назад
28.12.16

Відшкодування матеріальної шкоди внаслідок нападу собаки

sobaka

Домашні тварини, в тому числі собаки, є об’єктами права власності і за них несуть відповідальність їх власники.

Так, сталося, що жоден з нас не застрахований від нападу собаки. Зазвичай господарі агресивних тварин неохоче вдягають на них намордника,  а інколи нехтують і повідком. У цій статті фахівці Кременчуцького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги  нададуть консультації, як необхідно діяти у правовому полі громадянам, якщо на них напав собака.

Особа має право вимагати відшкодування майнової шкоди, завданої внаслідок нападу собаки у випадку, якщо мало місце пошкодження її особистого майна (одяг тощо), а також, якщо внаслідок такого нападу їй було завдано каліцтво, інше ушкодження здоров’я (статті 1167, 1187, 1195 Цивільного кодексу України). При укусі собаки, з його власника можна в судовому порядку вимагати відшкодування матеріальної шкоди. Це компенсація грошових коштів, витрачених на ліки та лікування. Крім того, Ви маєте право вимагати компенсацію у розмірі середньомісячного заробітку, якщо довелося якийсь час знаходиться на лікарняному.

Щоб довести і визначити розмір завданої шкоди, доведеться збирати всі чеки за медикаменти і надати лист непрацездатності. Постраждалий внаслідок укусу собаки має право  звернутися в поліцію із заявою, в якій необхідно вказати всі обставини скоєної події  ( правопорушення) , щоб з’ясувати чи мається власник у собаки, чи є у нього документи  на тварину (в т.ч. ветеринарні), чому тварина знаходилась без намордника, чи не було собаку нацьковано спеціально, чи мав власник корисливий намір у даній ситуації і т.д. Співробітники поліції зобов’язані прийняти таку заяву та ретельно перевірити викладені Вами факти про агресивну поведінку тварин і якщо все підтвердиться – притягнути до відповідальності господаря і спонукати його показати тварину ветеринарові для огляду. За порушення правил тримання собак і котів особа може бути притягнута до адміністративної відповідальності (стаття 154 Кодексу України про адміністративні правопорушення). 

Як саме відшкодувати збитки від укусу собаки? Перш за все необхідно знайти свідків події. Свідком може бути будь-яка людина, хто щось бачив або знає з даного приводу. Дізнайтеся, хто господар собаки, направте йому претензію в письмовому вигляді з повідомленням про вручення, де вкажіть скільки Ви хочете отримати грошей і в які терміни. Претензія в даному випадку не є обов’язковою за діючими нині законами, але, можливо, що господар тварини сам піде Вам назустріч, і не буде необхідності звертатися до суду, витрачаючи час та кошти на представника. Якщо господар уваги до Вашого прохання не виявив, однозначно необхідно йти до суду, і чим швидше Ви це зробите, тим краще для результату, тим більше шансів отримати грошове відшкодування. Будь-які зволікання в часі, у даному випадку – проти Вас. Якщо господар собаки не відомий – можна звернутися в поліцію або прокуратуру, для того, щоб його встановили. Якщо поліція не проявить належної уваги до Вашого звернення, такі дії можна оскаржити в прокуратуру. Відразу після події, в будь-якому випадку, треба факт укусу зафіксувати в травмпункті, про що отримати довідку. Якщо вам призначені перев’язувальні засоби, ліки, вітаміни та інше – слід всі рецепти і чеки зберегти, щоб потім долучити до справи. Всі медичні документи, амбулаторну карту, всі довідки та виписки з історії хвороби, виписки з журналу реєстрації викликів швидкої допомоги (якщо Ви її викликали) і опис стану відразу після укусу, особливо якщо там були зафіксовані нервовий стрес або шок – також збирайте для залучення до матеріалів справи.

Позовна заява про відшкодування майнової шкоди подається в порядку цивільного судочинства до районних, районних у містах, міських та міськрайонних судів за зареєстрованим місцем проживанням або перебуванням відповідача. За подання позовної заяви у справах про відшкодування шкоди, завданої внаслідок нападу собаки, якщо особі було завдано каліцтво, інше ушкодження здоров’я, позивач звільняється від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях (стаття 5 Закону України «Про судовий збір»).

До позовної заяви, оформленої відповідно до вимог Цивільного процесуального кодексу України, додаються докази, що обґрунтовують позовні вимоги (напад собаки), наприклад:

– довідка травмпункту, в якій зафіксовано характер нанесених тілесних ушкоджень і вид наданої медичної допомоги;

– копія картки звернення за антирабічною допомогою (форма № 045/о);

– висновок фахівця в галузі судової медицини, що встановлює тяжкість тілесних ушкоджень;

– копія протоколу про адміністративне правопорушення; квитанції за придбані лікарські препарати, бинти тощо;

– фото/відео нападу собаки;

– квитанції за ремонт пошкоджених речей або докази вартості речей;

– прізвище, ім’я, по батькові, контактні дані свідків тощо.

Цивільна справа розглядається судом протягом розумного строку, але не більше 2 місяців з дня відкриття провадження у справі. Особа, у випадку прийняття судом рішення про відмову у задоволенні її позовних вимог щодо відшкодування майнової шкоди, має право протягом 10 днів з дня проголошення рішення подати апеляційну скаргу до суду апеляційної інстанції через суд, який ухвалив таке рішення.