назад

Учаснику бойових дій відшкодували моральну шкоду за неправомірну відмову у продажі квитка на міжміський рейс

A 014 433x433Головний спеціаліст відділу представництва Володимир-Волинського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги (далі – Центр) Ірина Проява через суд допомогла учаснику бойових дій захистити його право на безоплатний проїзд у громадському транспорті.

З питанням оскарження дій працівника Володимир-Волинської автостанції до Центру звернувся громадянин С., якому було відмовлено у продажу пільгового квитка на міжміський автобус як учаснику бойових дій у зв’язку із реалізацією такого ж пільгового квитка на інший рейс у цей же день.

Для надання безоплатної вторинної правової допомоги було призначено головного спеціаліста відділу представництва Ірину Прояву. У ході ознайомлення з матеріалами справи, усними поясненнями клієнта було з’ясовано, що останньому дійсно було відмовлено у продажу квитка, а працівником автостанції не надано документів на обґрунтування своєї відмови. Клієнт звертався до поліції за захистом своїх законних прав та інтересів, проте відомством розгляд звернення клієнта було припинено.

Вивчивши матеріали справи, спеціалістом Центру було складено та передано до суду позовну заяву про захист права учасника бойових дій на безоплатний проїзд як споживача послуг по перевезенню пасажирів та відшкодування моральної шкоди. Позовні вимоги було обґрунтовано тим, що відповідно до ст. 23 Цивільного кодексу України, особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає у приниженні честі, гідності фізичної особи.
Згідно статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» інвалідам війни та прирівняних до них особам надаються пільги, зокрема: безплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів. Пасажир зобов’язаний мати при собі квиток на проїзд, на перевезення багажу, а за наявності права пільгового проїзду – відповідне посвідчення (ст. 41 Закону України «Про автомобільний транспорт»). На підставі пункту 130 Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України 26.09.2007 № 1184, особи, що користуються пільгами з оплати проїзду автобусами міжміського та/або приміського сполучення, звертаються у квиткову касу автостанції для внесення відповідної позначки до касової відомості та отримання квитка на пільговий проїзд.

У відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 21 Закону України «Про захист прав споживачів» захист прав споживачів, передбачених законодавством, здійснюється судом. Суд при задоволенні вимог споживача одночасно вирішує питання щодо відшкодування моральної (немайнової) шкоди. Відповідно до постанови Пленуму ВСУ N 4 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» спори про відшкодування заподіяної фізичній чи юридичній особі моральної (немайнової) шкоди розглядаються, зокрема, при порушенні зобов’язань, які підпадають під дію Закону «Про захист прав споживачів» чи інших законів, що регулюють такі зобов’язання і передбачають відшкодування моральної (немайнової) шкоди.

Під час розгляду справи питання щодо відшкодування моральної шкоди сторонами було вирішено в позасудовому порядку. Представником відповідача було заявлено клопотання про надання перерви у судовому засіданні для визначення можливості вирішення даного спору мирним шляхом. Під час наданої судом перерви сторонами було погоджено, що відповідач зобовֽ’язується відшкодувати моральну шкоду у повному розмірі, згідно позовних вимог позивача. Дана домовленість була виконана відповідачем протягом тижня. На цій підставі та за згодою клієнта представником Центру підготовлено заяву про залишення позову без розгляду, у зв’язку з відшкодуванням відповідачем моральної шкоди добровільно у повному обсязі до винесення судом рішення.

Довідково:
Володимир-Волинський МЦ з надання БВПД – м. Володимир-Волинський, вул. Устилузька, 19, тел.: (03342) 3-80-11, 3-80-16, Skype: Володимир-Волинський МЦ з надання БВПД