назад
10.02.25

В системі надання БПД затвердили оновлену гендерну стратегію на 2025-2027 роки

Координаційний центр з надання правничої допомоги затвердив оновлену Ґендерну стратегію системи надання БПД на 2025-2027 роки та план заходів з її реалізації. 

Оновлена стратегія враховує міжнародні документи та зміни в законодавстві. А також рекомендації від експертки з гендерних питань, яка здійснила аналіз стану реалізації гендерної стратегії системи надання БПД за минулі роки.

«Після початку повномасштабного вторгнення кількість звернень від чоловіків зменшилася, ймовірно, через воєнні дії та мобілізацію. Водночас їхня потреба в правовому захисті зростає, створюючи нові виклики для системи. Очікується, що реалізація стратегії допоможе збалансувати кількість звернень від жінок і чоловіків, враховуючи їхні потреби», – коментує начальниця відділу забезпечення доступу до правничої допомоги Координаційного центру з надання правничої допомоги Діана Бабаян.

Документ передбачає комплексний підхід до забезпечення рівних прав і можливостей жінок та чоловіків в усіх аспектах діяльності системи надання БПД – від внутрішньої політики й підготовки кадрів до роботи з клієнтами. 

Цілі гендерної стратегії

  • Просування змін у політиках та процесах системи надання БПД 

Впровадження гендерного мейнстрімінгу (інтеграцію гендерних підходів) у всіх внутрішніх процесах та процедурах. А також проведення регулярного гендерного аудиту для оцінки ефективності політики та, за потреби, внесення змін.

  • Розповсюдження інформації про право на БПД та гендерну рівність, включно з питанням протидії та дискримінації та всім видам насильства за ознакою статі, у тому числі СНПК

Створення та поширення інформаційних матеріалів, спрямованих на підвищення обізнаності населення щодо гендерної рівності та правничої допомоги.

  • Посилення спроможності та компетентності працівників системи надання БПД та адвокатів, які залучаються для надання безоплатної вторинної правничої допомоги, у сфері гендерної рівності, запобігання та протидії домашньому насильству або насильству за ознакою статі, у тому числі СНПК, та сексуальним домаганням на робочому місці

Передбачає навчання для юристів бюро правничої допомоги та адвокатів, які співпрацюють з системою надання БПД, з питань гендерної рівності, протидії насильству та підтримки постраждалих. Оновлення дистанційних курсів з гендерної тематики. А також навчання керівників системи надання БПД щодо проведення гендерного аналізу. 

  • Моніторинг і оцінка ефективності результатів впровадження гендерної стратегії

Передбачає щорічний моніторинг стану забезпечення надання БПД постраждалим від домашнього насильства та насильства за ознакою статі, торгівлі людьми, СНПК, а також виявлення системних правових проблем, що потребують врегулювання, у тому числі змін на законодавчому рівні.

Довідково. Оцінка реалізації гендерної стратегії системи надання БПД, а також навчання юристів системи здійснювалося в межах проєкту ОБСЄ Програми Підтримки для України «Підвищення доступу до юстиції через безоплатну правову допомогу», який реалізується у співпраці з Координаційним центром з надання правничої допомоги та Міністерством юстиції України.