назад

Реєстрація суб’єктів права власності на землю, реєстрація права користування землею і договорів на оренду землі

222

Питання боротьби з рейдерством в Україні є дуже актуальним, тому з ініціативи Міністра юстиції Павла Петренка в регіонах працюють оперативні штаби, які реагують на спроби захоплення землі, а також мобільні точки доступу до системи БПД у рамках правопросвітницького проекту «Я МАЮ ПРАВО!», які консультують громадян з земельного законодавства.

Детальніше питання реєстрації суб’єктів права власності на землю, реєстрації права користування землею і договорів на оренду землі роз’яснюють фахівці Рівненського місцевого центру.

Конституція України визначає, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави і право власності на землю гарантується та набувається. Тому вказаний напрямок правовідносин регулюється Конституцією України, Земельним, Цивільним кодексом України та іншими нормативно-правовими актами (Законами України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та «Про оренду землі»).

Цивільне законодавство встановлює, що правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Стаття 319 Цивільного кодексу України передбачає, що право власності здійснюється шляхом володіння, користування та розпорядження своїм майном. В свою чергу, цивільний кодекс України дає чітке визначення, що до нерухомих речей належать земельні ділянки, а також об’єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.

Чинним законодавством України передбачено, що право власності на землю, право оренди землі підлягають обов’язковій державній реєстрації. Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі – державна реєстрація прав) – офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Перелік документів, який необхідний для завершення оформлення права власності на земельну ділянку та виникнення права власності на неї у певної особи визначений Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі – Закон). Відповідно до Закону документ, який підтверджує факт виникнення права власності при здійсненні державної реєстрації прав на нерухоме майно – є свідоцтво про право власності на нерухоме майно або інший документ, який підтверджує наявність у особи права власності на земельну ділянку – витяг з Державного реєстру прав.

Крім права власності на землю, оформленню підлягають й інші такі види прав на неї, як право постійного користування землею, право оренди, право ренти, право емфітевзису та право суперфіцію, оформленню підлягають і земельні сервітути.

Відповідно до статті 14 Закону України «Про оренду землі», договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально.

123 ag-2

Державна реєстрація речових прав на земельну ділянку, право власності на яку зареєстроване до 1 січня 2013 року відповідно до законодавства, що діяло на момент його виникнення, та не зареєстроване у Державному реєстрі прав, проводиться у спеціальному розділі зазначеного Реєстру.

Для проведення державної реєстрації права оренди земельної ділянки до реєстраційної служби подається заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень у паперовій формі та оригінали документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень, їх копії, засвідчені в установленому порядку, а саме копія документа, що посвідчує особу заявника; копія реєстраційного номера облікової картки платника податку згідно з Держаним реєстром фізичних осіб – платників податків (крім випадків, коли особа через свої релігійні або інші переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податку, офіційно повідомила про це відповідні органи державної влади та має відмітку в паспорті громадянина України); документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав та документ про сплату державного мита (крім випадків, коли особа звільнена від сплати державного мита); документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення права оренди земельної ділянки (договір оренди). У разі, коли в документах, що підтверджують виникнення, перехід та припинення речових прав на земельну ділянку, відсутні відомості про її кадастровий номер, заявник, крім документа, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, подає витяг з Державного земельного кадастру про таку земельну ділянку; у разі подання заяви уповноваженою особою така особа подає документ, що посвідчує її особу, копію документа, що підтверджує її повноваження; якщо уповноважена особа діє від імені фізичної особи – копію документа, що посвідчує особу, яку вона представляє, копію реєстраційного номера облікової картки платника податку такої фізичної особи, крім випадків, коли фізична особа через свої релігійні або інші переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податку, офіційно повідомила про це відповідні органи державної влади та має відмітку в паспорті громадянина України.

Державна реєстрація права оренди на земельну ділянку проводиться у строк, що не перевищує п’яти робочих днів з дня надходження до реєстраційної служби заяви про таку реєстрацію.

Довідково. Рівненський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги знаходиться за адресою м. Рівне, вул. Кавказька, 7, тел. (0362) 26-08-40, 097-313-20-44. Телефон безкоштовної гарячої лінії 0 800 213 103 (цілодобово).

Гощанське бюро правової допомоги: смт. Гоща, вул. Незалежності, 20, тел. (03650) 21-650.

Дубенське бюро правової допомоги: м. Дубно, вул. Грушевського, 134, тел. (0365) 62-10-08.

Здолбунівське бюро правової допомоги: м. Здолбунів, вул. Пушкіна, 44, тел. (03652) 20-808.

Корецьке бюро правової допомоги: м. Корець, вул. Київська, 37, тел. (03651) 20-108.

Костопільське бюро правової допомоги: м. Костопіль, вул. Сарненська, 24а, тел. (03657) 21-113.

Млинівське бюро правової допомоги: смт Млинів, вул. Поліщука, 18, (поруч з центром зайнятості). Тел.: (03659) 6-50-75, (068) 371-11-42, (099) 168-51-93.

Острозьке бюро правової допомоги: м. Острог, вул. Незалежності, 9, тел. (03654) 22-040.

Радивилівське бюро правової допомоги: м. Радивилів, вул. Кременецька, 52. Тел.: (03633) 4-13-44, (068) 371-16-69, (099) 138-47-05.

Рівненське бюро правової допомоги: м. Рівне, вул. Соборна, 195, (0362) 68-40-05.