Вирішення правового спору не завжди повинно супроводжуватись зверненням до суду, адже як показує міжнародний досвід, процедура медіації є ефективним методом врегулювання правових спорів.
Медіація – це метод позасудового вирішення конфліктів (спорів) за допомогою третьої нейтральної сторони – медіатора (посередника), який супроводжує процес медіації, застосовуючи певну техніку ведення переговорів, при цьому сторони конфлікту самостійно знаходять їх рішення яке задовольняє, у прийнятті якого медіатор не бере участі.
Медіація – це конфіденційна процедура, покликана допомогти сторонам конфлікту в пошуку рішення, яке буде відповідати їхнім інтересам. Сторони під керівництвом медіатора є активними учасниками процесу медіації та відповідально працюють над вирішенням конфлікту.
Коли можливе застосування досудового врегулювання спору (медіації)
- якщо особисті відносини і емоційна сторона конфлікту мають сильний вплив на ситуацію (сімейні, спадкові та інші відносини);
- коли головними є майбутні інтереси сторін конфлікту, а також важлива можливість збереження комунікації в майбутньому (наприклад, спілкування з дітьми після розлучення і т.д.), а не правові претензії, пов’язані з минулим;
- якщо конфлікт (суперечка) складається зі складних ситуацій, які не можуть бути вирішені в інтересах обох сторін за допомогою права;
- сторони воліють зберегти повну конфіденційність, а судові процеси, як правило, публічні.
Переваги досудового врегулювання спору (медіації)
1. Займає набагато менше часу, порівняно з судовим процесом;
2. Добровільність – особи у будь-який момент можуть припинити процедуру медіації;
3. Конфіденційність;
4. Рівноправність сторін;
5. Можливість самостійно вирішувати свою долю та приймати найбільш прийнятне для обох сторін рішення;
6. Можливість зберегти стосунки та ділову репутацію та відновити діалог;
7. Відсутність сторони, що програла;
8. Особа не позбавлена права на звернення до суду.
Основні відмінності процедури врегулювання спору за участю судді від процедури
- особа вже звернулась до суду;
- посередником виступає суддя;
- проводиться за згодою сторін до початку розгляду справи по суті.
- суддя має право звертати увагу сторони на судову практику в аналогічних спорах, пропонувати стороні та (або) її представнику можливі шляхи мирного врегулювання спору.
- під час проведення врегулювання спору суддя не має права надавати сторонам юридичні поради та рекомендації, надавати оцінку доказів у справі.
За правовими консультаціями та роз’ясненнями можна звертатися до Другого одеського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за адресою: м. Одеса, вул. Коблевська, 40. Тел: (048) 726-14-45, (048) 726-14-44.