Щоденні новини шокують кількістю дорожньо-транспортних пригод. Згідно статистики, великий водійський стаж не лише не зменшує вірогідності потрапити в аварію, а й навпаки, збільшує її. Адже досвідчений водій стає впевненим в собі і не так слідкує за дорогою, як новачок. Тому, кожному, хто водить машину, варто знати, що робити після ДТП. Фахівчиня Голованівського центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Анастасія Повар підготувала детальну інструкцію і важливі поради, як діяти у випадку ДТП.
Якщо ви потрапили в ДТП, у жодному випадку не тікайте з місця події – це тільки погіршить ситуацію і стане для вас обтяжуючою обставиною. Якщо у вашому авто були пасажири – переконайтесь, чи з ними все гаразд. Потім з’ясуйте, чи не травмовані інші учасники ДТП. Якщо є потерпілі – викличте «швидку допомогу» (тел.103). Якщо у ДТП є потерпілі, а можливості викликати «швидку» немає, згідно правил дорожнього руху, потрібно відвезти потерпілого до найближчого лікувального закладу своїм транспортним засобом, попередньо, зафіксувавши розташування слідів пригоди, а також положення транспортного засобу після його зупинки (фото або відео), потім повернутися на місце пригоди.
Попередьте інших про ДТП. Увімкніть аварійний сигнал, встановіть знак аварійної зупинки. Не рухайте транспортний засіб – він має залишатись на тому ж місці, де сталась аварія, це полегшить роботу по з’ясуванню обставин і причин ДТП.
Зателефонуйте рідним або друзям, щоб вони приїхали до вас. Це буде психологічна підтримка, а також вони вам допоможуть фіксувати весь процес оформлення ДТП на відео (на телефон, наприклад).
Викличте поліцію та повідомте про ДТП, вказавши місце аварії.
Знайдіть очевидців аварії та заручіться їхніми свідченнями. Часто свідки готові дати показання, але, з якихось причин, не можуть чекати на поліцію. Тому до приїзду поліції і страховиків запишіть контакти очевидців ДТП. Ці відомості згодом можуть бути використані при розгляді справи. Ваші пасажири – це також свідки, в них теж повинні відібрати пояснення щодо обставин ДТП.
Зателефонуйте у свою страхову компанію та повідомте про ДТП. Якщо учасниками ДТП є декілька транспортних засобів – прослідкуйте, щоб вони також звернулись до своїх страховиків.
Якщо з якихось причин представник страхової компанії не приїде на місце ДТП, водію необхідно протягом 3 робочих днів з дня аварії письмово повідомити свою страхову компанію про настання страхового випадку.
Доки чекаєте на приїзд поліції, сфотографуйте пошкодження автомобілів, що потрапили у ДТП. При цьому, із різних ракурсів зафіксуйте розташування дорожніх знаків і автомобілів після зіткнення, розмітку, стан дорожнього покриву. Окрім того, намагайтеся визначити, чи не встановлено поруч із місцем ДТП камер відеоспостереження, в об’єктиви яких міг потрапити такий інцидент.
Документи, які мають скласти поліцейські по ДТП – протокол про адміністративне порушення. До протоколу додаються:
- схема місця ДТП, яку підписують учасники ДТП та поліцейський;
- пояснення учасників пригоди та свідків (у разі їх наявності);
- показання технічних приладів (у разі їх наявності);
- показання засобів фото- та/або відеоспостереження (у разі їх наявності);
- інші матеріали, які необхідні для прийняття рішення у справі.
При складанні поліцейськими документів про ДТП, наполягайте на детальному описі пошкоджень транспортних засобів, дорожнього покриття, навіть погоди, якщо вона може бути причиною аварії. Перечитайте уважно протокол, схему ДТП і надані пояснення перед їх підписанням. Виявивши неточності або невідповідності, обов’язково вкажіть на це інспекторові поліції і наполягайте на внесенні змін або доповнень.
Не вживайте заспокійливі препарати в складі яких є спирт, адже вам можуть запропонувати пройти тест на алкоголь у крові (пройдіть його і після проходження вимагайте довідку про відсутність алкоголю у вашій крові). Якщо хтось з учасників аварії відмовляється проходити перевірку на алкоголь у крові, обов’язково вимагайте від поліції, щоб відмова була внесена до протоколу.
Для найефективнішого вирішення проблеми ДТП варто звернутись до юристів, які займаються цією сферою. Для цього доречно завжди мати їхні контакти. Досвідчений юрист зможе навіть на відстані приблизно оцінити ситуацію і ступінь складності ДТП і порадить, як діяти. Обов’язково юрист (краще – адвокат) потрібен, якщо у ДТП є постраждалі, а отже – передбачена кримінальна відповідальність.
Якщо у вас немає знайомого юриста, завжди майте при собі контакти юристів системи безоплатної правової допомоги.