Цього тижня працівники місцевих центрів з надання БВПД на Закарпатті здійснили низку виїздів, аби поінформувати громадян про можливість отримання безоплатної вторинної правової допомоги та налагодити співпрацю з іншими установами краю. Найцікавішу інформацію про це ми зібрали у підсумках тижня.
Співробітництво територіальних громад у південно-західній частині Ужгородського району
13 квітня, відбувся круглий стіл представників місцевих рад і активної громадськості південно-західної частини Ужгородського району задля знаходження шляхів і ефективних способів вирішення проблем громад і територій, що входять до юрисдикції рад. На заході були присутні голови Чопської міської ради Валерій Самардак, Соломонівської та Тисаашванської сільських рад – Чабо Ферко та Галина Малинич, представники Регіонального офісу реформ, Асоціації міст, селищ і сіл, Ужгородського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, голова Всеукраїнської асоціації селищних рад у Закарпатті, депутати Ужгородської районної ради та словацькі інвестори.
Директор Ужгородського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Михайло Давиденко розповів про новостворювані бюро правової допомоги, їх роль та значення для територіальних громад. Йшлося про реформи, що відбуваються у галузі юстиції, передачу функцій реєстраційних служб органам місцевого самоврядування, спрощення доступу до сервісів Міністерства юстиції та ін. Зокрема, йшлося про відкриття бюро правової допомоги у м.Чоп, де таку допомогу планується надавати як українською, так і угорською мовами. Юридичні послуги надаватимуться і мешканцям навколишніх населених пунктів, в яких компактно проживає угорськомовна меншина Ужгородського району. Саме громади цих населених пунктів хочуть у майбутньому об’єднатися на добровільних засадах.
Учасникам АТО у військовому шпиталі Мукачева
надавали безкоштовні юридичні консультації
Два рази на місяць працівники Мукачівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги виїжджають до військового шпиталю, де проходять лікування бійці АТО не лише із Закарпаття, а й з інших регіонів України. Там їм надають безкоштовні юридичні консультації з питань, що найбільше турбують бійців.
Зокрема, 13 квітня мобільна група у складі начальника відділу взаємодії з суб’єктами з надання БППД Мирослави Пилипчинець, адвоката Юрія Азьоми та начальника відділу попередньої роботи з клієнтами Марини Мочарко проконсультувала 10 учасників АТО та надала роз’яснення, куди саме та з яких питань вони можуть звернутися для отримання безоплатної правової допомоги. Одним із найбільш нагальних питань є отримання земельної ділянки, приватизація землі та виплата щорічної разової грошової допомоги до 5 травня.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України “Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань“, у 2016 році виплату разової грошової допомоги здійснює Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, які через відділення зв’язку або через установи банків перераховують їх на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, — за місцем їх проживання).
Органи соціального захисту населення проводять виплати учасникам бойових дій (далі – УБД) на підставі поданих Міністерством оборони переліку осіб, які мають право на одержання грошової допомоги.
Отже, для отримання цієї грошової допомоги потрібно, щоб кожен УБД, який був демобілізований, до 30 квітня подав заяву до військового комісаріату, з реквізитами особового рахунку, на який будуть перераховані кошти. Якщо УБД не демобілізований, то йому необхідно звернутись з відповідною заявою до військової частини, в якій він проходить службу. Наслідком ігнорування цього порядку є втрата можливості отримання грошової допомоги.
В разі, якщо у військовослужбовця є підстави вважати відмову у виплаті разової грошової допомоги незаконною, він має право звернутись до суду за захистом своїх прав.
У Липчанській ЗОШ І-ІІІ ступенів розповіли про безоплатну правову допомогу
Із учнями та педагогічним колективом Липчанської ЗОШ І-ІІІ ступенів, що на Хустщині, зустрілися начальник відділу організації надання безоплатної вторинної правової допомоги та роботи з адвокатами Марія Рішко та головний спеціаліст відділу взаємодії з суб’єктами надання безоплатної первинної правової допомоги Михайло Худинець.
Фахівці місцевого центру роз’яснили порядок отримання безоплатної вторинної правової допомоги соціально незахищеним верствам населення, зокрема, звернули увагу на таку категорію осіб, як діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, безпритульні діти та діти, які стали або можуть стати жертвами насильства в сім’ї.
Звернувшись до місцевого центру, можна отримати не лише роз’яснення щодо обсягу прав та соціальних гарантій дітей, що потрапили в складні життєві обставини, але й оформити в їхніх інтересах звернення про надання безоплатної вторинної правової допомоги та отримати адвоката, послуги якого оплатить держава. Перелік документів, які для цього необхідні, можна переглянути тут.