назад
19.12.24

У Києві відбувся дводенний стратегічний форум «Безоплатна правнича допомога дітям під час війни: кроки до вдосконалення»

Які кроки потрібно зробити вже зараз, для того, щоб доступ дітей до безоплатної правничої допомоги покращився? Для пошуку відповідей на це питання 17–18 грудня 2024 року у Києві відбувся дводенний стратегічний форум «Безоплатна правнича допомога дітям під час війни: кроки до вдосконалення», організований Координаційним центром з надання правничої допомоги у співпраці та за підтримки Програми підтримки ОБСЄ для України.

Одним із гарантованих законодавством правом дитини є доступ до правосуддя та забезпечення професійною правничою допомогою, і щороку  система надання БПД у тисячах випадків надає таку допомогу дітям або дорослим у інтересах дітей. Тому форум був проведений для того, щоб прокомунікувати з ключовими стейкхолдерами питання підвищення доступності та якості безоплатної правничої допомоги дітям та напрацювати відповідні пропозиції до вдосконалення послуг на основі практики.

Понад 230 учасників доєдналися до заходу очно та онлайн. Серед них — стейкхолдери у сфері захисту прав дитини, представники системи надання БПД, адвокатура, слідчі, прокурори, судді, працівники служб у справах дітей, уповноважених органів з питань пробації, представники громадських та правозахисних організацій.

Чому системі надання БПД важливо широко комунікувати з питань доступності та якості правничої допомоги дітям

Насамперед це пов’язано з тим, що Законом України «Про охорону дитинства» та Закону України “Про безоплатну правничу допомогу” усім дітям гарантоване право на всі види правничих послуг, зокрема, правові консультації, роз’яснення, правова інформація, представництво інтересів в суді, на досудовому розслідуванні, захист від обвинувачення. Діти нерідко потрапляють у контакт та у конфлікт з законом.

«Надання якісних правничих послуг неможливе без постійного розвитку та вдосконалення, це обумовлено різними факторами, зокрема змінами в законодавстві, впливом наслідків воєнного стану в Україні тощо. Тож одним із завдань форуму ми ставимо напрацювати зміни до стандартів якості надання правничої допомоги, а саме в частині надання таких послуг дітям», — відзначив директор Координаційного центру з надання правничої допомоги Олександр Баранов.

Протягом заходу учасники обмінювалися досвідом, викликами, з якими стикаються та ділилися власним баченням щодо підвищення якості захисту прав дітей.

Так, суддя Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду Надія Стефанів зауважила, що під час воєнних дій діти потребують ще більшої уваги та допомоги, як правничої, так і психологічної та соціальної.Тож для ефективного захисту прав дітей потрібен комплексний підхід.

Уповноважена у справах Європейського суду з прав людини Маргарита Сокоренко звернула увагу на судову практику в напрямі захисту прав дітей, зокрема в сімейних спорах, пов’язаних із возз’єднанням дітей та батьків.

«Європейський суд заклав ряд стандартів щодо захисту прав дітей і враховуючи чутливість питань, вказує на важливість в певних моментах активного втручання державних органів, щоб забезпечити найкращі інтереси дитини», – відзначила Маргарита Сокоренко.

Також учасники наголошували на важливості проведення правопросвітницької роботи серед молоді, та їхніх законних представників. Зокрема роз’яснення потребує процедура отримання правничої допомоги дітям, куди та в яких випадках звертатися.

Участь в заході взяв блогер-підліток Макар Назименко, який у своєму блозі розповідає зокрема й про правничу допомогу. Він поділився з учасниками власним досвідом отримання консультації.

«Я телефонував до юристів три рази, і кожного разу отримав детальну та доступну інформацію. Вважаю, що це дуже корисно і зручно», — розповів Макар.

Загалом форум тривав два дні та охопив різні аспекти захисту прав дітей в умовах воєнного стану, зокрема торкнулися наступних тем:

  1. Стратегічні виклики та перспективи у сфері захисту прав дітей в умовах воєнного стану та роль безоплатної правничої допомоги.
  2. Практика надання безоплатної правничої допомоги.
  3. Окремі стандарти якості надання безоплатної вторинної правничої допомоги дітям: адаптивність до рекомендацій ЄС.
  4. Підвищення професійного рівня надання безоплатної вторинної правничої допомоги (рекомендації, навчання).
  5. Вдосконалення процесів забезпечення механізмів дружньої до дитини системи правосуддя через систему надання безоплатної правничої допомоги.

Міжсекторальна взаємодія: забезпечення доступу до безоплатної правничої допомоги у випадках захисту та відновлення прав, задоволення індивідуальних потреб дітей в умовах воєнного стану.
Під час практичної складової форуму учасники працювали в групах над розробкою:

  1. стандартів та рекомендацій надання безоплатної вторинної правничої допомоги дітям у кримінальному процесі, цивільних та адміністративних справах.
  2. наборів знань, умінь, навичок адвокатів, які надають безоплатну вторинну правничу допомогу дітям.
  3. механізмів міжвідомчої та міжсекторальної взаємодії для забезпечення доступу до безоплатної правничої допомоги дітям.

«Організація стратегічного форуму, який об’єднав таку кількість дотичних до захисту прав дітей структур, була для нас першим таким досвідом і відповідно певним викликом. Вдячні всім учасникам за активну роботу, впевнені, що наші спільні напрацювання сприятимуть підвищенню якості правничої допомоги дітям», – відзначила начальниця відділу впровадження альтернативних способів врегулювання спорів Ірина Бондаренко.

Напрацювання будуть використані в діяльності системи надання БПД для впровадження механізмів доступу до позасудових способів врегулювання спорів, зокрема медіації, вдосконалення процесів надання безоплатних правничих послуг дітям, налагодження міжвідомчої та міжсекторальної взаємодії з установами соціального захисту, органами пробації, адвокатурою, медіаторами, органами досудового розслідування та прокуратури з відповідних питань.

Переглянути трансляцію форуму можна за посиланнями: перший день та другий день.

Довідково. Захід організовано Координаційним центром з надання правничої допомоги за підтримки та у співпраці з Програмою підтримки ОБСЄ для України в межах проєкту «Підвищення доступу до юстиції через безоплатну правову допомогу».