Сьогодні, 18 січня 2019 року, у приміщенні Регіонального представництва Консультативної Місії Європейського Союзу в м. Одесі, відбулася робоча зустріч представників суддівського корпусу, адвокатури та КМЄС, в якій прийняла участь директорка Регіонального центру з надання БВПД в Одеській області Світлана Клішина.
На зустрічі під головуванням радника-тренера з питань верховенства права Саймона Ван Дер Шенка, заступником голови Апеляційного суду Одеської області Андрієм Дрішлюком, який також є одним з авторів Проекту, були презентовані процедурні правила організації кримінального судочинства в одеських судах.
Учасники обговорили необхідні умови ефективності судового захисту – добросовісне здійснення учасниками судового розгляду встановлених законом прав та обов’язків та сприяння судом їх здійсненню іншими учасниками процесу, а також дотримання етичних норм.
Здійснюючи свою діяльність на професійній основі, органи прокуратури, адвокатури та суду зобов’язані демонструвати і пропагувати високі стандарти процесуальної поведінки, у зв’язку з чим вважають за необхідне визначити та дотримуватись спільних правил щодо здійснення процесуальних правил та обов’язків в тій частині, в якій вони прямо не врегульовані законом.
У Проекті правил організації кримінального судочинства, представленим на обговорення, зазначені його загальні засади, а саме: щодо підготовчого судового засідання та судового розгляду.
Зокрема, було наголошено, що:
- учасник судового процесу, який не може з’явитися у судове засідання, зобов’язаний у певні строки повідомити про це суд;
- суд може встановити регламент для виступів учасників судового засідання;
- виклик до суду підозрюваних, обвинувачених та потерпілих може бути здійснений через SMS-повідомлення;
- обвинувальний акт у кримінальному провадженні, в якому до одного з підозрюваних застосовані запобіжні заходи у виді тримання під вартою або домашнього арешту, має бути переданий до канцелярії суду не пізніше ніж за 7 днів до закінчення строку дії запобіжного заходу;
- у випадках складності провадження проводиться відкрита професійна нарада, на якій мають бути присутні всі представники та захисники. За результатами проведеної наради всі присутні підписують протокол, в якому визначений графік судових засідань із вказівкою на перелік процесуальних дій та відповідні стадії провадження;
- замість оголошення обвинувального акту прокурор може виступити з викладом, доступним як для професійного юриста, так і для звичайного громадянина, про обставини правопорушення, кваліфікацію дій обвинуваченого і мету дій прокурора в судовому процесі та інші правила.
Від системи безоплатної правової допомоги участь у подальшій розробці Проекту процедурних правил організації кримінального судочинства буде приймати директорка Регіонального центру Світлана Клішина.
На зустрічі вона презентувала досвід впровадження стандартів якості надання безоплатної вторинної правової допомоги, дотримання яких є обов’язковим для адвокатів, які надають БВПД.