назад
25.09.15

В Одесі в рамках круглого столу обговорено практичну співпрацю між адвокатурою і державою заради якості правової допомоги

DSCN307922 вересня 2015 року за участі Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Одеській області, а також Другого одеського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, проведено круглий стіл «Практична співпраця між адвокатурою і державою заради якості правової допомоги». Захід організовано за ініціативи Всеукраїнської громадської організації «Об’єднання адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу» та за сприяння Міжнародного фонду «Відродження».

Зустріч мала на меті налагодження діалогу та обговорення питань, що можуть виникати при взаємодії між системою надання безоплатної вторинної правової допомоги та органами адвокатського самоврядування, стимулювання регіональних ініціатив, спрямованих на реалізацію Меморандуму про співпрацю у сфері надання безоплатної правової допомоги між Міністерством юстиції України та Національною асоціацією адвокатів України, а також поглиблення співпраці між органами адвокатського самоврядування, центрами з надання безоплатної вторинної правової допомоги та Громадською організацією «Всеукраїнське об’єднання адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу».

В круглому столі прийняли участь директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Одеській області Світлана Клішина, заступник директора Координаційного центру з надання правової допомоги Олександр Баранов, заступник директора Центру Юлія Садовська, директор Другого одеського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Ірина Бондаренко, керівник Одеського відокремленого підрозділу ГО «Всеукраїнське об’єднання адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу» Катерина Кармазіна, голова Ради адвокатів Одеської області Йосип Бронз, заступник голови Ради адвокатів Одеської області Андрій Костін, член Ради адвокатів Одеської області Юрій Полонський, регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Одеській області Андрій Толопіло, голова Комітету з питань роботи з молодими адвокатами Ради адвокатів Одеської області Артем Питомец, голова Комітету захисту професійних прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності Ради адвокатів Одеської області Олександр Козлов, адвокати Роман Євценко, Юлія Пилипенко.

Із вітальним словом до учасників заходу звернулась Катерина Кармазіна, яка наголосила на взаємодії системи надання безоплатної вторинної правової допомоги в Одеському регіоні із Радою адвокатів в Одеській області та висунула до обговорення питання щодо подальшої співпраці заради надання якісної безоплатної правової допомоги.

Йосип Бронз зауважив про необхідність постійного підвищення кваліфікації адвокатів, зокрема і тих, що працюють в системі БВПД, а також зазначив на потребі перейняття досвіду молодими адвокатами від досвідчених практиків. Задля цього голова Ради адвокатів Одеської області запропонував співпрацю в організації тренінгів та семінарів для адвокатів, до проведення яких залучатимуть видатних та досвідчених правників Одещини.

DSCN3106

Юлія Садовська розповіла, що для адвокатів системи БВПД періодично проводяться тренінги, семінари, круглі столи з підвищення кваліфікації. До проведення таких заходів залучаються відомі експерти та тренери, а тематика занять завжди є актуальною та такою, що потребує обговорення. Саме тому бажаючих прийняти участь у подібних заняттях завжди велика кількість.

DSCN3113

Ірина Бондаренко доповіла учасникам заходу про діяльність місцевих центрів, а також про успішні справи адвокатів системи БВПД. Окрім того, вона розповіла про налагодження партнерських відносин із суб’єктами надання безоплатної первинної правової допомоги – організації та установи, які розпочали направляти велику кількість громадян до місцевих центрів.

DSCN3175

Катерина Кармазіна зазначила про важливість співпраці учасників заходу в залученні нових адвокатів до системи БВПД.

Артем Питомец в свою чергу зауважив, що молоді адвокати мають бути зацікавлені у наданні БВПД, оскільки матимуть можливість отримувати новий досвід та знання.

Одною із тем обговорення на круглому столі стало питання залучення захисника системи БВПД для проведення окремої процесуальної дії. Йосиф Бронз, Юрій Полонський, а також Андрій Костін, висловили свою позицію, згідно якої центр повинен відмовляти у наданні адвоката для проведення окремої процесуальної дії, якщо в цій справі вже працює інший адвокат за договором або за призначенням. Адвокати, які погоджуються надавати правову допомогу при проведенні окремої процесуальної дії в зазначеному випадку, на думку членів Ради адвокатів Одеської області, порушують Правила адвокатської етики.

Роман Євценко також підтримав позицію членів Ради адвокатів Одеської області та зазначив, що в практиці Київського центру з надання БВПД прийнято відмовляти в призначенні адвокатів для проведення окремої процесуальної дії. З цього питання Юлія Садовська наголосила, що центр відповідно до вимог кримінально-процесуального законодавства зобов’язаний виконати постанову слідчого та не має права відмовити в призначенні адвоката для проведення окремої процесуальної дії лише з тих підстав, що зі сторони слідчого можливі будь-які зловживання в кримінальному провадженні.

DSCN3151

Світлана Клішина висловилась, що центр у межах компетенції неупинно намагається запобігати зловживанню правоохоронними органами правом на залучення адвоката до проведення окремої процесуальної дії. Так, черговий обов’язково повідомляє наявного в справі адвоката про те, що планується певна процесуальна дія і, якщо він заявляє про свою готовність на цю дію прибути, доручення за призначенням не видається. У разі неможливості взяти участь у цій дії центром призначається адвокат, який узгоджує позицію захисту із наявним у справі адвокатом.

Катерина Кармазіна наголосила, що Стандарти якості надання безоплатної вторинної правової допомоги у кримінальному процесі встановлюють певні вимоги до адвоката, який вступає в справу на окрему процесуальну дію, що дозволяють уникнути більшості означених негативних наслідків.

За результатами круглого столу учасники домовились щодо співпраці у питаннях налагодження партнерських відносин із Кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури Одеської області щодо спільного проведення семінарів та тренінгів; співробітництва із Комітетом захисту професійних прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності Ради адвокатів Одеської області шляхом проведення зустрічей та обміну інформацією, а також розробка заходів ефективного захисту прав адвокатів та співробітництва з Комітетом з питань роботи з молодими адвокатами Ради адвокатів в Одеській області щодо залучення молодих адвокатів до системи БВПД.

Загалом дискусія між учасниками круглого столу було результативною, зокрема, вдалося досягти спільних позицій щодо професійної етики адвокатів в процесі надання ними безоплатної вторинної правової допомоги.

 


Приєднуйтесь до сторінок Координаційного центру з надання правової допомоги у соціальних мережах:

Facebook Facebook YouTube YouTube Google Google+  тTwitter