Досвідчені українські та міжнародні адвокати підготували «Посібник для адвокатів: захист у справах про воєнні злочини». Він призначений для того, щоб надати адвокатам матеріали та рекомендації для підготовки та проведення судових процесів у справах про воєнні злочини.
Посібник ґрунтується на рекомендаціях та висновках, отриманих під час оцінювання потреби адвокатів у підвищені кваліфікації для захисту у справах про воєнні злочини, проведеного Програмою USAID «Справедливість для всіх» у 2023 році.
У ньому зібрано актуальну інформацію про національне та міжнародне законодавство, практичні поради щодо стратегії захисту, особливостей розслідування, роботи зі свідками та підготовки юридичних аргументів.
Посібник складається з 4 розділів:
- Перший містить короткий огляд правової бази та інформацію про те, де знайти справи міжнародних судів / нормативно-правові акти, які є обов’язковими до виконання або можуть слугувати вказівками / натхненням.
- Другий висвітлює практику захисту, базуючись на міжнародному кримінальному праві та деякі найкращі практики, які були застосовані адвокатами у міжнародних кримінальних судах.
- Третій сфокусований на «м’яких» навичках, необхідних юристу для роботи зі справами про воєнні злочини.
- Четвертий містить додаткові ресурси — витяги з кодексів, корисні посилання, глосарій термінів тощо.
Методологія та зміст посібника розроблена під загальним керівництвом та за підтримки Програми USAID «Справедливість для всіх» у партнерстві з Координаційним центром з надання правничої допомоги, Асоціацією правників України та експертами Міжнародної асоціації юристів, зокрема за участі судді Альфонса Орі, Майкла Келлі, Майкла Шарфа, Ельзи Віллі, Наталі фон Вістінгхаузен, Сари Ділл, Мілен Дімітрі та Сільвії де Бертодано.
Чому захист у справах про воєнні злочини важливий
Адвокати, які беруть на себе відповідальність захищати обвинувачених у воєнних злочинах, стикаються з особливими викликами. Це не лише складність справ з юридичної та фактичної точки зору, але й суспільний тиск, емоційна напруга та ризики, пов’язані з виконанням професійних обов’язків у воєнний час. Проте саме зараз як ніколи важливо демонструвати відданість принципам верховенства права та справедливості.
Міжнародне право передбачає, що більшість справ про воєнні злочини має розглядатися на національному рівні відповідно до критеріїв, установлених міжнародним гуманітарним правом, міжнародним кримінальним правом і міжнародним правом людських прав.
Кримінальні провадження щодо воєнних злочинів передбачають обов’язкову участь захисника. Держава забезпечує залучення захисників особам, які підозрюються/обвинувачуються у вчиненні кримінальних злочинів, передбачених статтею 438 Кримінального кодексу України (порушення законів та звичаїв війни).
Призначає адвокатів для надання послуг захисту у таких справах система надання БПД. У 2024 році на підставі процесуальних рішень органів досудового слідства та судів було видано 493 таких доручення.
Адвокати, які беруться захищати обвинувачених у таких справах, повинні бути обізнаними не лише з чинним національним правом і процесом, але й з міжнародними договорами та конвенціями, які лежать в основі міжнародного кримінального права і процесу, а також із тим, якою мірою ці правові норми вже застосовуються, будуть застосовуватися або повинні застосовуватися в національних судах, що розглядають справи про воєнні злочини.
Тому цей посібник є частиною цілісного підходу до дотримання міжнародних та європейських стандартів, одночасно сприяючи забезпеченню ефективного захисту у справах про воєнні злочини.
Довідково. Система надання БПД — це державна мережа точок доступу до правничої допомоги та канали отримання правничих послуг телефоном та онлайн. Детальніше про послуги.