назад

В Ширяєвому для старшокласників провели практичний семінар «Попередження насильства в сім’ї»

nasilstvo v simyi Kotovsk 417 травня 2017 року заступник начальника Ширяївського бюро правової допомоги Олег Булавицький спільно з працівниками Ширяївської бібліотечної системи  провели майстер-клас  для учнів 10-11 класів НВК “Олімп” “ЗОШ І-ІІІ ст. – гімназія на тему «Протидія насильству в сім’ї». На заході були присутні і представники місцевого ТБ — Свева-ТВ.

Олег Булавицький ознайомив старшокласників з визначенням поняття “насильство в сім’ї” згідно Закону України “Про попередження насильства в сім’ї”, який Верховна Рада України ухвалила 2001 року. Це поняття передбачає “будь-які умисні дії фізичного, сексуального, психологічного чи економічного спрямування одного члена сім’ї по відношенню до іншого члена сім’ї, якщо ці дії порушують конституційні права і свободи члена сім’ї як людини та громадянина і наносять йому моральну шкоду, шкоду його фізичному чи психічному здоров’ю”. Закон розрізняє чотири види домашнього насильства: фізичне, психологічне, економічне, сексуальне.

nasilstvo v simyi Kotovsk 8

Фізичне насильство в сім’ї – це навмисне нанесення побоїв, тілесних ушкоджень одного члена сім’ї іншому, яке може призвести чи призвело до порушення нормального стану фізичного чи психічного здоров’я або навіть до смерті постраждалого, а також до приниження його честі та гідності. 

Сексуальне насильство в сім’ї – це примушування до небажаних статевих стосунків у родині, а також сексуальні дії щодо неповнолітнього члена сім’ї. 

Психологічне насильство в сім’ї – це насильство, пов’язане з тиском одного члена сім’ї на психіку іншого через навмисні словесні образи або погрози, переслідування, залякування, які доводять постраждалого до стану емоційної невпевненості, втрати здатності захистити себе і можуть заподіяти або заподіяли шкоду психічному здоров’ю. 

Економічне насильство в сім’ї – це навмисні дії одного члена сім’ї щодо іншого, спрямовані на те, щоб позбавити постраждалого житла, їжі, одягу та іншого майна чи коштів, на які він має законне право. Такі дії можуть заподіяти шкоду фізичному чи психічному здоров’ю або навіть призвести до смерті постраждалого. 

Заступник начальника Ширяївського бюро правової допомоги Олег Булавицький спільно з директором Ширяївської ЦБС Ніною Антонюк та бібліографом Ольгою Сансієвою на практиці розібрали з учнями ознаки насильства та толерантності. У ході майстер-класу слухачі висловлювали свої пропозиції щодо вирішення обговорюваних проблем.

nasilstvo v simyi Kotovsk 1

nasilstvo v simyi Kotovsk 2

Олег Булавицький надав рекомендації старшокласникам куди необхідно звертатися по допомогу у випадку проявів насильства:

  • до дільничного інспектора поліції;
  • до кримінальної поліції у справах дітей;
  • до центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді;
  • до управління сім’ї та молоді районної, міської чи обласної держадміністрацій;
  • до громадських організацій, які надають допомогу постраждалим від насильства.

nasilstvo v simyi Kotovsk 3

nasilstvo v simyi Kotovsk 5

nasilstvo v simyi Kotovsk 6

Правник звернув увагу, що звернення необхідно подавати у письмовій формі на ім’я керівника органу влади із зазначенням своїх повних координат (П.І.Б., місце проживання, контактні телефони).

У ньому коротко та чітко вказуються всі обставини справи та висловлюється конкретна вимога стосовно наслідків заяви, наприклад «Прошу притягнути винних осіб до відповідальності». Також необхідно подати факти, що можуть бути підтверджені документально чи іншими об’єктивними доказами. Звернення бажано надсилати рекомендованим листом.

Олег Булавицький разом з старшокласниками обговорили види покарання в адміністративному, кримінальному та в цивільному праві.

nasilstvo v simyi Kotovsk 7

nasilstvo v simyi Kotovsk 4

Правник  акцентував увагу учасників заходу, що спричинення будь-якого виду тілесних ушкоджень, а також вчинення будь-яких інших дій проти життя та здоров’я, волі, честі чи гідності особи, а також проти статевої недоторканості, є злочинами. За ці та інші правопорушення передбачена кримінальна відповідальність. Перебування з кривдником в сімейних відносинах не виключає необхідності притягнення його до кримінальної відповідальності. Саме тому, якщо хтось став жертвою злочину, необхідно звертатись до поліції із заявою про злочин та наполягти, щоб відкрили кримінальне провадження, внесли відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, негайно призначили судово-медичну експертизу тощо.

Олег Булавицький повідомив, що безоплатну правову допомогу можна отримати в Ширяївському бюро правової допомоги за адресою: смт Ширяєве, вул. Соборна, 158. Телефон: 04848-2-22-22.

Також безкоштовні консультації можна отримати за телефонами: 

Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги: 0-800-213103

Національна “гаряча лінія” з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації: 0 800 500 335 або 386 (короткий номер з мобільного).

Національна дитяча “гаряча лінія” 0 800 500 225 або 772 (для дзвінків з мобільного).