назад

Успішна практика фахівців місцевих центрів: факт батьківства довели після смерті батька

встановлення батьківства     У передсмертній записці чоловік написав про свою образу на те, що син не носить його прізвище. Цивільна дружина вирішила виконати волю покійного і встановити факт батьківства. За допомогою вона звернулася до Кам’янець-Подільського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

     Надання клієнтці правової допомоги наказом № 198 від 31.10.2016 року доручили начальнику відділу представництва Кам’янець-Подільського місцевого центру з надання БВПД Тетяні Петруньковій (довіреність №12 від 31.10.2016 року), яка підготувала заяву до суду про встановлення факту батьківства після смерті батька (справа №676/5380/16-ц).

     Як вдалося з’ясувати, раніше цивільний чоловік клієнтки місцевого центру не погодився подати заяву про батьківство до органів РАЦС через неприязні стосунки між своєю матір’ю та цивільною дружиною. Таким чином, у Книзі реєстрації народжень дитина була записана за прізвищем матері. Жінка, яка на той момент почувалася дуже ображеною, тоді наголосила, що і в майбутньому не дасть згоди записати дитину на прізвище чоловіка.

     Змінити своє рішення громадянку спонукало самогубство цивільного чоловіка. У передсмертній записці він написав, що ображений тим, що у документах сина не вказане його прізвище. Щоб встановити батьківство покійного щодо їхньої спільної дитини, жінка вирішила звернутися до фахівців.

     Тетяна Петрунькова допомогла клієнтці зібрати усі докази, які б допомогли довести батьківство. Це, зокрема, пояснення свідків, які підтвердили в суді, що заявниця проживала з чоловіком без реєстрації шлюбу і від спільного життя в них народився син, а також те, що до народження дитини вони разом вели спільне господарство, відтак разом виховували дитину; медичні довідки, з яких вбачається, що дитина хворіє на спадкові хвороби; копія передсмертної записки; фотокартки.

     Згідно з пунктом 3 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 р. № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» при розгляді справ про встановлення батьківства щодо дитини, яка народилася до 1 січня 2004 р., застосовуються відповідні норми Кодексу про шлюб та сім’ю України.

     Згідно з ч. 3 ст. 53 Кодексу про шлюб та сім’ю при встановленні батьківства суд бере до уваги спільне проживання та ведення спільного господарства матір’ю дитини і відповідачем до народження дитини, або спільне виховання чи утримання ними дитини, або докази, що з достовірністю підтверджують батьківство.

     Взявши до уваги надані докази, рішенням від 1 лютого 2017 року Кам’янець-Подільський міськрайонний суд задовольнив вимоги, зазначені у заяві. 

*   *   *

Кам’янець-Подільський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги

(м. Кам’янець-Подільський, вул. Пушкінська, 44, тел. (03849) 5-01-59, 5-01-62)

Дунаєвецьке бюро правової допомоги — м. Дунаївці, вул. Шевченка, 83 а, тел. (03858) 2-02-78, 2-00-44.

Чемеровецьке бюро правової допомоги — смт Чемерівці, вул. Центральна, 28, тел. (03859) 2-01-27, 9-17-67.

Новоушицьке бюро правової допомоги — смт Нова Ушиця, вул. Українська, 28, тел. (03847) 2-22-75, 2-19-73.

Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги: 0-800-213103