канади в рамках проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні». Вона складається з оповідань відомих сучасних українських авторів про різні види насильства у родині. Вона практична тим, що вкінці кожного оповідання є коментарі фахівців-психологів, юридичні поради і навіть зразки юридичних документів, зокрема, зразки заяв до поліції, які можуть бути корисними для людей, які зазнали насильства, і усіх, кому відомі факти насильства по відношенню до інших людей.

25.01.2018 nasilstvo 11

Звертаємо вашу увагу, що для адвокатів, працівників центрів та бюро правової допомоги, а також для інших зацікавлених сторін, які працюють з людьми, котрі зазнають насильства в сім’ї розроблений курс дистанційного навчання «Правова допомога потерпілим від насильства в сім’ї».


Приєднуйтесь до сторінок Координаційного центру з надання правової допомоги у соціальних мережах:

Facebook Facebook          YouTube YouTube          Google Google+  тTwitter