Життя занадто коротке, щоб жити за правилами. Так донедавна вважав 16-річний хлопчина з Волині, який хотів зробити подарунок близьким, поцупивши в одному з магазинів обласного центру подарунковий набір. Втім, такий необдуманий вчинок міг коштувати юнаку занадто дорого, якби він не отримав шанс на виправлення та не взяв участь у Програмі відновлення для неповнолітніх, яка стартувала на Волині у 2020 році на базі системи надання безоплатної правової допомоги.
Санкція статті, за якою було порушено кримінальне провадження, передбачає відповідальність як у вигляді штрафу, так і у вигляді громадських чи виховних робіт, арешту та навіть позбавлення волі на строк до трьох років. Однак, під час досудового розслідування прокурор запропонував хлопцю взяти участь у пілотному проєкті «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення». Своєю чергою, отримавши його згоду на участь у Програмі, Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Волинській області видав доручення для проведення медіації адвокату-посереднику Яні Кінах, яка співпрацює з системою надання безоплатної правової допомоги та пройшла спеціальне навчання.
Вказане доручення було першим для мене, як для адвоката-посередника, оскільки раніше на території міста Луцька та Луцького району медіація у межах Програми відновлення для неповнолітніх не проводилася», – зауважує Яна Кінах.
Зусиллями адвоката-посередника було досягнуто домовленості щодо спільної зустрічі сторін, під час якої потерпіла сторона, представник торгової мережі, пояснила неповнолітньому, що він здійснив крадіжку не у магазину, а в таких же простих людей, як і він сам, оскільки саме працівники відшкодовують завдані збитки у випадках виявлення нестач товару чи крадіжки.
Юнак усвідомив свою провину, щиро вибачився перед потерпілою стороною та відшкодував завдану шкоду у повному обсязі. Таким чином, перша медіація у 2021 році у Волинській області пройшла успішно.
Наразі очікується рішення суду, який обиратиме міру відповідальності неповнолітнього, з урахуванням результатів участі у Програмі відновлення.
Досвід участі у проєкті для мене є дуже цінним та корисним, оскільки дає можливість обом сторонам почути один одного та порозумітись, а ще дозволяє виконати попереджувальну та виховну роботу та, звісно ж, зменшити кількість правопорушень у майбутньому», – коментує Яна Кінах.
Довідково
Пілотний проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення” застосовується за чотирьох умов. Перша – наявність потерпілої сторони. Друга – неповнолітній вперше вчинив кримінальний проступок або нетяжкий злочин. Третя – визнання ним факту вчинення кримінального правопорушення. Четверта – і неповнолітній, і потерпілий погодились на участь у Програмі.
Суть відновного правосуддя для неповнолітніх – максимально раннє виведення дітей із кримінального процесу та ресоціалізація їх у суспільне життя.