29 квітня в Києві відбулася конференція «Параюристи та волонтери в системі надання безоплатної правничої допомоги: агенти правових змін у громадах», організована системою надання безоплатної правничої допомоги спільно з Програмою підтримки ОБСЄ для України. Захід зібрав представників державної влади, громадських організацій та активних параюристів для обговорення ключових питань доступу до правосуддя. Захід складався з двох панельних дискусій та роботи в групах.
Перша панельна дискусія була присвячена перспективам посилення доступу до правосуддя в Україні на шляху до євроінтеграції. Учасники обговорили виклики, пов’язані з доступом до правосуддя в умовах війни, роль параюристів у їх подоланні, правові потреби громад та ефективні механізми їх задоволення, а також питання інтеграції параюридичної допомоги у правопросвітницьку діяльність системи БПД. У дискусії взяли участь, зокрема, голова Національної соціальної сервісної служби Василь Луцик, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко та директор Української фундації правової допомоги Микола Сіома.
Про досвід роботи з параюристами розповів виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко.
«На рівні місцевих громад, органів місцевого самоврядування, організацій ми працюємо з тими юридичними проблемами, які ми намагаємося підняти на національний рівень. Окрім того, у нас є певна база даних, яка постійно наповнюється, і доступ до неї мають як параюристи, так і наші юристи та адвокати. Тож якщо параюрист не знає, як далі діяти, бо не має певних знань та вмінь — за цю справу може взятись адвокат», — поділився Олександр Павліченко.
Голова Національної соціальної сервісної служби Василь Луцик розповів про досвід залучення юристів-волонтерів для захисту прав українських дітей за кордоном.
«Один з наших напрямів роботи — допомога дітям, які через війну були евакуйовані за кордон. Часто виникають питання, як надати їм юридичну допомогу в іншій країні. Ми контактуємо з кожної країною, шукаємо юристів-волонтерів, які погодяться безоплатно захищати інтереси дітей. Ми створили внутрішню мережу адвокатів, до яких можна звернутися в різних країнах і які готові надавати правничу допомогу Pro bono. Це хороший приклад кооперації державного органу з волонтерською спільнотою за кордоном», — відзначив Василь Луцик.
На другій панелі обговорювалися волонтерські ініціативи та успішні практики співпраці з системою надання безоплатної правничої допомоги. Учасники обговорили моделі взаємодії між волонтерами, громадськими організаціями та системою БПД для розширення доступу до правосуддя, особливо для вразливих груп населення.
У панелі взяли участь директор Координаційного центру з надання правничої допомоги Олександр Баранов, координаторка напряму Paralegal БФ «Право на захист» Валерія Тимошенко, голова Асоціації громадських радників України Анна Ілащук, директорка з організаційного розвитку Мережі правового розвитку Ірина Чайка та параюристка системи надання БПД Наталія Ханенко.
«Ми з партнерами випробували різні моделі перенаправлення клієнтів від параюристів. Проте найефективнішим виявився наш нинішній підхід — через мобільний застосунок “Параюристи”. Ми прагнемо створити сервіс, який буде зручним та зрозумілим для людей», — розповів Олександр Баранов.
Досвідом взаємодії з системою надання безоплатної правничої допомоги поділилась параюристка та провідна фахівчиня із соціальної роботи комунального закладу “Ветеранський простір” Рівненської обласної ради Наталія Ханенко.
«До мене звернувся військовослужбовець, який перебував на лікуванні в моїй області. Оскільки він не місцевий, йому було важко зорієнтуватися, де він може отримати кваліфіковану юридичну допомогу. Я перенаправила його до юристів системи надання БПД. Невдовзі він мені зателефонував і розповів, що юристи допомогли вирішити його правову проблему, тож тепер він розповідатиме всім, незважаючи на те, де ти опинився, правнича допомога завжди поруч. Такі історії надихають і я радію, що дотична до цього», — поділилась Наталія Ханенко.
Друга частина заходу передбачала роботу в групах для напрацювання матеріалів, які будуть враховані при підготовці:
- Плану персонального маршруту правничої допомоги для клієнтів
- Дорожньої карти розвитку систем мотивації та залучення параюристів і волонтерів
- Рекомендацій щодо підтримки професійного зростання параюристів у різних громадах.
Захід організовано з ініціативи Координаційного центру з надання правничої допомоги спільно з Програмою підтримки ОБСЄ для України в рамках проєкту «Підвищення доступу до юстиції через безоплатну правову допомогу» та за інформаційної підтримки Української фундації правової допомоги.