назад

123456За даними Міжнародної організації з міграції в Україні та Міністерства з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб України менше половини опитаних внутрішньо переміщених осіб (ВПО), 41%, мають намір брати участь у наступних президентських та парламентських виборах 2019 року.

       Найпоширенішою причиною, з якої переселенці не мають наміру голосувати на наступних президентських та парламентських виборах, є переконання в тому, що вони, як внутрішньо переміщені особи, не мають права голосувати на виборах або не знають як голосувати у місці переміщення.

       Внутрішньо переміщені особи, які офіційно зареєстровані як переселенці й проживають на підконтрольній Україні території, зможуть проголосувати на майбутніх чергових виборах Президента так, як і на минулих виборах 2014 року.

       Як відомо, громадяни України можуть тимчасово змінити місце голосування, звернувшись після оголошення виборчого процесу, але не пізніше як за п’ять днів до дня голосування, із заявою до місцевого відділення Державного реєстру виборців. До заяви мають бути додані документи, які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування.

       5 вересня 2018 року були внесені зміни до цього порядку, згідно з якими виборці, виборча адреса яких знаходиться на тимчасово окупованих територіях в Донецькій і Луганській областях, можуть не докладати до заяви документи, які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування.

       Водночас право участі на місцевих виборах є лише у тих громадян України, які постійно проживають на відповідній території та мають реєстрацію постійного місця проживання на території відповідного села, селища, міста. Люди з довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, не мають права участі в місцевих виборах. Відповідне рішення ухвалив Верховний суд України. Виборча адреса виборця визначається за зареєстрованим місцем проживання та адресою житла виборця відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні». Водночас зареєстроване місце проживання не повинно бути тимчасовим.

       Наразі у парламенті знаходиться законопроект № 6240 “Про внесення змін до деяких законів України (щодо виборчих прав внутрішньо переміщених осіб та інших мобільних всередині країни громадян)”, який регулює участь у виборах переселенців і, за умови його ухвалення, можуть бути суттєво змінений з урахуванням права внутрішньо переміщених осіб на участь у виборчому процесі.

За безоплатною правовою допомогою звертайтеся до:

Перший запорізькій місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги – м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 77, 2-й поверх, тел. (061) 764-60-77, скайп: pravovadopomogaZP, ел.адреса: zaporizhya1.zaporizhya@legalaid.zp.ua

Вільнянське бюро правової допомоги – м. Вільнянськ, вул. Бочарова, 5, vilnianske@legalaid.zp.ua, тел. (06143) 4-00-23

Новомиколаївське бюро правової допомоги – смт Новомиколаївка, вул. Соборності, 84, тел: (06144) 9-33-31, novomykolaivske@legalaid.zp.ua

Оріхівське бюро правової допомоги – м. Оріхів, вул. Покровська, 58, orikhivske@legalaid.zp.ua, тел: (06141) 4-31-54