Система надання безоплатної правничої допомоги готується у лютому оголосити конкурс з відбору медіаторів. Анонсовано, що на реєстрацію буде відведено 2 тижні. Щоб не пропустити конкурс та інформаційні онлайн-заходи щодо конкурсу, можна підписатися на розсилку: https://forms.gle/jbBPCScrqcZFSSxz5.
Що пропонує система надання БПД медіаторам
Медіатори, які пройдуть конкурсний відбір, будуть включені до Реєстру медіаторів, які залучаються центрами з надання безоплатної правничої допомоги, та зможуть укласти з центром з надання БПД договір про надання послуг з медіації.
Медіатори залучатимуться, у тому числі до надання послуг з медіації з метою врегулювання конфлікту між потерпілим та неповнолітнім підозрюваним, обвинуваченим у вчиненні кримінального правопорушення відповідно до державної Програми відновного правосуддя за участю неповнолітніх, які є підозрюваними, обвинуваченими у вчиненні кримінального правопорушення (наказ Міністерства юстиції України, Міністерства внутрішніх справ України, Офісу Генерального прокурора від 22 липня 2024 року № 2176/5/501/176).
До надання послуг з медіації в інших категоріях конфліктів (спорів), медіатори, включені до Реєстру, залучатимуться після того, як будуть прийняті відповідні нормативно-правові акти.
Оплата послуг
Оплата винагороди медіатора здійснюється за рахунок Державного бюджету України відповідно до Порядку оплати послуг з медіації медіаторам, які залучаються центрами з надання безоплатної правничої допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 січня 2024 року № 63.
Вимоги до медіаторів для участі у конкурсі
Взяти участь у відборі можуть фахівці, які мають вищу освіту, та пройшли відповідну підготовку:
- до набрання чинності Законом України «Про медіацію» (далі – Закон) пройшли навчання базовим навичкам медіатора (медіації) обсягом не менше 48 годин, що підтверджується відповідними сертифікатами;
- або пройшли базову підготовку медіатора, проведену суб’єктом освітньої діяльності за програмою обсягом (тривалістю) не менше 90 годин навчання, у тому числі не менше 45 годин практичного навчання, що включає теоретичну підготовку і відпрацювання практичних навичок та, після підтвердження набутих компетентностей, отримали сертифікат базової підготовки медіатора.
Щоб увійти до реєстру, спеціалізована підготовка медіатора для проведення медіації у відновному правосудді за участю неповнолітніх осіб не вимагається. Така підготовка має бути у медіатора на етапі укладання договору з центром з надання БПД. Порядок підтвердження спеціалізації медіатора визначено у наказі Координаційного центру з надання безоплатної правничої допомоги.
Як відбуватиметься конкурсний відбір
Конкурсний відбір передбачає такі етапи:
- Подання заяви про участь та інші документи онлайн.
- Проходження дистанційного курсу «Функціонування системи надання безоплатної правничої допомоги» та успішне складення тесту.
- Перевірка та оцінювання поданих документів на підтвердження статусу медіатора, відповідно до вимог, установлених Законом України «Про медіацію», за критеріями наявності або відсутності рішення про притягнення медіатора до відповідальності за недотримання норм професійної етики та результатів проходження дистанційного курсу. Цей етап відбувається без персональної участі медіаторів.
- Індивідуальна співбесіда.
Детальні умови та інструкції будуть вказані в офіційному оголошенні про початок конкурсу на сайті системи надання БПД, а також надіслані тим, хто залишив свої контактні дані за посиланням: https://forms.gle/jbBPCScrqcZFSSxz5.
Типове оголошення про конкурс (попередній конкурс) з детальною інформацією та документами за посиланням: https://legalaid.gov.ua/novyny/ogolosheno-konkursnyj-vidbir-mediatoriv-yaki-zaluchayutsya-czentramy-z-nadannya-bezoplatnoyi-pravnychoyi-dopomogy/