назад
15.07.15

УГСПЛ: переслідування адвокатів за критичні висловлювання ставить під сумнів спроможність української адвокатури виконувати свою місію

15 липня 2015 року Українська Гельсінська спілка з прав людини висловила стурбованість з приводу намагань керівництва Національної асоціації адвокатів України притягнути до дисциплінарної відповідальності директора Координаційного центру з надання правової допомоги Андрія Вишневського за висловлювання ним своїх думок і оцінок щодо стану справ в адвокатурі.

Як стало відомо УГСПЛ, 2 липня 2015 року Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури Київської області порушила дисциплінарну справу проти адвоката Андрія Вишневського за зверненням Національної асоціації адвокатів України. Підставою для звернення Асоціації стали наступні висловлювання у публічному виступі: «… основним ризиком для системи безоплатної правової допомоги, основним ризиком для реалізації конституційного права громадян на безоплатну правову допомогу і можливостей держави це право забезпечити, ми бачимо, – плачевний стан української адвокатури, про який вже сьогодні говорили наші колеги, – це низькі етичні стандарти та професійній рівень адвокатури; це те, що саме адвокат є основною корупційною ланкою на сьогоднішній день, це те, що з явищем міліцейських адвокатів Національна асоціація адвокатів не бореться і навіть не дає жодної оцінки цьому, і ще багато про що можна було б тут говорити, але я не буду на цьому зупинятися. Реформування адвокатури на часі воно необхідне. Тому що в тому стані, якою є адвокатура сьогодні вона може стати гальмом для реалізації судової реформи».

Цьому передувало звернення керівництва НААУ «до всіх адвокатів України, керівників органів адвокатського самоврядування, Міністра Юстиції України та всіх зацікавлених осіб із заявою щодо неприпустимості» таких висловлювань і запросила адвокатів «висловити свою активну позицію». На цю заяву «активно» відреагували і деякі ради адвокатів, і делегати з’їзду адвокатів.

УГСПЛ із сумом відзначає, що ті тенденції до побудови тоталітарної моделі адвокатури, які яскраво проявилися у 2013 році, закріпилися в діяльності Національній асоціації адвокатів України. В квітні 2013 року ми висловили стурбованість «небезпечними спробами подавити будь-яке інакодумство всередині адвокатури». Переслідування адвокатів за незгодну позицію викликало також серйозну стурбованість в авторитетних міжнародних організацій, які висловили обґрунтовані сумніви щодо самоправства та незалежності адвокатури в Україні.

Сьогоднішня скоординована кампанія, яка має намір притягнути адвоката Вишневського до дисциплінарної відповідальності за висловлювання, що є захищеними від переслідування і Конституцією і Конвенцією з прав людини, є черговим свідченням зростання тоталітарних тенденцій в адвокатурі. Якщо за оціночні судження щодо стану справ в адвокатурі адвокат дійсно буде притягнутий до відповідальності, це прямо засвідчить «плачевний стан адвокатури».

Ми вважаємо за доречне повторити уривок із звернення УГСПЛ у квітні 2013 року: «Ми вважали адвокатуру саме тією спільнотою, де плюралізм думок є основоположним принципом діяльності, спільнотою, яка має плекати здатність адвокатів висловлювати незгоду і відстоювати свою позицію, без чого ми не можемо уявити адвокатську діяльність. Зразкові адвокати завжди відрізнялися тим, що не боялися висловити свою позицію, навіть залишившись сам на сам з більшістю. Адвокатура й призначена для того, щоб оберігати таку здатність адвокатів».

Українська Гельсінська спілка з прав людини наголошує:

1) притягнення до відповідальності адвоката за висловлені критичні зауваження є порушенням права на висловлювання думки і є неприпустимим в діяльності адвокатури.

2) намагання через примус та залякування побудувати в адвокатурі одностайність думок руйнує самі підвалини існування незалежної адвокатури і ставить під сумність здатність адвокатури виконувати свою місію в суспільстві.

Заява на сайті Української Гельсінської спілки з прав людини