назад

Проблема спадкування при відсутності документів – не проблема

Foto 1Майже кожна людина рано чи пізно стикається із проблемою спадкування майна. І тут постає питання оформлення права на спадщину.

       Законодавчо загальні та процесуальні норми оформлення права на спадщину закріплені у Цивільному Кодексі України, Законі України «Про нотаріат», Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства Юстиції Україні від 22.02.2012 року № 296/5 та Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127.

       В ідеальному випадку оформлення права на спадщину відбувається досить просто: після смерті спадкодавця спадкоємець приходить до нотаріуса із відповідним пакетом документів; далі, після спливу шестимісячного терміну, видається свідоцтво про право на спадщину на спадкове майно. 

       Але що ж робити, якщо у вас немає певних документів для оформлення права на спадщину і ви не маєте гадки де їх брати?

       Наприкінці зими 2018 року до відділу «Чернігівське бюро правової допомоги» Бердянського МЦ з надання БВПД звернулася пенсіонерка за допомогою з приводу складення документів процесуального характеру та представництва інтересів у суді з питання визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування.

       З’ясувалось, що вона разом із своїм померлим чоловіком будувала будинок, але право власності на нього зареєстровано не було. Наразі, її чоловік склав заповіт, у якому заповів їй відповідний будинок, але жінка, при оформленні спадщини отримала від нотаріуса постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, оскільки відсутні правовстановлюючі документи на будинок.

       Таким чином, було визначено перелік документів, необхідних для підтвердження вищевказаних даних, здійснено системний аналіз судової практики, нормативно-правової бази, зроблено запит до Державного архіву Запорізької області щодо рішення виконавчого комітету районної Ради народних депутатів про дозвіл на забудову земельної ділянки та будівництво індивідуального будинку тощо.

       При подальших конфіденційних зустрічах з клієнткою з’ясувалось, що на земельну ділянку для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд за її покійним чоловіком зареєстровано право власності та мається правовстановлюючий документ – державний акт на право власності на земельну ділянку.

       Таким чином, клієнтці було рекомендовано оформити спадщину за законом на дану земельну ділянку.

       Отримавши свідоцтво про право на спадщину за законом на земельну ділянку для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, а також виготовивши технічний паспорт на житловий будинок, відповідно до п. 42 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 р. № 1127, начальник Чернігівського бюро правової допомоги разом із клієнткою звернулися до державного реєстратора речових прав на нерухоме майно, з питанням реєстрації права власності на спірний житловий будинок за клієнткою (оскільки домоволодіння було збудовано до 05 серпня 1992 року).

       Таким чином, після спливу 5-ти робочих днів, клієнтка отримала Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності на житловий будинок.

       Крім того, клієнтка помилково сплатила до державного бюджету судовий збір (кошти у розмірі 704 грн 80 коп.). Таким чином, було складено клопотання на ім’я голови Чернігівського районного суду Запорізької області та відповідно – отримано подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджету.

       Таким чином, фахівці відділу «Чернігівське бюро правової допомоги» Бердянського МЦ з надання БВПД своїми діями довели, що правові питання можливо вирішити оминувши судові тяганини.

Нагадуємо, про можливість отримання правових роз’яснень в установах системи безоплатної правової допомоги

  • Бердянський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги –  м. Бердянськ, вул. Свободи, 115/8,  тел. (06153) 4-89-43, скайп: berdyansk_center, berdyansk.zaporizhya@legalaid.zp.ua
  • Постійнодіючий дистанційний пункт доступу до безоплатної правової допомоги Бердянського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги – м. Бердянськ, вул. Шмідта, 20, тел. (06153) 4-45-35,  скайп: berdyansk_center, ел.адреса: berdyansk.zaporizhya@legalaid.zp.ua
  • відділ «Чернігівське бюро правової допомоги» Бердянського МЦ з надання БВПД – Запорізька область, смт Чернігівка, вул. Соборна, буд. 448, телефон: (06140) 9-11-97, ел. адреса: chernihivske@legalaid.zp.ua